Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark Cysterski w Pelplinie, czyli coś dla ducha i coś dla ciała [PROGRAM]

(PZ)
Mat. prasowe
W najbliższy weekend Pelplin znowu zamieni się w tętniącą kolorami osadę z epoki średniowiecza. Kuszącą gości zapachem dobrego jedzenia i emocjami rycerskich - i nie tylko - turniejów.

Od piątku do niedzieli, na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie, odbędzie się Jarmark Cysterski, organizowany już od siedemnastu lat, zawsze w trzeci weekend września.

- Cysterskie święto wskrzesza dzieje i tradycje czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi - przypominają organizatorzy wydarzenia. - Pelplin, dawny klasztor w dolinie rzeki Wierzycy, a dziś stolica Diecezji Pelplińskiej, żyje w tych dniach historią, kulturą, muzyką i obyczajami dawnych wieków. Dobre duchy cystersów czuwają nad wszystkimi, którzy przybywają, by podziwiać bogate dziedzictwo i bawić się przenosząc w zamierzchłe czasy.

Wspaniale zachowane dziedzictwo kulturowe Pelplina, wyeksponowane szczególnie poprzez historyczne teatrum z dziejów dawnego klasztoru, oraz niepowtarzalna atmosfera średniowiecznego jarmarku w cieniu gotyckiej Bazyliki Katedralnej sprawiają, że Jarmark Cysterski jest jednym z największych wydarzeń kulturalnych na Pomorzu.

- Podczas trwania Jarmarku chcielibyśmy przenieść Państwa, w odległe czasy średniowiecza - zachęcają organizatorzy. - Sprawić, by na kilka chwil zapomnieli Państwo o kłopotach w pracy i codziennym życiu, a dali się porwać urokowi i magii naszego miasta. Wszystkie występy oraz całodzienne wystawy rzemieślników, pokazy tańców, walk oraz różnego rodzaju konkurencje, zarówno dla osób związanych z rekonstrukcją historyczną, jak i dla turystów, mają na celu pokazanie dawnego życia. Usiłując przybliżyć turystom średniowieczną rzeczywistość wprowadzamy ich w niezwykły świat tętniącej życiem osady handlowej, prezentujemy rzemiosło, pokazujemy walki i tańce.

W tych wyjątkowych dniach odbędą się średniowieczne turnieje: Turniej Szkół Powiatu Tczewskiego, Turniej Rycerski o Miecz Burmistrza Pelplina, Igrce Plebejskie oraz Turniej Rycerski Konny Kruszenie Kopii, XI Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej, Koncert Zespołu Canto Choralis z Drezdenka, „Bitwa na dwie patelnie” z udziałem Mariusza Szweda i Diany Volkhovej oraz XXIII Bieg Cysterski.

PROGRAM XVII JARMARKU CYSTERSKIEGO

Impreza odbywa się w ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu”.

Piątek, 15 września
Pomorskie Forum Szlaku Cysterskiego
20.00 - koncert Canto Choralis z Drezdenka

Sobota, 16 września
10.00 - warsztaty klasztorne
12.00 - XXIII Bieg Cysterski
14.00 - otwarcie XVII Jarmarku Cysterskiego; wręczenie nagród zwycięzcom Biegu Cysterskiego
15.00 - „Bitwa na dwie patelnie” z Mariuszem Szwedem i Dianą Volokhovą
18.00 - XI Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej
19.00 - Biesiada u Opata nad Młynówką, Wizytacja wielkiego mistrza

Niedziela, 17 września
10.00 - msza Święta w Bazylice Katedralnej w intencji uczestników Jarmarku. Po mszy koncert finałowy XI Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej
11.30 - Turniej Szkół Powiatu Tczewskiego
13.30 - przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami Pelplina
13.50 - przekazanie klucza do miasta księciu Mestwinowi przy Urzędzie Miasta i Gminy
14.00 - powitanie uczestników XVII Jarmarku Cysterskiego przy Collegium Marianum
14.30 - spektakl historyczno - edukacyjny szkół powiatu tczewskiego (reż. Jacenty z Ordowa)
15.30 - turniej rycerski o Miecz Burmistrza Pelplina; Igrce plebejskie
17.00 - turniej rycerski konny „Kruszenie kopii”

W programie ponadto:
- konkursy dla dzieci i młodzieży: wiedzy o cystersach, literacki i plastyczny (niedziela, Collegium Marianum, od godz.10.30),
- rozgrywki gry cysterskiej petanque (niedziela, ogrody Wyższego Seminarium Duchownego, w godz. 13.00-17.00),
- zabawy ruchowe dla dzieci (sobota i niedziela, plac nad rzeką Wierzycą, cały dzień),
- skryptorium cysterskie oraz inne dawne rzemiosła klasztorne (niedziela, Przystań Sobieskiego, w godz. 14.30-17.00),
- muzyka dawna (niedziela, wirydarz, ogrody i krużganki klasztorne, w godz. 14.30-17.30),
- prezentacje oraz sprzedaż wytworów lokalnych twórców i rzemieślników (sobota i niedziela, teren Jarmarku, cały dzień),
- kompleks gastronomiczny „Jadło i napitek” (sobota i niedziela, przy hotelu „Nad Wierzycą”, cały dzień),
- zwiedzanie dawnego opactwa, ogrodów i Muzeum Diecezjalnego z przewodnikami oraz przejazd historyczną kolejką (sobota i niedziela, w godz. 11.00-17.00).

ORGANIZACJA RUCHU
W związku z organizacją XVII Jarmarku Cysterskiego, w sobotę i niedzielę, zamknięta zostanie droga przez miasto na odcinku od małego ronda w pobliżu Urzędu Miasta i Gminy do skrzyżowania z pl. Wolności, tj. ul. Mestwina, Plac Mariacki, Plac Tumski. Zamknięcie nastąpi: w sobotę w godz. 6.00-20.00, w niedzielę w godz. 7.00-20.00.
Wyznaczone zostaną objazdy obwodnicą miasta i parkingi dla gości przybywających na Jarmark Cysterski. Oprócz istniejących parkingów w mieście przy targowisku, „Biedronce”, „Polo Markecie”, ul. Kościuszki oraz pozostałych, polecamy korzystanie z dodatkowych miejsc parkingowych dla samochodów osobowych na ul. Biskupa Dominika i ul. Czarnieckiego.
Parkingi wyłącznie dla autobusów będą przy ul. Podgórnej przy cmentarzu (pomiędzy ul. Konopnickiej i Żeromskiego) oraz na utwardzonej drodze za ogrodzeniem cmentarza - ul. ks. Twardowskiego.

Tczew NaszeMiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto