Naszą rozmówczynią jest Dagmara Szczepańska z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, wykładająca socjologię na Akademii Pedagogiki Specjalnej. Ma na swoim koncie projekt realizowany w ramach programu „Dialog”, który dotyczył partycypacji młodych obywateli. Skończył się stworzeniem gry planszowej mającej aktywizować młodych ludzi do działań obywatelskich. Prywatnie jest od lat wielką fanką planszówek.
W ostatnich latach planszówki zdecydowanie wróciły do łask. Skąd ten renesans gier planszowych?
Dagmara Szczepańska: Gry planszowe to niezwykle różnorodny świat. Znajdziemy wśród nich propozycje logiczne, ekonomiczne, przygodowe... Duży wybór sprzyja temu, że każdy może znaleźć na rynku coś dla siebie. Ponadto ceny planszówek są mocno zróżnicowane. Zaczynają się od kilkunastu złotych, a kończą na takich, które kosztują kilkaset złotych. Są więc rozrywką na każdą kieszeń.
Gry są coraz bardziej dopracowane i różnorodne tematycznie. Autorzy i wydawcy dbają zarówno o atrakcyjną, urozmaiconą treść, jak i piękną szatę graficzną, co też ma duże znaczenie podczas zakupów. Niektóre wydania to wręcz przedmioty kolekcjonerskie! Pięknie prezentują się na półce i są przyjemne dla oka.