Jak, gdzie i kiedy zapisać dziecko do przedszkola w Legnicy [TERMINY]

Redakcja
Wasze pociechy niebawem zaczną edukację w przedszkolu? A może będą ją kontynuować? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat rekrutacji do przedszkoli w Legnicy.

Rekrutacja do przedszkoli w Legnicy i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok 2020/2021 potrwa od 6 do 27 marca w formie elektronicznej. Ogłoszenie wyników – 17 kwietnia.

Jeśli dzieci mają kontynuować pobyt w placówce przez kolejny rok szkolny, rodzice od 28 lutego do 5 marca składają w tej sprawie deklarację.

Legniczanie mogą przez internet dokonać wyboru placówki i wypełnić Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, prowadzonego przez miasto.

W Legnicy działa 17 przedszkoli publicznych i oddziały przedszkolne w czterech szkołach podstawowych. Można wybrać maksymalnie trzy placówki – w porządku od najbardziej do najmniej preferowanej. Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą zapisać swoje dziecko osobiście w najbardziej preferowanym przedszkolu lub szkole podstawowej, w której funkcjonuje oddział przedszkolny.

Na pierwszym etapie naboru będą stosowane kryteria ustawowe, tj. wielodzietność rodziny kandydata, jego niepełnosprawność, niepełnosprawność jednego lub obojga rodziców, a także rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie dziecka czy objęcie kandydata pieczą zastępczą.

W drugim etapie postępowania rekrutacyjnego dzieci przyjmowane są na podstawie sześciu kryteriów, określonych w uchwale Nr XVI/230/20 Rady Miejskiej Legnicy z dnia 27 stycznia 2020 r. Najwyżej punktowane jest kryterium nr 1, czyli wskazanie Legnicy jako miejsca zamieszkania w rocznym zeznaniu podatkowym od osób fizycznych przez oboje rodziców lub rodzica samotnie wychowującego dziecko. Za spełnienie tego kryterium można uzyskać 32 punkty. Drugie kryterium wysoko punktowane (16 pkt.) dotyczy sytuacji, w której obydwoje rodzice są pracujący albo studiujący w trybie dziennym. Osiem punktów otrzyma kandydat posiadający obowiązkowe szczepienia lub długotrwałe odroczenie ich wykonania, określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.

Szczegółowe informacje, dotyczące elektronicznego naboru do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, znajdą Państwo na stronie internetowej Urzędu Miasta www.portal.legnica.eu w zakładce „Dla mieszkańca” – Edukacja – Rekrutacja oraz na stronach internetowych poszczególnych placówek wychowania przedszkolnego. Wszelkich dodatkowych wyjaśnień udzielają wszystkie legnickie przedszkola publiczne oraz szkoły podstawowe, w których funkcjonują oddziały przedszkolne.

Z danych demograficznych wynika, że opieką przedszkolną od września 2020 r. należy objąć 3.586 dzieci urodzonych w latach 2014-2017. Warto przy tym przypomnieć, że w ostatnich latach wskaźnik objęcia dzieci wychowaniem przedszkolnym w naszym mieście kształtuje się na bardzo wysokim poziomie, a w bieżącym roku szkolnym wynosi 101,02 proc.

Zapewnienie wychowania przedszkolnego jest obowiązkiem gminy. W 2019 r. na realizację tego zadania nasze miasto wydało ponad 42 mln 100 tys. zł.

Czym jest Fundusz Odbudowy i Krajowy Plan Odbudowy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie