Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kończą budować Południowo-Zachodni Szlak Cysterski

Agata Grzelińska
Piotr Krzyżanowski
Ku końcowi zmierza unijny projekt o nazwie "Południowo-Zachodni Szlak Cysterski", wart w sumie prawie 37 mln zł. Ma być gotowy do końca roku, czyli jeszcze przed Euro 2012.

Szlak biegnie przez cztery województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie i małopolskie. Ma połączyć różne obiekty pocysterskie na południu Polski. Liderem projektu jest Dolny Śląsk, ponieważ u nas znajduje się ich najwięcej. Tutaj też są największe i najcenniejsze z nich: klasztor w Lubiążu (największy w Europie) i nazywane perłą baroku sanktuarium w Krzeszowie.

- Projekt polega na budowaniu infrastruktury turystycznej - mówi Maria Sierpowska-Kaczmarek, zastępca dyrektora wydziału turystyki w dolnośląskim urzędzie marszałkowskim. - Powstanie 21 parkingów przy obiektach pocysterskich, z czego 17 na Dolnym Śląsku, a także 15 sanitariatów, 9 punktów informacji turystycznej oraz 49 infokiosków.

Spośród naszych samorządów w projekcie biorą udział gminy: Kamienna Góra, Męcinka, Kamieniec Ząbkowicki, Bardo, Trzebnica, Wołów oraz miasta: Świdnica, Jelenia Góra, Legnica.

- Cele projektu to podniesienie atrakcyjności turystycznej kraju i promocja zabytków pocysterskich - dodaje Maria Sierpowska-Kaczmarek.

W promowanie szlaku włącza się wiele organizacji turystycznych, a także parafie, m.in. św. Andrzeja Apostoła w Męcince. Parafia wraz z gminą zaplanowały na 18 września otwarcie środka szlaku cysterskiego.

- Wypada on w Chełmcu, między opactwami w Lubiążu i Krzeszowie - mówi ks. Marek Kluwak, proboszcz z Męcinki. I dodaje, że tydzień wcześniej, 11 września, będzie pielgrzymka szlakiem zabytkowych kapliczek rozsianych wokół góry Górzec w Parku Krajobrazowym "Chełmy".

Parkingi i sanitariaty bez wątpienia są turystom bardzo przydatne, ale nie do końca jasna jest logika szlaku, który włącza np. niezwiązaną z cysterskim dziedzictwem Jelenią Górę, a pomija np. piękny pocysterski kościół w Dobkowie.

- Jestem entuzjastą tego szlaku. Zastanawiam się jednak, po co promować Jelenią Górę, gdy się pomija np. ginący pocysterski portal z tympanonem z piaskowca w Winnicy, w gminie Krotoszyce - zauważa Edward Wiśniewski, przewodnik PTTK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto