Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karolina Kuszyk i jej „Poniemieckie” w legnickiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Piotr Krzyżanowski, GCH
Karolina Kuszyk i jej "Poniemieckie" w legnickiej bibliotece.
Karolina Kuszyk i jej "Poniemieckie" w legnickiej bibliotece. Zdjęcia Piotr Krzyżanowski
Karolina Kuszyk i jej "Poniemieckie" w legnickiej bibliotece. W Bibliotece Publicznej przy ulicy Piastowskiej odbyło się spotkanie z autorką książki "Poniemieckie" Karoliną Kuszyk.

Karolina Kuszyk jest legniczanką, ale od wielu lat, jak sama się przedstawia, mieszka i pracuje w Berlinie i na Dolnym Śląsku. Germanistka, polonistka, tłumaczka, trenerka kompetencji międzykulturowych. „Poniemieckie” to jej debiut książkowy. Książka dotyka niezwykle delikatnej, ale też ciekawej sfery, jaką jest „poniemieckość”.

Gdy w 1945 roku państwo polskie przejęło tzw. ziemie odzyskane, poniemieckie było tu wszystko. Poza niewielką częścią zabytków i historii, która związana była z odległymi czasami piastowskimi. Historycy dobrze zbadali poniemieckie dzieła sztuki, zabytki, ulice, place, tymczasem to co prywatne, w domu nie cieszyło się ich zbyt dużym zainteresowaniem. Tę lukę zbadała i owoce tych poszukiwań przedstawiła w swojej książce Karolina Kuszyk. Pytała, czy pamiętamy jeszcze, w jakich domach mieszkamy, czym są dla nas poniemieckie przedmioty znajdujące się w kuchni, pokoju, piwnicy.

Karolina Kuszyk i jej „Poniemieckie”

Wbrew pozorom nie jest to książka tylko o rzeczach. Autorka jeździ po Dolnym Śląsku i innych regionach, zbiera wypowiedzi pionierów z pamiętników, wypytuje ich dzieci i wnuki. Spotyka na tej drodze regionalistów, historyków, hobbystów, literatów, ale też tzw. zwykłych ludzi. Zdobytą wiedzę przekazuje w 430-stronicowej książce, podzielonej na rozdziały: Domy, Szaber, Meble, Rzeczy, Skarby i Tajemnice, Cmentarze, Liegnitz.

W każdym z nich pojawiają się konkretni ludzie, ich wspomnienia, emocje. Te z lat powojennych związane są z trudnym początkiem życia Polaków na ziemiach odzyskanych, czasami pod jednym dachem z Niemcami. Czyli narodem, który wywołał piekielną wojnę. Usunąć niemieckość z ulic, budynków, otoczenia - to była oficjalna polityka władz. Potem emocje się zmieniają, nadchodzą lata uspokojenia, odwiedzin dawnych gospodarzy, rośnie wzajemne zainteresowanie, nawet empatia, Wszystko to dzieje się w otoczeniu rzeczy pozostałych po Niemcach, które - jak napisał jeden z recenzentów - stają się łącznikiem między ich przed- i powojennymi właścicielami.

Karolina Kuszyk i jej "Poniemieckie" w legnickiej bibliotece.

Karolina Kuszyk i jej „Poniemieckie” w legnickiej bibliotece [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto