MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Inteligentne wiaty śmietnikowe w Złotoryi. Mają ułatwić mieszkańcom segregację śmieci. Na czym to polega? Zobacz zdjęcia i film

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przełom w segregacji śmieci w Złotoryi. Na Osiedlu 4 Pory Roku pojawiło się osiem inteligentnych wiat śmietnikowych. Jak to działa? O tym poniżej.

Złotoryja wprowadziła nowoczesny system korzystania z wiat śmietnikowych

W Złotoryi na Osiedlu 4 Pory Roku pojawiło się osiem inteligentnych wiat śmietnikowych. To przełom w segregacji śmieci. Podobne rozwiązania wprowadzono już w innych miastach, również na Dolnym Śląsku, jednak wiaty śmietnikowe oparte na systemie, z którego korzysta Złotoryja, są pierwszymi w Polsce.

Głównym celem wprowadzenia inteligentnych wiat jest poprawa segregacji śmieci, a co za tym idzie poprawa poziomu recyklingu. Gdy poziom recyklingu zostanie osiągnięty na miasto nie zostanie nałożona kara.

Tego typu wiaty umożliwiają odejście od zbiorowego karania mieszkańców za niewłaściwą segregację. Dzięki inteligentnemu systemowi każdy odpowiada za siebie.

Jak działają inteligentne wiaty śmietnikowe?

Każdy z mieszkańców został wyposażony w specjalną kartę z kodem QR. Chcąc wyrzucić śmieci, należy zeskanować kod karty, na ekranie wybrać liczbę wyrzucanych worków oraz odpowiednią frakcję, na przykład papier. Następnie system drukuje nalepkę z kodem kreskowym, którą należy przykleić na worku. System automatycznie otwiera okno wrzutowe danej frakcji, przez które należy wyrzucić śmieci.

System wprowadzony został w kwietniu, początkowo jako model hybrydowy. Co ciekawe starsze osoby jako pierwsze zaczęły korzystać z nowych wiat, były ciekawe, jak to działa. Do tej pory najwięcej uwag i zgłaszanych problemów otrzymujemy od osób młodszych. Zdajemy sobie sprawę, że system nie jest jeszcze doskonały, ale wciąż pracujemy nad tym, żeby taki był. Efekt już widoczny gołym okiem to z pewnością poprawienie czystości w okolicy wiat - opowiada Małgorzata Gołębiowska, zajmująca się w Urzędzie Miasta w Złotoryi gospodarką odpadami komunalnymi.

Karta Mieszkańca niezbędna do korzystania z wiat śmietnikowych
Karta Mieszkańca niezbędna do korzystania z wiat śmietnikowych Piotr Krzyżanowski

Miasto ma możliwość weryfikacji niewłaściwie segregowanych śmieci. Gdy odpady nie są segregowane, dani mieszkańcy otrzymają upomnienie, a w skrajnych przypadkach karę w postaci 4-krotności miesięcznej stawki podstawowej za odbiór śmieci, a nawet mandat.

Co istotne karty wydawane są na mieszkanie, a nie na mieszkańca - nie ma na nich nazwisk. Oznacza to, że w przypadku niewłaściwej segregacji miasto otrzymuje jedynie informację, z którego mieszkania pochodzą odpady. Na złotoryjskim Osiedlu 4 Pory Roku znajduje się około 1500 mieszkań.

Na ten cel Złotoryja otrzymała dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład. Koszt ośmiu wiat wynosi 1,5 miliona złotych. Instalacja kolejnych tego typu wiat wstępnie planowana jest na Osiedlu Nad Zalewem.

Inteligentne wiaty śmietnikowe w Złotoryi

Inteligentne wiaty śmietnikowe w Złotoryi. Mają ułatwić mies...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto