Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kilka procent biopaliwa w naszych bakach

PMK
Prof. Włodzimierz Kordylewski z Politechniki Wrocławskiej
Prof. Włodzimierz Kordylewski z Politechniki Wrocławskiej Archiwum prywatne
Inwestycja w biopaliwa jest koniecznością - mówi prof. Włodzimierz Kordylewski z Politechniki Wrocławskiej

Pamiętajmy, że musimy do 2020 roku osiągnąć redukcję emisji dwutlenku węgla o 20 proc., a w 2050 r. planowane jest przejście na gospodarkę w całości bezwęglową. Dlatego ważne jest, aby sukcesywnie wprowadzać paliwa, które nie emitują węgla podczas spalania. Do takich paliw należą estry metylowe, wytwarzane z olejów roślinnych.

Estry metylowe mają właściwości podobne do oleju napędowego, jednakże różną się od niego budową chemiczną molekuł. Podczas gdy olej napędowy jest mieszaniną węglowodorów, ester metylowy jest mieszaniną estrów wyższych kwasów tłuszczowych z udziałem alkoholu metylowego. Estry używane są jako biokomponent dodawany do oleju napędowego.

Drugie popularne biopaliwo ciekłe to bioetanol. Jest to odwodniony alkohol etylowy (etanol) otrzymywany z biomasy (jako odnawialnego źródła węgla) lub z biodegradowalnej części odpadów (papieru, płyt drewnianych itp.). Bioetanol może być stosowany w czystej postaci (tzw. E100) lub mieszany z innymi alkoholami (np. z metanolem) jako biopaliwo. Obecnie w Polsce dodaje się go do benzyn, będących konwencjonalnymi paliwami napędowymi. Robi to np. Orlen czy Lotos. Benzyny lub oleje napędowe, które kupujemy, zawierają tylko kilka procent bioetanolu lub estru metylowego.

tekst alternatywny

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto