Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaki kolor ma jeleni język i co widać z Elfiej Skały? Wąwóz Myśliborski to idealne miejsce na rodzinne wycieczki niedaleko Wrocławia

Alina Gierak
Alina Gierak
W Karkonoszach i Górach Izerskich mnóstwo jest ciekawych tras. Nie wszystkie jednak nadają się na wycieczki z maluszkami w wózkach lub dziećmi w wieku od 4-7 lat. Szlak dla takich małych turystów nie może być zbyt trudny i zbyt długi. Powinny na nim być ciekawe miejsca, by dzieci szły z ochotą i nie marudziły. Idealnie do takich wędrówek nadaje się Wąwóz Myśliborski na Pogórzu Kaczawskim. Co tam zwiedzać i jak dojechać na miejsce, przeczytacie poniżej.

Spis treści

Trasy spacerowe, przyrodnicze i rowerowe w Wąwozie Myśliborskim

Godzinę drogi samochodem od Wrocławia, a pół godziny od Jeleniej Góry czy Legnicy znajdziecie miejsce świetnie nadające się na pierwsze górskie wycieczki. Łatwe, szerokie trasy docenią także seniorzy.

Wąwóz Myśliborski ma około 4 km długości i głębokość od 30 metrów w części górnej, do 80 metrów w odcinku dolnym. Dnem doliny płynie potok Jawornik. Trasy wiodą przez drewniane mostki. Czasami trzeba przejść przez powalone drzewo, czy gałęzie. Spacerując, dostrzeżecie ślady law bazaltowych, co nie pozwoli wam zapomnieć, że znajdujecie się w Krainie Wygasłych Wulkanów.

Wąwóz Myśliborski znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy, a jego środkowy odcinek objęty jest ochroną jako rezerwat przyrody. Przez wąwóz przebiega ścieżka dydaktyczna z tablicami informującymi o geologii i przyrodzie mijanych miejsc. Można także spacerować szlakiem żółtym lub czarnym.

Pierwszy poprowadzi was przez Słoneczna Łąkę. To świetnie miejsce na rodzinny piknik z grillem. Są tu ławki i miejsca do grillowania. Duża łąka jest bezpieczna dla dzieci, mogą grać w piłkę lub biegać. W ładne dni na Słonecznej Łące jest dużo ludzi, ale nie czuje się tłoku. To może być także końcowy etap wycieczki, kiedy już obejdziecie wąwóz dookoła. Nie spieszcie się. Posłuchajcie szumu strumyka, śpiewu ptaków. Zróbcie zdjęcia pod skałami Maczugą i Sowią Skałą. Wejdźcie na Elfią Skałę. Spacer zajmie około 2-3 godzin.

Jeleni język w Wąwozie Myśliborskim

Wąwóz Myśliborski kształtował się blisko 500 milionów lat temu. Stanowi jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych obiektów z urozmaiconą budową geologiczną. Skalne formacje to efekty krzepnięcia lawy w czasie podmorskich wybuchów wulkanicznych.

Zbocza wąwozu zarasta niezwykła paproć zwana językiem jelenia. Paproć "języcznik zwyczajny" ma tutaj największe stanowisko naskalne w Polsce. Jako pierwszy opisał je w 1874 roku Fryderyk Scholz (nauczyciel z Jawora). Ze względu na unikatowość, skała z paprociami została objęta ochroną jako pomnik przyrody w roku 1937. Także dzisiaj jest chroniona. Nazwa rośliny pochodzi od jej liści, które przypominają języki. Cenne właściwości języcznika chwalono już w starożytności, zalecała go św. Hildegarda. Była pewna, iż pomaga ustrojowi zniwelować bolesność, jak również pozytywnie wpływa na nastrój. Do leków języcznik pozyskuje się ze specjalnych upraw.

W Wąwozie Myśliborskim, oprócz języcznika, możemy spotkać bardzo rzadki gatunek krasnorostu Hildebrandia rzeczna, który występuje stosunkowo licznie w czystych wodach potoku, obrastając podwodne kamienie.

Wilgotny i chłodny klimat doliny Jawornika sprzyja też rozwojowi bogatej flory mszaków. W rezerwacie naliczono łącznie 96 gatunków mchów i 20 gatunków wątrobowców. Miłośnicy przyrody odnajdą tu dziesiątki rodzajów drzew. Najcenniejsze są cisy.

ZOBACZ TEŻ:

od 16 lat

[/sc]

Skała Elfów i Organy Myśliborskie

Elfia Skała , to płaska platforma widokowa, do której wiedzie wąska ścieżka z dołu wąwozu. Nazwa daje pole do wyobraźni i opowiadań o elfach i dobrych duszkach. Ze skały rozpościera się widok na okolicę. Częściowo jest zarośnięty już drzewami. Skała zbudowana jest głównie z zieleńców i łupków zieleńcowych oraz otoczona sosnami i dębami.

Po drugiej stronie Wąwozu Myśliborskiego, po przejściu koło Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu, wejdziecie na żółty (lub czerwony) szlak, który prowadzi do Małych Organów Myśliborskich. Tak nazywają się skały bazaltowe o strukturze słupowej, które przypominają piszczałki organów. Szacuje się, że mają 30 milionów lat. Zakrzepła lawa stworzyła słupy o średnicy do 30 centymetrów, długie i wysmukłe.

Dojazd i parking w Wąwozie Myśliborskim

Wąwóz znajduje się we wsi Myślibórz. Dojedziecie tu łatwo z Wrocławia, Jeleniej Góry, Jawora czy Legnicy. Z głównej drogi należy skręcić na parking. Przy parkingu jest toaleta i budka z kiełbaskami, piwem, kawa i goframi. Jest miejsce na rozpalenie ogniska. Parking kosztuje 10 zł.

Co zwiedzać w okolicy Wąwozu Myśliborskiego?

  • Rataj 350 m n.p.m. – punkt widokowy z Małymi Organami Myśliborskimi
  • Czartowska Skała 463 m n.p.m. – punkt widokowy
  • Radogost 389 m n.p.m. – punkt widokowy wraz z wieżą z 1893 roku.
  • Kościół Pokoju w Jaworze
  • Ścieżka archeologiczna „Śladami Trzebowian”, ok. 4 km
  • Szlak rowerowy dookoła Wąwozu Myśliborskiego ma około 9 km (Myślibórz-Myślinów-Jakuszowa-Kobylica-Myślibórz). Pokonacie go na rowerach górskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto