Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGHM rozbuduje Żelazny Most

Ewa Chojna
KGHM rozbuduje Żelazny Most. Podpisaniem porozumienia zakończyły się prowadzone przez Polską Miedź konsultacje społeczne w sprawie rozbudowy zbiornika
KGHM rozbuduje Żelazny Most. Podpisaniem porozumienia zakończyły się prowadzone przez Polską Miedź konsultacje społeczne w sprawie rozbudowy zbiornika Piotr Krzyżanowski
KGHM rozbuduje Żelazny Most. Podpisaniem porozumienia zakończyły się prowadzone przez Polską Miedź konsultacje społeczne w sprawie rozbudowy zbiornika poflotacyjnego „Żelazny Most”.

KGHM rozbuduje Żelazny Most

Porozumienie między KGHM i gminą Polkowice oraz mieszkańcami pięciu miejscowości: Tar-nówka, Żelaznego Mostu, Dąbrowy, Pieszkowic i Komornik, położonych najbliżej zbiornika, będzie obowiązywało przez najbliższe dwa lata z możliwością jego przedłużenia. – Jestem przekonany, że wypracowane postanowienia przełożą się realnie na poprawę jakości życia mieszkańców – zapewnia Herbert Wirth, prezes KGHM.

W zamian za zgodę na rozbudowę wielkiego akwenu mieszczącego odpady z kopalni miedzi, KGHM zobowiązał się m.in. do organizacji wypoczynku dla dzieci oraz objęcia opieką zdrowotną mieszkańców.

Oprócz tego holding ma zainwestować w rozwój infrastruktury na terenie wspomnianych wsi, a także rozpocząć współpracę mającą na celu podnoszenie wiedzy i umiejętności zawodowych mieszkańców.

Wstępne plany Polskiej Miedzi zakładały, że „Żelazny Most” będzie funkcjonował do 2015-2016 roku. Szacowano, że w tych latach zakończy się wydobycie miedzi. Tymczasem nowe technologie pozwalają na dojście do złóż położonych nawet na głębokości poniżej 1200 metrów, co daje możliwość prowadzenia eksploatacji przez kolejne 20-30 lat. Plany rozbudowy zbiornika o tzw. Kwaterę Południową o powierzchni ok. 609 ha zakładają zajęcie części północnego stoku Wzgórz Dalkowskich. W granicach planowanej rozbudowy znajdują się tereny należące do Lasów Państwowych – 540 ha, do KGHM Polska Miedź SA – 67 ha i do gminy Polkowice – 1,3 ha.

– Dzięki temu powiększymy powierzchnię składowania odpadów oraz ograniczymy podnoszenie zapór o kolejne kilkadziesiąt metrów. To jest wariant rozbudowy zapewniający najwyższe bezpieczeństwo – zapewnia Wiesław Świerczyński, dyrektor ds. technicznych w Zakładzie Hydrotechnicznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto