Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGHM Ecoren i lotnictwo

Urszula Romaniuk
PK
KGHM Ecoren został członkiem Polskiej Platformy Technologicznej Lotnictwa, organizacji opracowującej strategię dla tego sektora krajowej gospodarki.

Należąca do grupy kapitałowej spółka, dzięki innowacyjnym badaniom m.in. nad renem sferycznym i nadstopami, może wnieść znaczący wkład w prowadzone i planowane projekty rozwojowe.
Powstające od dziesięciu lat platformy technologiczne są wspólną inicjatywą Komisji Europejskiej, międzynarodowego przemysłu, środowisk naukowych oraz instytucji finansowych. Mają za zadanie ułatwienie współpracy różnych podmiotów i realizowanie kluczowych projektów naukowo-technologicznych, o strategicznym znaczeniu dla europejskiej gospodarki. Polska Platforma Technologiczna Lotnictwa (PPTL), która opracowuje strategię rozwoju i badań nad przyszłościowymi technologiami, zrzesza ponad 30 różnych podmiotów związanych z tym sektorem. Od lutego jednym z członków jest również KGHM Ecoren.
- Przystąpienie do konsorcjum Polskiej Platformy Technologicznej Lotnictwa jest dla nas sporym wyróżnieniem i jesteśmy przekonani, że będziemy mogli wnieść cenną wiedzę, a także współpracować przy tworzeniu innowacyjnych technologii. KGHM Ecoren to liczący się na świecie producent renu, posiadamy duży potencjał badawczo-rozwojowy w obszarze technologii materiałowych i utrzymujemy kontakty handlowe z firmami z przemysłu lotniczego z całego świata - mówi Janusz Adamczyk, prezes KGHM Ecoren.
KGHM Ecoren prowadzi badania nad nowatorskimi produktami w ramach kilku międzynarodowych inicjatyw, m.in. programu KomCerMet (nowe materiały kompozytowe metalowo-ceramiczne o wysokich parametrach eksploatacyjnych, możliwe do zastosowania w przemyśle lotniczym i samochodowym) oraz nadzorowanego przez Komisję Europejską projektu ProMine.
Doświadczenia badawczo-rozwojowe Ecorenu mogą być przydatne zwłaszcza w związku
z rozpoczęciem programu sektorowego InnoLot. Jest on rezultatem porozumienia podpisanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz przedstawicieli PPTL, które zobowiązuje NCBR do zainwestowania 300 mln złotych w badania naukowe i prace rozwojowe, a także w transfer ich wyników do przemysłu lotniczego. Kwota ta stanowi 60 proc. całego budżetu przedsięwzięcia (wycenionego na 500 mln złotych), pozostała suma to wkład własny członków Platformy. Program InnoLot realizowany będzie w latach 2013-2017, pierwszy konkurs ma zostać otwarty już 20 marca.
- Ten program jest wielką szansą dla polskiego przemysłu lotniczego na rozwój i skuteczne konkurowanie ze światową czołówką, a dla nas na uczestniczenie w badaniach o kluczowym znaczeniu – podkreśla prezes Janusz Adamczyk. – To ważna inicjatywa, ponieważ wyniki badań mają znaleźć praktyczne zastosowanie w przemyśle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto