Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KORONAWIRUS. Święcenia pokarmów w Wielką Sobotę nie będzie. Jest zakaz

archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Nie będzie w tym roku tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Do tego dnia włącznie w całej Polsce będzie obowiązywał zakaz organizowania obrządków liturgicznych z udziałem więcej niż pięciu osób. Zakaz ten obejmuje nie tylko wnętrza kościołów, ale i tereny przed nimi. Limit 50 osób uczestniczących w nabożeństwach zostanie przywrócony dopiero od Wielkiej Niedzieli. Już wcześniej watykańscy biskupi apelowali, by w tym roku zrezygnować z części obrzędów wielkanocnych, m.in. właśnie ze święcenia pokarmów. - Na pewno nie wyobrażam sobie świecenia pod kościołami, pomnikami, krzyżami. Jest to wbrew prawu - mówi ks. Rafał Kowalski z wrocławskiej kurii. - Ale takiego błogosławieństwa pokarmów każdy może dokonać sam u siebie w domu - podkreśla.

KORONAWIRUS WE WROCŁAWIU Bądź bieżąco. Dołącz do grupy na Facebooku - KLIK!

Zakaz wychodzenia z domu z wyjątkiem dokładnie opisanych sytuacji, zakaz spotykania się z więcej niż jedną osobą, ograniczenie możliwej liczby pasażerów komunikacji miejskiej, ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono inną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Obowiązuje nas decyzja arcybiskupa, którą wprowadziła władza państwowa już jakiś czas temu i musimy być temu posłuszni, w duchu przekonania, że to dla naszego wspólnego dobra. W początkowym czasie nie opisywaliśmy ilości osób, które mogą brać udział we mszy czy innym obrzędzie religijnym, ale braliśmy pod uwagę przede wszystkim dobro społeczeństwa - mówi Ksiądz Rafał Kowalski z Kurii Metropolitarnej Wrocławskiej.

Nie będzie zatem święcenia pokarmów w takiej formie, jaką znamy do tej pory: że wierni przychodzą do kościoła.

Warto zwrócić uwagę na jeden szczegół: takiego błogosławieństwa pokarmów każdy może dokonać sam u siebie w domu. W Niedzielę Wielkanocną przed śniadaniem, ojciec rodziny, ale też każdy na mocy chrztu świętego może dokonać takiego święcenia. Na pewno nie wyobrażam sobie świecenia pod kościołami, pomnikami, krzyżami. Jest to wbrew prawu polskiemu, ale tu przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo i nasze zdrowie - mówi ks. dr Rafał Kowalski z Archidiecezji Wrocławskiej.

Co dokładnie mówi prawo?
W trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń może znajdować się nie więcej niż:
- 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny (lub osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy w przypadku pogrzebu) – w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do dnia 24 marca 2020 r. oraz w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania,
- 5 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny (lub osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy
w przypadku pogrzebu) – w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r.

AKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT EPIDEMII KORONAWIRUSA ZNAJDZIECIE W NASZYM SERWISIE SPECJALNYM - KLIK!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto