Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert Pamięci Henryka Karlińskiego w Legnicy, to on powołał Chór Madrygał

Piotr Krzyżanowski
Piotr Krzyżanowski
Zdjęcia Piotr Krzyżanowski
W Sali Królewskiej legnickiej Akademii Rycerskiej trwa koncert pamięci Henryka Karlińskiego. Oprócz założonego przez Henryka Karlińskiego Chóru Madrygał na scenie pojawili się Carbon String Quartet oraz Agnieszka Justyna Szumiło. ️Koncert prowadzi Anna Wagner.

Chór Madrygał, został założony w 1949 r. przez Henryka Karlińskiego przy Szkole Podstawowej nr 1 jako chór dziecięcy.
W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku działał jako zespół legnickich szkół średnich: Liceum Handlowego, Technikum Energetycznego i Technikum Samochodowego, a następnie przekształcił się w chór osób pracujących. Po śmierci Henryka Karlińskiego opiekę nad chórem przejął Cezary Radczak, który był dyrygentem chóru w latach 1979-2004. Podczas dyrygentury Cezarego Radczaka chór "Madrygał" występował z koncertami m.in. we Francji, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Włoszech, na Węgrzech. Cezary Radczak za działalność muzyczna otrzymał szereg odznaczeń: Zasłużony Działacz Kultury, Srebrny i Zloty Krzyż Zasługi, Nagrody Miasta Legnicy, Medal Papieski, Medal za zasługi dla Diecezji Legnickiej. Od roku 2004 funkcję dyrygenta pełni Dariusz Rzonca.

Carbon String Quartet tworzą muzycy z wieloletnim doświadczeniem scenicznym. Kwartet koncertuje na terenie całego kraju wykonując repertuar klasyczny i rozrywkowy. Bogaty program artystyczny obfituje w utwory klasyczne oraz szeroko pojętą rozrywkę (muzyka filmowa, jazz, muzyka popularna czy rock).

Agnieszka Justyna Szumiło to śpiewaczka, bizneswoman, właścicielka i założycielka Pracowni Wokalnej Agnieszki Justyny Szumiło oraz SZUMILO ART FORUM GROUP, pedagog śpiewu solowego.

Henryk Karliński (ur. 10 lutego 1922 w Częstochowie, zm. 5 grudnia 1975 w Legnicy) - polski dyrygent i animator kultury, Honorowy Obywatel Legnicy. W tym roku mija 44. rocznica śmierci tego wybitnego legniczanina, którego imię nosi Legnickie Centrum Kultury.
Henryk Karliński pochodził z Częstochowy, dzieciństwo i młodość spędził we Francji. Studia w konserwatorium w Tuluzie przerwała mu wojna. Jako żołnierz armii polskiej na Zachodzie wrócił do kraju w 1947 r. Rozpoczął wtedy pracę w szkole powszechnej w Dusznikach Zdroju, gdzie uczył języka francuskiego.

W Legnicy osiadł w 1949 r. Początkowo był nauczycielem i kierownikiem świetlic w kilku tutejszych szkołach. W 1958 r. zatrudniono go w nowo powstałym Miejskim Domu Kultury, z czasem przemianowanym na Legnicki, a następnie Wojewódzki Dom Kultury. Mimo poważnej choroby serca Karliński działał tam do końca życia.

Teatr i muzyka chóralna - te dwie dziedziny sztuki leżały w centrum zainteresowań legniczanina. Działalność dyrygencką rozpoczął w 1949 r., kiedy to przy Szkole Podstawowej nr 1 na Zakaczawiu założył chór Madrygał. Początkowo dziecięcy zespół w latach 60. przeobraził się w chór mieszany. Dziś Madrygał, wykonujący m.in. muzykę religijną, starofrancuską, staropolską (motety, msze), rozsławia Legnicę w kraju i za granicą.

Karliński wiele działań poświęcał popularyzacji i doskonaleniu ruchu chóralnego. W tę ideę doskonale wpisuje się zapoczątkowany przez niego turniej chórów Legnica Cantat, który ze skromnego Dolnośląskiego Święta Pieśni przeobraził się w imprezę rangi ogólnopolskiej, a obecnie jest jednym z najbardziej liczących się tego typu konkursów w Polsce.

Artysta rozbudzał wrażliwość muzyczną na wiele sposobów. Organizował koncerty z udziałem znamienitych muzyków, poszerzał i krzewił wiedzę na temat kulturalnej przeszłości Legnicy i Dolnego Śląska. Szczególnie interesowały go bogate zbiory Rudolfiny - biblioteki muzycznej książąt legnicko-brzeskich. Zabiegał o ich zbadanie. Te działania zakończyły się stworzeniem katalogu zachowanych utworów. Już po śmierci artysty opracowała go Aniela Kolbuszewska.

Henryk Karliński był osobą wyjątkową. Jego wszechstronną wiedzę, talent i wytrwałość, z jaką realizował zamierzenia, do dziś wspominają dawni chórzyści, muzycy i animatorzy kultury. Imię Karlińskiego nadano jednej z legnickich ulic, a także, jak już wspomniano, Legnickiemu Centrum Kultury - placówce kontynuującej tradycje MDK, LDK, WDK w których tworzył i pracował Karliński. W marcu 2016 r. rada miasta wyróżniła tego krzewiciela kultury muzycznej tytułem Honorowego Obywatela Legnicy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto