Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Górnicy KGHM górą w sądzie

Piotr Kanikowski
11 sierpnia 2009 r. Strajk przeciwko prywatyzacji KGHM
11 sierpnia 2009 r. Strajk przeciwko prywatyzacji KGHM Piotr Krzyżanowski
KGHM niesłusznie odmawiał czternastej pensji górnikom, którzy 11 sierpnia 2009 roku wzięli udział w dwugodzinnym strajku ostrzegawczym przeciwko dalszej prywatyzacji Polskiej Miedzi. Sąd Okręgowy w Legnicy, do którego dyrekcja kopalni Rudna złożyła odwołanie po niekorzystnym dla niej wyroku sądu pierwszej instancji, przyznał rację pracownikom.

KGHM musi teraz wypłacić strajkującym zaległą kwotę. Chodzi o równowartość dwóch miesięcznych pensji wraz z odsetkami (średnia płaca wynosi tu ponad 8 tys. zł brutto). Legnicki wyrok dotyczy pięciu górników z kopalni Rudna, wspieranych w sądzie przez Sekcję Krajową Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność. Ale będzie miał znaczenie dla kilkudziesięciu uczestników ubiegłorocznego strajku, którzy do dzisiaj nie dostali 14. pensji. Ich sprawy czekały w sądzie, "zamrożone" do czasu, aż Prokuratura Okręgowa w Legnicy ostatecznie wypowie się na temat legalności procesu. Zrobiła to kilka dni temu.

Orzekła, że wprawdzie strajk był nielegalny, ale jego organizatorzy nie mieli o tym pojęcia i działali w dobrej wierze. Tym samym śledztwo umorzono. Umożliwia to rozpatrzenie przez sądy kilkudziesięciu roszczeń uczestników strajku ukaranych przez KGHM odebraniem czternastej pensji. Ta grupa odmówiła podpisania lojalek: druków, na których zagrożone utratą pieniędzy załogi kopalń gremialnie oświadczały, że wzięły udział w strajku wbrew własnej woli. Na ogół wystarczyło taki dokument złożyć w dyrekcji zakładu, aby uzyskać usprawiedliwienie dwugodzinnej nieobecności i prawo do czternastej pensji za dobrą pracę w 2009 roku.
Ci, którzy nie poszli na upokarzający układ z dyrekcją, zgłosili się do związków zawodowych i poprosili o wsparcie w sądzie.

- Prawnicy Solidarności reprezentują łącznie 43 osoby z kopalni Rudna, Polkowice-Sieroszowice oraz Zakładów Wzbogacania Rudy - mówi Józef Czyczerski, przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność.

Spółka będzie musiała wypłacić pieniądze wraz z odsetkami (według Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego : 13 proc. w ciągu roku). W związku z tym już słychać głosy, że odmawiając czternastek działano na szkodę Polskiej Miedzi. KGHM wystąpił do sądu o uzasadnienie wyroku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto