Gdzie nad wodę na Dolnym Śląsku? Jezioro Bystrzyckie najlepsze na weekend i wakacje. Najlepsze noclegi, ciekawe atrakcje i wskazówki dojazdu

Emil Hoff
Emil Hoff
Nad Jeziorem Bystrzyckim jest kilka plaż, beach bar, punkt widokowy, a do tego szereg pensjonatów i miejsc do spania. Infrastruktura turystyczna powiększa się z każdym rokiem.
Nad Jeziorem Bystrzyckim jest kilka plaż, beach bar, punkt widokowy, a do tego szereg pensjonatów i miejsc do spania. Infrastruktura turystyczna powiększa się z każdym rokiem. Dawid Kowalczyk, za zgodą
Udostępnij:
Lato 2022 już trwa. Podczas upalnej pogody każdy z nas marzy o wypoczynku nad wodą. Choć woj. dolnośląskie leży daleko od morza, nie brak i tutaj miejsc na relaks i ochłodę. Jezioro Bystrzyckie to jedno z najbardziej urokliwych kąpielisk w całej Polsce. Mamy dla Was przewodnik po tym niezwykłym miejscu: Jezioro Bystrzyckie, czyli idealny weekend nad wodą. Atrakcje, zabawy i noclegi nad Jeziorem Bystrzyckim na Dolnym Śląsku.

Spis treści

Jezioro Bystrzyckie na Dolnym Śląsku ma zaledwie 105 lat

Jezioro Bystrzyckie powstało w wyniku wzniesienia zapory na rzece. To młody akwen - ma tylko 105 lat.
Jezioro Bystrzyckie powstało w wyniku wzniesienia zapory na rzece. To młody akwen - ma tylko 105 lat. Dariusz Gdesz / Polskapresse

Jezioro Bystrzyckie, choć wyjątkowo piękne, nie jest wcale pradawnym dziełem natury. Powstało na początku XX w., w 1917 r., kiedy powyżej Lubachowa, w wiosce Zagórze Śląskie, ukończono budowę zapory na Bystrzycy Kamiennej. Dziś Jezioro Bystrzyckie to urokliwy akwen o kształcie leżącego na plecach konika morskiego, długości nieco ponad 3 km i szerokości mniej więcej 300 m.
Jezioro Bystrzyckie jest jedną z głównych atrakcji Gór Sowich na Dolnym Śląsku i co roku przyciąga tysiące turystów, chcących wypoczywać na jego plażach i śmigać po jego tafli na nartach wodnych.

Kształt jeziora – długi, wąski i powykręcany – sprzyja uprawianiu sportów wodnych i podziwianiu pięknych widoków. Wypożyczalnia sprzętu wodnego znajduje się we wsi Zagórze Śląskie w zachodniej części zbiornika, dobry punkt widokowy znaleźć można pośrodku północnego brzegu, a naprzeciw niego na gości czeka Fregata – pensjonat z restauracją i rozległym tarasem.

Mapa Jeziora Bystrzyckiego i okolic:

Atrakcje typowe i nietypowe - Jezioro Bystrzyckie

Dziś kładka jest już po generalnym remoncie i zawiera elementy multimedialne. To ciekawy pomysł na letni spacer.
Dziś kładka jest już po generalnym remoncie i zawiera elementy multimedialne. To ciekawy pomysł na letni spacer. Dariusz Gdesz / Polskapresse

Nad Jeziorem Bystrzyckim nie brakuje atrakcji dla turystów, i to całkiem nietypowych. Nad zachodnią odnogą jeziora rozpięta jest wisząca kładka, pozwalająca przejść suchą nogą z brzegu na brzeg.

Pierwotnie kładka służyła okolicznym mieszkańcom do skrócenia sobie drogi nad nowo powstałym jeziorem, ale szybko stała się atrakcję turystyczną. W 2018 r. oddano do użytku nową, bezpieczną kładkę, wyposażoną w elementy multimedialne. Można np. posłuchać w czasie spaceru śpiewu ptaków.

Trudno wyobrazić sobie spacer po okolicy Jeziora Bystrzyckiego bez choćby jednego przejścia tego niezwykłego pomostu. Kładka dostosowana jest do potrzeb rodziców prowadzących wózki, więc na spacer można się wybrać nawet z najmniejszymi dziećmi.
Przy kładce znajduje się także Akwarium, czyli Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, gdzie można zaczerpnąć informacji o innych atrakcjach, noclegach i ofercie gastronomicznej okolicy, Można też oczywiście podziwiać żywe sumy i karpie, pływające w sporym akwarium, od którego Centrum wzięło nieco żartobliwą nazwę.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Reklama

Zapora wodna na Jeziorze Bystrzyckim

Zapora w Zagórzu Śląskim to malownicze i dość zaciszne miejsce - można ją zwiedzić w czasie wycieczki pieszej lub rowerowej.
Zapora w Zagórzu Śląskim to malownicze i dość zaciszne miejsce - można ją zwiedzić w czasie wycieczki pieszej lub rowerowej. Dariusz Gdesz / Polskapresse

Dobrym pomysłem na ciekawy spacer jest zwiedzanie zapory wodnej w Zagórzu Śląskim. Do zapory prowadzą zaciszne leśne ścieżki. Spacer po zaporze jest darmowy i przyjemny – obiekt stoi z dala od infrastruktury turystycznej, najczęściej nie jest oblegany przez spacerowiczów i można tu napawać się spokojem i pięknymi widokami na Jezioro Bystrzyckie.

W drodze na zaporę można zatrzymać się mniej więcej w połowie szlaku i rzucić okiem na Jezioro Bystrzyckie z przygotowanego dla turystów punktu widokowego, leżącego mniej więcej naprzeciwko pensjonatu Fregata.

Mapa z zaznaczonym punktem widokowym na Jezioro Bystrzyckie.

Malowniczy Zamek Grodno

Jedną z atrakcji okolicy Jeziora Bystrzyckiego jest Zamek Grodno.
Jedną z atrakcji okolicy Jeziora Bystrzyckiego jest Zamek Grodno. Dariusz Gdesz / Polskapresse

Na pobliskiej Górze Choina stoi Zamek Grodno. Wzniesiono go być może już w XIII w. i swego czasu był największą twierdzą na całym Śląsku. Kiedy w 1917 r. u stóp Choiny rozlało się Jezioro Bystrzyckie, zamek zyskał jeszcze na malowniczości. Niestety, był już wtedy w ruinie, co być może stworzyło wokół niego atmosferę tajemniczości i zagadek.

Nowe legendy o Zamku Grodno powstawały jeszcze w latach 90. XX w., kiedy to powstała plotka o tajemniczej skrzyni, ukrytej na zamku przez Niemców i dla bezpieczeństwa zaminowanej – oczywiście nikt nie wie, co się w niej znajduje.

Od lat trwają prace nad restauracją Zamku Grodno. W 2008 r. zabytek przeszedł w ręce Gminy Walim, której władze zdołały odpowiednio się nim zająć, a nawet przekształcić go w ważne centrum turystyczne i otworzyć w jego murach restaurację – Karczmą Rycerską.

Zamek Grodno na mapie:

Atrakcja dla dzieci: Małpi Gaj nad Jeziorem Bystrzyckim

Niedaleko kładki nad Jeziorem, na północnym brzegu, stoi Beach Bar, w którym można coś przekąsić. Działa też przy nim parki linowy Małpi Gaj: rozbudowany plac zabaw dla dzieci, w którym mogą się wyszaleć, jeśli akurat aura nie sprzyja kąpielom i wodnemu szaleństwu.

Okazja na świetną zabawę nad wodą

Materiały promocyjne partnera

Aktywny wypoczynek nad Jeziorem Bystrzyckim

Jezioro Bystrzyckie świetnie nadaje się do sportów wodnych, jest bowiem długie, powykręcane i dość wąskie, niczym kolosalna trasa wodna specjalnie utworzono
Jezioro Bystrzyckie świetnie nadaje się do sportów wodnych, jest bowiem długie, powykręcane i dość wąskie, niczym kolosalna trasa wodna specjalnie utworzono do zabaw na deskach, żaglach i nartach wodnych. Dawid Kowalczyk, za zgodą

Wycieczka nad Jezioro Bystrzyckie to świetny pomysł na weekend lub krótki urlop z całą rodziną, znajomymi, drugą połówką lub solo. Można tu nie tylko podziwiać widoki, spacerować i zwiedzać niezwykłe ruiny, ale także świetnie się bawić w wodzie i na wodzie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego nad Jeziorem Bystrzyckim znajduje się na północnym brzegu, tuż przy kładce i Hotelu SPA Maria Antonina. Można tu wypożyczyć kajaki, rowery wodne, nawet żaglówki. Z miejscowego niedużego portu odpływają także wycieczkowe statki – repliki dawnych żaglowców, którymi można wybrać się na przejażdżkę z jednego końca zbiornika na drugi.

Noclegi nad Jeziorem Bystrzyckim. Pensjonat Fregata

Jedną z atrakcji Jeziora Bystrzyckiego są rejsy stateczkami udającymi dawne żaglowce. Rejs statkiem to pomysł na rodzinną przygodę i podziwianie malowniczych
Jedną z atrakcji Jeziora Bystrzyckiego są rejsy stateczkami udającymi dawne żaglowce. Rejs statkiem to pomysł na rodzinną przygodę i podziwianie malowniczych widoków z niecodziennej perspektywy. Dariusz Gdesz / Polskapresse

Największą chyba popularnością wśród turystów cieszy się pensjonat Fregata na południowym brzegu Jeziora Bystrzyckiego. Działa w pięknym starym budynku, który pierwotnie otwarto w 1914 r. jako schronisko turystyczne. Dziś można się tu zatrzymać w wygodnych pokojach nad samą wodą, choć do najbliższej wygodnej plaży jest mniej więcej 12 minut spacerem.

Pensjonat Fregata zapewnia gościom wyżywienie w swojej restauracji, a przy posiłkach można rozkoszować się wspaniałym widokiem na Jezioro, rozciągającym się z tarasu.

U progu wakacji noc w pensjonacie Fregata w pokoju dwuosobowym z widokiem na Jezioro Bystrzyckie kosztuje ok. 350 zł.

Hotel SPA Maria Antonina

Blisko kładki nad jeziorem i tuż przy głównej plaży stoi kompleks hotelowy Maria Antonina, złożony z głównego budynku i mniejszych domków. W głównym hotelu na gości czekają atrakcje, takie jak kręgielnia, sala do gry w bilard, a także spa z grotą solną. Mniej luksusowe, ale schludne domki stoją przy samej plaży, która wyposażona jest w port, z którego można wyruszyć na zwiedzanie jeziora na jednym z rowerów wodnych lub na replice statku żaglowego.

Pokój dwuosobowy w hotelu kosztuje ok. 300 zł za dobę, czteroosobowy domek między 400 a 500 zł.

Nocleg w Zamku Grodno

W Zamku Grodno turyści mogą dobrze zjeść, a także spędzić noc w jednym z pokojów w wieży bramnej.
W Zamku Grodno turyści mogą dobrze zjeść, a także spędzić noc w jednym z pokojów w wieży bramnej. Dariusz Gdesz / Polskapresse

Chętni mogą nie tylko dobrze zjeść w Karczmie Rycerskiej Zamku Grodno, ale także spędzić w niej noc w jednym z trzech pokojów, zlokalizowanych w budynku bramnym z XVI w. Standardowy pokój dwuosobowy kosztuje 280 zł za dobę, a apartament – 460 zł.

Inne noclegi nad Jeziorem Bystrzyckim

Inne noclegi nad Jeziorem Bystrzyckim można znaleźć przede wszystkim w Zagórzu Śląskim. To najczęściej niewielkie pensjonaty, eleganckie domki i swojskie agroturystyki, chętnie witające gości w okresie wakacyjnym.

Zaliczyć można do nich Chatę za Górami (ok. 360 zł za noc), Domek Villa (luksusowy i z pięknym widokiem, w szczycie sezonu ok. 850 zł za noc w pokoju dwuosobowym), Noclegi w Barubi (ok. 500 zł za noc w pokoju dwuosobowym).

Można zatrzymać się także nieco dalej od Jeziora, np. Hotel Pałac Jugowice oferuje wygodne pokoje dla par za ok. 320 zł za noc.

Jezioro Bystrzyckie – jak dojechać?

Nad samo Jezioro Bystrzyckie można dotrzeć choćby z Wałbrzycha drogą wojewódzką nr 381 – prowadzi ona przez Zagórze Śląskie, obok Zamku Grodno, pod sam pensjonat Fregata. Podróż zajmuje niecałe 30 minut.

Galeria zdjęć Jeziora Bystrzyckiego

Jeśli jeszcze się wahacie, czy warto zaplanować weekend lud urlop nad Jeziorem Bystrzyckim, zapraszamy do galerii pięknych zdjęć. Część z nich wykonał utalentowany fotograf Dawid Kowalczyk. Zajrzyjcie na jego profil na Facebooku, by zobaczyć więcej pięknych fotografii z różnych zakątków Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Irański reżim zaczyna się chwiać

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie