Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kim są Zasłużeni dla Legnicy? Przedstawiamy wszystkich nagrodzonych w 2022 roku

Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej (6 czerwca), która odbyła się w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej, wręczono Odznaki Zasłużony dla Legnicy. Przedstawiamy sylwetki osób i opisy organizacji, które dostały te zaszczytne wyróżnienia.

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej (6 czerwca), która odbyła się w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej, tytuł Honorowego Obywatela Legnicy przyznano Władysławowi Dybowskiemu, zgłoszonego pośmiertnie przez grupę radnych.

Odznaki Zasłużony dla Legnicy otrzymali:

Jörg Eckholdt jest Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Legnicy w Wuppertalu. Sigrid Eckholdt i Helga Maser (Helga Mazer) to członkinie i aktywne działaczki Stowarzyszenia Przyjaciół Legnicy w Wuppertalu.
Wyróżnione osoby prowadzą cały czas działalność w kierunku pojednania i porozumienia pomiędzy Niemcami i Polską, na płaszczyźnie naszych miast partnerskich Legnicy i Wuppertalu. Wspierają finansowo, wraz z członkami Stowarzyszenia, uczniów Zespołu Szkół Integracyjnych nr 20 w Legnicy, podopiecznych Domu Dziecka przy ul. Wandy. Są przyjaciółmi Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Otwórz Serce”. Współpracują z Kościołem Ewangelickim w Legnicy i Gminą Wyznaniową Żydowską w Legnicy. Ponadto włączają się w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Zbigniew Brzeziński jest legniczaninem, kolekcjonerem i pasjonatem historii Legnicy. W 2012 r. założył portal internetowy liegnitz.pl i pełnił funkcję prezesa Fundacji Historycznej o tej samej nazwie. Dzięki ich staraniem zostało utworzone, na terenie legnickiego cmentarza, lapidarium jako miejsce upamiętniające kamienne nagrobki przedwojennych mieszkańców Legnicy. Pan Zbigniew Brzeziński przeznaczył darowizny obiektów ze swojej kolekcji, to wzbogaciło zbiory Muzeum Miedzi w Legnicy.

Rafał Eysymontt jest historykiem sztuki, profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego, popularyzatorem wiedzy o architekturze Dolnego Śląska, w tym o dziejach naszego miasta. Od lat prowadzi badania nad rozwojem przestrzennym i urbanistycznym Legnicy. Współautor monografii Legnicy, w której po raz pierwszy przedstawił pełny obraz kształtowania się przestrzeni urbanistyczno-architektonicznej Legnicy, od średniowiecza po współczesność, Atlasu Historycznego miasta Legnicy z zakresu dziejów naszego miasta, jego wczesnego osadnictwa i rozwoju przestrzennego.

Stanisław Firszt urodził się w Legnicy, z zawodu jest archeologiem, w latach 1980-87 pracował w Muzeum Miedzi w Legnicy, był wieloletnim dyrektorem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach. Dzięki pracom wykopaliskowym prowadzonym na stanowisku średniowiecznej zabudowy Legnicy oraz swoim naukowym publikacjom, wniósł ogromny wkład w popularyzację historii naszego miasta. Jego publikacje dotyczyły zabytków Legnicy i okolic, odkryć archeologicznych na terenie Legnicy

Anna Filipienko jest magistrem pielęgniarstwa, specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego i epidemiologii. Pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy jako oddziałowa i w Kolegium Witellona, będąc wykładowcą. Współorganizatorka Oddziału Psychiatrycznego Ogólnego, Chorób Zakaźnych oraz Szpitala Tymczasowego. Zaangażowana w promocję zdrowia oraz w Fundację Rozwoju Ochrony Zdrowia na rzecz pacjentów chorych na Covid-19. Opiekunka dydaktyczna studentów pielęgniarstwa laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Międzyuczelnianej.

Bogusława Patrzałek licencjonowana pielęgniarka, pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy w Poradni Chorób Zakaźnych i w punkcie Szczepień. Koordynatorka Szczepień przeciwko Covid-19 Narodowego Programu Szczepień, realizowanych w Szpitalu Węzłowym (jakim jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy). Zaangażowana w promocję zdrowia, organizując akcję szczepień, min. przeciwko grypie na terenie Legnicy i w kraju. Realizatorka programów zdrowotnych dla legniczan. Dzięki tej działalności Miasto zostało wyróżnione tytułem Samorządowego Lidera Realizującego Program Zdrowotny w Dziedzinie Profilaktyki Grypy.

Maria Lewicka jest aktywną działaczką i założycielką społecznego komitetu Legnickie SOS dla Zwierząt „Psiakot”, zaangażowana w działania na rzecz pomocy zwierzętom bezdomnym w Legnicy. Wieloletnia wolontariuszka w legnickim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, w którym swój wolny czas poświęca na opiekę nad zwierzętami, a także poszukuje im domów. Dzięki jej działaniom są organizowane zbiórki środków na zakup karmy dla kotów wolno żyjących i psów wymagających opieki. Jej postawa uczy empatii i odpowiedzialności za los naszych zwierząt, zachęca innych ludzi do działania.

Fundacja ESPA jest jedną z najprężniej działających organizacji pomocowych w Legnicy. W roku 2021 Fundacja uruchomiła w Legnicy pierwszy na Dolnym Śląsku sklep socjalny, w którym osoby objęte pomocą socjalną i ubodzy mogą kupić pełnowartościowe produkty w cenach niższych niż ich wartość rynkowa. Obecnie z tego sklepu korzysta około 1000 rodzin z Legnicy. Fundacja opiekuje się rodzinami zastępczymi, wychowankami z domu dziecka i pogotowia opiekuńczego. Jej pomoc trafia również do potrzebujących mieszkańców w Ukrainie i w Łotwie. W roku 2021 Fundacja udzieliła pomocy materialnej w formie darowizn na kwotę ponad 10 mln zł.

prof. Jan Harasimowicz jest historykiem sztuki, profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Wrocławskim, skoncentrowany w swojej karierze zawodowej i badawczej na historii i kulturze Śląska. Jego publikacje naukowe dotyczą opisywaniu cech kulturowych, jakimi wyróżniał się Śląsk w dobie renesansu i reformacji. Przejawiało się to głównie w architekturze, plastyce czy kulturze duchowej. W polu jego zainteresowań znalazła się Legnica i jej bogata historia, co przejawia się do dziś w postaci jej popularyzacji i dokumentowania oraz organizacji przedsięwzięć naukowych i kulturalnych. Autor i organizator, przy współpracy z naszym Muzeum Miedzi, wielu konferencji naukowych poświęconych min. kulturze i historii dawnej Legnicy. Pod jego kierownictwem odbyła się w Legnicy największa wystawa w dziejach Muzeum Miedzi pn. „Szlachta na Śląsku”, która była pokazywana również we Wrocławiu i w Görlitz.

Stanisław Jujeczka to legniczanin, doktor historii, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego, badacz średniowiecznej Legnicy. Jest autorem studium pt. „Duchowni średniowiecznej Legnicy”. Jest współautorem kolejnej publikacji o naszym mieście, a mianowicie pozycji pt. „Urzędnicy miejscy Legnicy do 1740/41. W jego pracy badawczej znalazła się również monografia pt. „Kartuzja Passionis Christi pod Legnicą. Był wieloletnim członkiem Rady Redakcyjnej Szkiców Legnickich, w których publikował wartościowe artykuły naukowe dotyczące dziejów Legnicy.

Marek Kucharski jest nauczycielem wychowania fizycznego, z długoletnim stażem pedagogicznym, trenerem wielu szkolnych grup sportowych. Jego zaangażowanie w życie sportowe dzieci i młodzieży przejawia się w pracy społecznej prowadzonej w Legnickim Szkolnym Związku Sportowym oraz w Klubie Sportowym Konfeks Legnica. Wspaniały organizator zajęć pozalekcyjnych, wielu rozgrywek szkolnych oraz zawodów dla uczniów legnickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Przez lata swojej działalności sportowej wniósł duży wkład w wychowanie i szkolenie naszych dzieci. Dzięki swojej pracy szkoleniowej i pedagogicznej niezmiennie dbał i nadal dba o wysoki poziom sportu i rozwój rekreacji wśród legnickich uczniów.

Ochotnicza Straż Pożarna - Oddział Ratownictwa Wodnego „Pinoter” w Legnicy pod przewodnictwem Wiesława Świdra bierze czynny udział w ratowaniu ludzi i mienia na terenie naszego miasta i kraju. Pierwotnie był to założony w 1972 r. Klub Płetwonurków „Pinoter”, uczestniczący we wszelkich akcjach związanych z zagrożeniami wodnymi. Od 1993 r. jest już jednostką działającą przy Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy. Członkowie „Pinotera” brali udział w akcjach ratowniczych w czasie powodzi, jakie nawiedziły nasze miasto w latach 1977 r. i 1993 r. Działalność stowarzyszenia to przede wszystkim wkład w wyszkolenie pierwszych płetwonurków, na bazie których powstała Jednostka Operacyjno-Techniczna przy legnickiej Straży Pożarnej. Druhowie z „Pinotera” prowadzą również działania na rzecz edukacji, ekologii, współpracują ze szkołami, Policją, Pogotowiem Ratunkowym, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratowniczym w Legnicy.

Monika Skrobiewska to nauczycielka, pedagog i bardzo aktywna działaczka społeczna, oddana całym sercem dzieciom, młodzieży i wszystkim potrzebującym pomocy. W 2013 r. założyła Stowarzyszenie od Serca „Faustynka”, w którym organizuje zajęcia artystyczne, kulturalne, rozwijające talenty i twórczość plastyczną najmłodszych. Współpracuje z wieloma placówkami oświatowymi i opiekuńczo-wychowawczymi. Organizuje wystawy plastyczne, zbiórki charytatywne. Motywuje innych, szczególnie uczy młodzież, do niesienia pomocy ludziom w trudnej sytuacji. Jej postawa i wartości jakimi kieruje się na co dzień, zjednują jej szacunek i życzliwość w środowisku lokalnym naszego miasta.

dr hab. Piotr Oszczanowski to historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Od ponad 20 lat współpracownik Muzeum Miedzi w Legnicy. Był autorem koncepcji wystawy w naszym muzeum oraz wstępu i not katalogowych „Inspiracje niderlandzkie w sztuce śląskiej XV-XVIII wieku. Należał do inicjatorów i zespołu przygotowującego scenariusz i katalog kolejnej wystawy w Muzeum Miedzi „Śląsk perła w Koronie Czeskiej”, prezentowanej w Legnicy i Pradze. Przygotowanie wystawy i obszernego katalogu trwało cztery lata, spotkało się z wielkim zainteresowaniem zwiedzających i przyniosło naszemu muzeum duże uznanie w międzynarodowym środowisku muzealnym.

Muzeum Miedzi w Legnicy funkcjonuje w naszym mieście już 60 lat i stanowi ważny filar działalności kulturalnej w Legnicy. Placówka ma na koncie ponad 600 zorganizowanych wystaw, prezentujących przede wszystkim dawną i współczesną sztukę polską i europejską, zbiory z wykopalisk i historię Śląska oraz Polski. Działalność naszego muzeum to nie tylko wystawy i zbiory, to również setki wydarzeń kulturalnych: lekcji muzealnych, plenerów, warsztatów, koncertów muzycznych, projekcji filmowych, wykładów czy konkursów, kierowanych do różnych odbiorców. Muzeum w Legnicy powstało z szacunku dla przeszłości naszego miasta jako ognisko rodzimej, narodowej tradycji i kultury. Jest jedynym ośrodkiem tego typu w Polsce, gdzie prezentuje się problematykę wykorzystania miedzi przez człowieka, od pradziejów, aż po współczesność. W swoich zbiorach posiada zbiór minerałów z całego świata, zabytki techniki z zakresu górnictwa i hutnictwa miedzi, kolekcje przedmiotów użytkowych i artystycznych z miedzi i jej stopów. Placówka posiada swój oddział terenowy w Legnickim Polu, jest to Muzeum Bitwy Legnickiej, które kultywuje pamięć o jednym z najważniejszych wydarzeń polskiego średniowiecza, jakim była bitwa pod Legnicą w 1241 r.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto