Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: Amerykanie dostaną po 600 dolarów jednorazowej pomocy. Aż 12 milionów Amerykanów jest zagrożonych utratą zasiłków

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Koronawirus: Amerykanie dostaną po 600 dolarów jednorazowej pomocy. Aż 12 milionów Amerykanów jest zagrożonych utratą zasiłków
Koronawirus: Amerykanie dostaną po 600 dolarów jednorazowej pomocy. Aż 12 milionów Amerykanów jest zagrożonych utratą zasiłków Liu Jie/Xinhua News/East News
Kongres USA przyjął na ostatnią chwilę pakiet pomocy dla Amerykanów w wysokości 900 miliardów dolarów. Czy to wystarczy? Demokraci zapowiadają kolejną pomoc po przejęciu urzędu prezydenta przez Je Bidena.

Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął wreszcie długo oczekiwany pakiet pomocy dla ofiar pandemii koronawirusa o wartości 900 miliardów dolarów. Samo głosowanie w Senacie i Izbie Reprezentantów odbyło się po miesiącach sporów politycznych. Senatorowie przyjęli ustawę późno w poniedziałek, kilka godzin po jej przyjęciu przez Izbę Reprezentantów.

Pomoc obejmuje płatności bezpośrednie dla wielu Amerykanów oraz wsparcie dla przedsiębiorstw i programów dla bezrobotnych. Pieniądze, 900 mld dolarów, mają towarzyszyć 1,4 bilionowi dolarów wydatków na finansowanie działań rządu w ciągu dziewięciu miesięcy 2021 r.

Pomoc jest wręcz niezbędna, bo wiele programów pomocy Covid-19 wygasa z końcem roku. Raporty donoszą, że aż około 12 milionów Amerykanów jest zagrożonych utratą dostępu do zasiłków dla bezrobotnych.

Amerykanie, podobnie jak w innych krajach, mają pretensje do polityków, że nie mieli okazję zapoznać się z nowym prawem przed przyjęciem przez Kongres USA. Jak opisują media, przyjęty program zawiera prawie 5600 stron. Agencja prasowa Associated Press ustawodawstwo opisało jako „najdłuższy rachunek w historii”.

Co zawiera pakiet pomocowy dla Amerykanów. Bodziec obejmuje jednorazowe wypłaty w wysokości 600 dolarów dla większości Amerykanów i zwiększa zasiłki dla bezrobotnych o 300 dolarów tygodniowo. Nowe prawo wydłuża daty wygaśnięcia programów dla bezrobotnych do wiosny 2021 r.

Pakiet pomocowy zawiera również ponad 300 miliardów dolarów wsparcia dla firm oraz pieniądze na dystrybucję szczepionek, funkcjonowanie szkół oraz dla najemców zagrożonych eksmisją. Pakiet obejmuje przedłużenie moratorium na eksmisję, które miało wygasnąć z końcem grudnia 2020 r., narażając dziesiątki milionów Amerykanów na wyrzucenie z domów. Administracja USA przeznacza 25 miliardów dolarów pomocy na wynajem mieszkań.

Program zawiera również postanowienie o zakończeniu niespodziewanego naliczania opłat za leczenie - w przypadku których pacjent szpitala jest obciążany opłatą za leczenie przez lekarza, którego usług nie pokrywało ubezpieczenie zdrowotne pacjenta. Prezydent Donald Trump opowiadał się za zniesieniem tych ukrytych opłat, które są jedną z najbardziej niepopularnych pułapek amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej.

Umowa została zgłoszona przez republikanina Mitcha McConnella, lidera większości w Senacie. Przemawiając w poniedziałek przed głosowaniem powiedział: „Nikt z nas nie uważa tego ustawodawstwa za doskonałe, ale duża ponadpartyjna większość z nas zdaje sobie sprawę, jak niesamowita ilość dobrego przyniesie, gdy dotrze na biurko prezydenta.”

Pierwsze czeki mają trafić do potrzebujących już po świętach Bożego Narodzenia. Taką informację podał sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin.

Analitycy ekonomiczni z zadowoleniem przyjęli umowę, ale ostrzegają, że jest ona prawdopodobnie zbyt mała i pojawia się za późno, aby zapobiec spowolnieniu ożywienia gospodarczego. Wyrazili również obawy, że pieniądze przeznaczone na kontrole stymulacyjne - które niektóre rodziny prawdopodobnie zaoszczędzą - zabierają innym, bardziej ukierunkowanym programom, które mogą zapewnić bardziej efektywny impuls dla gospodarki.

Jak zauważają niektórzy Amerykanie, czek powinien być wyższy, uważając, że 600 dolarów na osobę to nie jest wystarczające wsparcie.

Obecny program pomocowy jest drugim w tym roku. W marcu Stany Zjednoczone zatwierdziły pomoc gospodarczą w wysokości ponad 2,4 biliona dolarów, w tym jednorazowe płatności w wysokości 1200 dolarów, fundusze dla przedsiębiorstw i pieniądze na zwiększenie tygodniowych zasiłków dla bezrobotnych o 600 dolarów.

Tamtemu pakietowi przypisuje się złagodzenie gospodarczego uderzenia pandemii, która tej wiosny pozbawiła pracy ponad 20 milionów Amerykanów i podniosła bezrobocie w kwietniu do 14,7 proc.

Wtedy USA odzyskały około połowy utraconych miejsc pracy, ale ekonomiści i przedsiębiorstwa naciskają na Kongres, aby zatwierdził dalsze ulgi gospodarcze, ponieważ programy wygasały i kończyły się pieniądze, co spowodowało spowolnienie ożywienia gospodarczego z którego sam prezydent walczący o reelekcję próbował zrobić oręż w trakcie kampanii wyborczej.

Jak przypomina BBC News prawie osiem milionów Amerykanów więcej żyje teraz w biedzie. W 2020 roku odnotowano największy wzrost ludzi w ubóstwie w ciągu jednego roku od czasu rozpoczęcia śledzenia ubóstwa 60 lat temu.

Ustawa uściśla, że ​​po 600 dolarów na osobę dorosłą oraz każde dziecko otrzymają osoby zarabiający do 75 000 dolarów rocznie lub małżeństw zarabiających do 150 000 dolarów. Rodziny mające wyższy niż 150 000 dolarów dochód otrzymają mniej.

W ustawie nie uwzględniono istotnej pomocy dla samorządów, co było dla wielu demokratów priorytetem. W zamian republikanie zgodzili się zaakceptować umowę bez ochrony prawnej dla firm przed procesami sądowymi związanymi z Covid-19.

Oczekuje się, że prezydent USA Donald Trump szybko podpisze pakiet ustaw. Prezydent elekt USA Joe Biden z zadowoleniem przyjął pakiet pomocy, ale powiedział, że Kongres musi zabrać się do pracy, aby wesprzeć jego plan pomocy ofiarom Covid-19 w nowym roku. W Izbie Reprezentantów ustawa przeszła 359 do 53 głosów, a w Senacie 92-6.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus: Amerykanie dostaną po 600 dolarów jednorazowej pomocy. Aż 12 milionów Amerykanów jest zagrożonych utratą zasiłków - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto