Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest nowy termin zakończenia remontu legnickiej stacji PKP zobaczcie aktualne zdjęcia

Zdjęcia Piotr Krzyżanowski
Nie do końca 2023 roku, ale do kwietnia 2024 roku potrwa remont stacji Legnica. Powodem, jak informuje kolej, jest konieczność dodatkowego wzmocnienia konstrukcji hali peronowej, by była bardziej odporna na wiatry. Peron 1A został otwarty dla podróżnych, pojedziemy z niego głównie do Chocianowa. Czynne są perony 1, 2 i 5. Perony nr 3 i 4 są całkowicie zamknięte. Stacja Legnica będzie wyposażona w 4 windy, ułatwiające podróżnym dostęp do peronów. Zostaną zamontowane naprzeciw schodów, prowadzących z przejścia tunelowego na perony nr: 2,3,4,5. Wykonawcą robót jest wrocławska firma Dolkom.
od 16 lat

Towarzysząc remontowi legnickiej stacji w ostatnich tygodniach zauwazyliśmy, że ruch na placu robót jest duży.Jednak to co zostało do zrobienia musiało budzić wątpliwości, czy firmie DOLKOM uda się sfinalizować prace zgodnie z umową. Czyli z końcem 2023 roku. Nasze obserwacje potwierdza inwestor remontu, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
8 grudnia otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pytania dotyczące tej sprawy od rzecznika PKP PLK.S.A., który informuje, że nastąpiła zmiana terminu i inwestycja ma być zakończona w kwietniu przyszłego roku.
- Na stacji Legnica kontynuowane są prace przy przebudowie peronów nr 3 i nr 4 - pisze Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK S.A. - Konstrukcja hali została zgodnie z historycznym wyglądem uzupełniona o świetliki. Zabudowana została konstrukcja czterech szybów windowych na peronach od nr 2 do nr 5 i obecnie instalowane są w nich urządzenia dźwigowe. Przebudowywane jest główne przejście podziemne pod torami, w którym odtwarzany jest historyczne wygląd stropu oraz układane są okładziny ścienne i posadzki, analogiczne do historycznych. Wszystkie prace wykonywane są w uz-godnieniu i pod nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków - dodaj Karol Jakubowski.

Rzecznik zapewnia, że warunki atmosferyczne (zima na początku grudnia) nie wpływają na wykonywanie inwestycji.
A oto sprawa terminy: - Planowane zakończenie inwestycji (obecnego etapu I) jest do końca kwietnia 2024 r. Zmiana terminu prac wynika z konieczności wykonania dodatkowych wzmocnień konstrukcji hali, na podstawie wykonanej ekspertyzy, związanych ze zmianami normy dotyczącej wpływu parcia wiatru na tego typu obiekt. Na dodatkowe wzmocnienie wykorzystane zostało około 50 ton stali - pisze do naszejr edakcji Karol Jakubowski.
Historia poślizgów
Przypomnijmy, że w marcu 2018 roku Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z Grupą Fewaterm umowę na remont za 30 mln zł netto, który miał się zakończyć w lutym 2020 r. Roboty praktycznie ruszyły w połowie 2019 roku. Potem były kolejne terminy zakończenia, bo były „dodatkowe roboty”, potem listopad 2022 r. Kolejny termin wyznaczono na koniec 2023 roku, ale... 30 czerwca 2022 r. PKPPLK S.A. rozwiązały umowę z dotychczasowym wykonawcą – Grupą Fewaterm – gdyż nie realizował on prac zgodnie z harmonogramem i nie rozliczał się odpowiednio z podwykonawcami.
W końcu listopada 2022 r. PKP PLK S.A. podpisały umowę na dokończenie remontu z Dolnośląskim Przedsiębiorstwem Napraw Infrastruktury Komunikacyjnej „DOLKOM” we Wrocławiu. Jak ustalono, dotychczasowy wykonawca zrealizował prace za 18,5 mln zł netto. Umowa z nowym wykonawca została zawarta na kwotę 30,6 mln zł.
Prace na stacji realizowane są w ramach zadania „Dostosowanie stacji Legnica do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się”. Poza kompleksową przebudową hali peronowej inwestycja obejmuje modernizację peronów nr 3 i 4. Dla podróżnych przewidziano 4 windy prowadzące do peronów. Przebudowany będzie tunel prowadzący na perony. Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa.

Do momentu przejęcia stacji przez DOLKOM wykonano m.in. zadaszenie nad wejściem na peron nr 1 oraz zadaszenie nad peronem nr 5. Zdemontowano ponad połowę dachu hali głównej, realizowano prace związane z oczyszczeniem konstrukcji obiektu i zabezpieczeniem antykorozyjnym. W ścianach tunelu pod peronami przygotowywano szyby windowe.

Grzegorz Chmielowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto