Ferie zimowe 2023 na ziemi kłodzkiej. TOP 13 atrakcji dla dzieci w pogodę i niepogodę

Paulina Schulz
Paulina Schulz
Zabytki, muzea a może ścianka wspinaczkowa albo spacer z alpakami? Co robić podczas ferii zimowych na ziemi kłodzkiej? Przygotowaliśmy propozycje, jak uatrakcyjnić czas tym najmłodszym, jak i trochę starszym zarówno w pogodę, jak i w niepogodę. W naszym zestawieniu znajdziecie 13 polecanych miejsc w Kłodzku i okolicach, cenniki, a także mapy dojazdu.
Zabytki, muzea a może ścianka wspinaczkowa albo spacer z alpakami? Co robić podczas ferii zimowych na ziemi kłodzkiej? Przygotowaliśmy propozycje, jak uatrakcyjnić czas tym najmłodszym, jak i trochę starszym zarówno w pogodę, jak i w niepogodę. W naszym zestawieniu znajdziecie 13 polecanych miejsc w Kłodzku i okolicach, cenniki, a także mapy dojazdu. Muzeum Papiernictwa
Zabytki, muzea a może ścianka wspinaczkowa albo spacer z alpakami? Co robić podczas ferii zimowych na ziemi kłodzkiej? Przygotowaliśmy propozycje, jak uatrakcyjnić czas tym najmłodszym, jak i trochę starszym zarówno w pogodę, jak i w niepogodę. W naszym zestawieniu znajdziecie 13 polecanych miejsc w Kłodzku i okolicach, cenniki, a także mapy dojazdu.

Spis treści

Kotlina Kłodzka, jak i ziemia kłodzka bogata jest w mnóstwo atrakcji. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie są dostępne w porze zimowej. W naszym zestawieniu znajdziecie propozycje na aktywne spędzenie czasu zarówno na świeżym powietrzu, jak i pod dachem. Są tu zabytki, muzea, a także dostępne w okolicy sale zabaw, park trampolin, papugarnia oraz miejsca, w których można pójść na spacer z cudownymi alpakami.

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju

To pierwsze w Polsce, prywatne Muzeum Zabawek. Istnieje już 20 lat. Miejsce jest niezwykłe i z pewnością przyniesie frajdę zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Znajduje się tu ponad 5 tysięcy eksponatów z różnych części świata, a wśród nich kultowe zabawki z lat 90., 80., 70. 60. 50. Zwiedzanie Muzeum Zabawek to dobra zabawa, a także powrót do historii i wspomnień z dawnych lat.

Kudowskie Muzeum Zabawek-cennik zwiedzania i godziny otwarcia
W styczniu Muzeum Zabawek czynne jest codziennie w godzinach 10.00 - 17.00. Ponadto w dniach: 19, 20, 21 oraz 27, 28, 29 stycznia o godz. 12.00 i 15.00 dla gości indywidualnych organizowane są warsztaty zabawkarskie, podczas których uczestnicy własnoręcznie wykonują drewnianą zabawkę. Wstęp na warsztaty to koszt 18 zł za wykonanie jednej zabawki. Należy pamiętać, że udział w warsztatach nie jest połączony ze zwiedzaniem.

Godziny otwarcia:

 • od 9:00 do 18:00 (maj – sierpień)
 • od 10:00 do 18:00 (wrzesień)
 • od 10:00 do 17:00 (październik – kwiecień)

Bilety wstępu do Muzeum Zabawek:

 • normalny: 21 zł
 • ulgowy: 17 zł
 • dzieci poniżej 4 lat wstęp bezpłatny
Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju znajduje się przy ul. Zdrojowej 46b.
Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju znajduje się przy ul. Zdrojowej 46b. Paulina Schulz

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju - mapa

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Dusznickie Muzeum Papiernictwa to obowiązkowe miejsce na mapie atrakcji ziemi kłodzkiej. To jedyny taki zabytek techniki w Polsce. Młyn w 2011 roku zyskał status pomnika historii i od tego czasu trwają starania o wpisanie dusznickiego obiektu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co ważne, w tym miejscu można nadal zobaczyć, jak czerpie się papier. Organizowane są także warsztaty czerpania papieru, podczas których uczestnicy wykonują kartki o różnych kształtach i z różnymi elementami. Jest to nie tylko doskonała lekcja historii, ale także znakomita zabawa dla wszystkich grup wiekowych. Warto pamiętać, iż warsztaty podlegają wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Dusznickie Muzeum Papiernictwa-kontakt i cennik zwiedzania
Muzeum znajduje się przy ul. Kłodzkiej 42. Rezerwacji na warsztaty można dokonać pod nr tel. 748 627 424.

GODZINY OTWARCIA:

 • listopad-kwiecień
  wt.- niedz. 9.00-15.00,
 • maj-sierpień:
  pn.- sob. 9:00-18:00,
  niedz. 9:00-16:00
 • wrzesień-październik:
  pn.- sob. 9:00-17:00,
  niedz. 9:00-16:00

Cennik:

 • Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem/audioprzewodnikiem po ścieżce „Z papierem przez dwa tysiąclecia” + samodzielne zwiedzanie trasy „Sztuka i pieniądze”:
  bilet normalny 27 zł
  bilet ulgowy (uczniowie, studenci, nauczyciele, emeryci i renciści) 22 zł
 • Warsztaty czerpania papieru
  bilet normalny 21 zł
 • Bilet rodzinny: 2 + 1 (dwie osoby dorosłe + dziecko) - 70,00 zł
  Za każde kolejne dziecko + 15,00 zł
  Bilet rodzinny przysługuje maksymalnie 2 osobom dorosłym (rodzicom, opiekunom prawnym) z dziećmi w wieku od 7 do 18 lat. Należy pamiętać, iż na zakup biletu rodzinnego nie przysługuje ulga z tytułu posiadania Karty Dużej Rodziny (ulgi nie mogą się kumulować).

Bilet można kupić także on-line.

Dusznickie Muzeum Papiernictwa to unikatowa architektura nad Bystrzycą Dusznicką.
Dusznickie Muzeum Papiernictwa to unikatowa architektura nad Bystrzycą Dusznicką. Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa - mapa

Ogród Bajek w Międzygórzu

Ciekawą propozycją jest również Międzygórze. Ta mała, dolnośląska wieś położona w gminie Bystrzyca Kłodzka, u stóp Śnieżnika. Miejsce to nazywane jest Małą Szwajcarią ze względu na swoją niezwykłą architekturę rodem z Tyrolu. Warto wspomnieć, iż Międzygórze w 2022 roku otrzymało prestiżowy tytuł najpiękniejszej wsi na Dolnym Śląsku. Tu także znajduje się wspomniany Ogród Bajek. Można tam podziewać postacie takie jak: Kubuś Puchatek, Czerwony Kapturek, Pszczółka Maja, Koziołek Matołek, Baba Jaga czy Jaś i Małgosia.

Godziny otwarcia i bilety wstępu do Ogrodu Bajek
Ogród Bajek czynny jest codziennie:

 • październik – kwiecień w godz.: 10:00 - 16:00;
 • maj - czerwiec w godz. 10:00- 16:00 w soboty i niedziele w godz. 10:00-17:30
 • lipiec - sierpień w godz. 10:00 - 17:30
 • wrzesień w godz. 10:00- 16:00 w soboty i niedziele w godz. 10:00-17:30
  Ostatni wstęp 15 minut przed zamknięciem Ogrodu

Cennik biletów:

 • Bilet ulgowy - 10 ZŁ (dla dzieci i młodzieży do 26 roku życia)
 • Bilet normalny - 13 ZŁ
 • Dzieci do 2 lat bezpłatnie
Ostatni wstęp do Ogrodu możliwy jest 15 minut przed zamknięciem. Co ważne, do tego miejsca trudno dostać się z wózkiem dziecięcym.
Ostatni wstęp do Ogrodu możliwy jest 15 minut przed zamknięciem. Co ważne, do tego miejsca trudno dostać się z wózkiem dziecięcym. Damian Bednarz

Ogód Bajek w Międzygórzu - mapa

Twierdza Kłodzko - zwiedzanie

To obowiązkowy punkt wycieczki. Twierdza Kłodzko jest wyjątkowym obiektem nie tylko na skalę Dolnego Śląska, ale także Polski i Europy. Jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów architektury obronnej XVIII wieku. Obiekt można zwiedzać z przewodnikiem, co jest zalecane szczególnie w przypadku górnej trasy. Możliwe jest też zwiedzanie indywidualne. Górną trasę można także zwiedzać z psem.

Wyłącznie z przewodnikiem zwiedza się natomiast podziemne korytarze, czyli chodniki kontrminerskie. Trasa przewidziana jest dla dzieci od 5 roku życia. Niezapomniane wrażenia zapewni także Nocne Zwiedzanie Twierdzy. W styczniu odbędzie się ono w dniach: 27 i 28.

Do zwiedzania Twierdzy Kłodzko zalecany jest strój sportowy. Należy także pamiętać, iż w podziemiach przez cały roku panuje temperatura od 6 do 8 °C.

Czas nocnego zwiedzania to 1,5 godziny. Bilet kosztuje 60 złotych. Aby, skorzystać z oferty wymagana jest jednak rezerwacja. Można jej dokonać, wysyłając
Czas nocnego zwiedzania to 1,5 godziny. Bilet kosztuje 60 złotych. Aby, skorzystać z oferty wymagana jest jednak rezerwacja. Można jej dokonać, wysyłając e-mail: [email protected] dzwoniąc pod numer 74 867 34 68 (w godzinach pracy Twierdzy). Twierdza Kłodzko

Twierdza w Kłodzku - mapa i parkingi
Wybierając się w to miejsce, warto skorzystać z parkingu przy ul. Czeskiej (parking płatny) lub parkingów przy ul. Zofii Stryjeńskiej (bezpłatny) i Nowy Świat (bezpłatny).

Twierdza Kłodzko mapa

Cennik i czas zwiedzania Twierdzy w Kłodzku
Główna trasa zwiedzania- góra część Twierdzy Kłodzko:

 • BILET NORMALNY: 35 zł od osoby
 • BILET ULGOWY: 28 zł od osoby
 • Czas zwiedzania: ok. 1 h 15 min

Chodniki kotrminerskie — podziemny labirynt: ⁣

 • BILET NORMALNY: 35 zł od osoby
 • BILET ULGOWY: 28 zł od osoby
 • Czas zwiedzania: ok. 1 h

Górna część i podziemny labirynt:

 • BILET NORMALNY: 55 zł od osoby
 • BILET ULGOWY: 45 zł od osoby
 • Czas zwiedzania: ok. 2 h 15 min.

Nocne zwiedzanie Twierdzy Kłodzko:

 • BILET NORMALNY: 60 zł od osoby
 • indywidualnie lub grupowo (minimum 25 osób do realizacji usługi)
 • Czas trwania: 1 h 20 min.

Mogą wziąć nim wziąć udział dzieci powyżej 8 lat.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Nazwa wzięła się od niedźwiedzia jaskiniowego, którego szczątków znaleziono tu szczególnie dużo. To jedna z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce. Znajduje się w gminie Stronie Śląskie i położona jest w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy. Dla ruchu turystycznego otwarto ją w 1983 roku, a długość sal i korytarzy wynosi ponad 5 km. Jej głębokość to ponad 100 m.

Jaskinia Niedziedzia - zwiedzanie w praktyce
Jaskinia Niedźwiedzia to rezerwat przyrody. Wycieczkę w to miejsce musisz zatem planować z wyprzedzeniem ze względu na dzienne limity wejść dla zwiedzających. Obowiązkowa jest wcześniejsza rezerwacja lub zakup biletów on-line. Przy ich zakupie nie uwzględnia się jednak dzieci do lat 3. Należy jednak pamiętać, że jaskini nie można zwiedzać z wózkami ani nosidłami na plecach. Wyjątkiem są miękkie nosidła, które zakładane są na przód.

Zwiedzanie Jaskini przystosowane jest dla osób niepełnosprawnych, którym przysługuje bilet ulgowy. Wybierając się w to miejsce, zadbaj o ciepły ubiór. Panuje tu wysoka wilgotność powietrza (ok.100%), a temperatura stała wynosi około 6° C.

Jaskini w Kletnie nie odwiedzisz z psem. Zakaz wprowadzania dotyczy także innych zwierząt.

Czas zwiedzania wynosi około 45 minut.

Jaskinia Niedźwiedzia-cennik 2023 r.
Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje nowy cennik. Tu ponownie przypominamy o konieczności wcześniejszej rezerwacji.

Cennik:

 • bilet normalny 55 zł
 • bilet ulgowy 40 zł
 • Za fotografowanie i filmowanie dodatkowa opłata 15 zł
 • Trasa ekstermalna W Starych Dolnych Partiach Jaskini 250 zł/ osoba


Jak dojechać do Jaskini Niedźwiedziej i gdzie zaparkować?

Miejsca parkingowe zarówno dla samochodów osobowych, jak i autokarów zlokalizowane są około 1 km poniżej jaskini. Opłata za parking jest jednorazowa i nie ma limitu czasowego. Za samochód osobowy zapłacimy 15 zł, bus - 20 zł, za autokar - 30 zł. Można zapłacić kartą. Spacer od parkingu do jaskini zajmie około pół godziny.

Osoby niepełnosprawne mogą pozostawić pojazd na parkingu przy samej jaskini.

Mapa Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Ścianka wspoonaczkowa - Hold School Climbing w Kłodzku

W tym miejscu swoich sił może spróbować każdy. Hold School Climbing to miesjce zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Z myślą o najmłodszych powstała tu specjalna strefa "Playwalls", która gwarantuje świetną zabawę nawet dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze ścianką. W Hold School Climbing w Kłodzku znajduje się także kawiarnia.

Ścianka wspinaczkowa w Kłodzku - adres, godziny otwarcia i cennik
Cennik (bez limitu czasu):

 • bilet normalny 30 z
 • bilet ulgowy (studenci i uczniowie) 25 zł
 • Od poniedziałku do piątaku w godz. 10.00-14.00 w ramach promocyjnego „Happy Hour” wejście kosztuje 25 zł

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek-Piątek:12:00-22:00
 • Sobota: 10:00-20:00 Niedziela:12:00-19:00
Hold School Climbing to pierwsza sala wspinaczkowa na ziemi kłodzkiej.
Hold School Climbing to pierwsza sala wspinaczkowa na ziemi kłodzkiej. Hold School Climbing

Hold School Climbing mieści się przy ulicy Połabskiej 2 w Kłodzku.

Ścianka wspinaczkowa Hold School Climbing w Kłodzku

Sala zabaw Jaś w Kłodzku

To miejsce dla rodziców z dziećmi w wieku od 1 do 10 roku. Na najmłodszych czeka tu 140 m² powierzchni do zabawy. Sala, w której znajduje się m.in. małpi gj, trampolina, suchy basen z piłeczkami, a także tor przeszkód i zjeżdzalnie jest klimatyzowana, a w obikcie znajduje się również bufet.

Sala zabaw Jaś w Kłodzku - adres, cennik i godziny otwarcia

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek - Piątek godz. 13.00 - 20.00
 • Sobota godz. 11.00-19.00
 • Niedziela godz. 13.00-19.00


Cennik:

 • Od poniedziałku do niedzieli za bilet całodniowy zapłacimy 35 zł,
 • za poł godziny - 15 zł,
 • za godzinę 20 zł
Tu czeka tu 140 m² powierzchni do zabawy.
Tu czeka tu 140 m² powierzchni do zabawy. Sala Zabaw Jaś

Sala zabaw Jaś znajduje się przy ul. Połabskiej 1 w Kłodzku.

Sala zabaw Jaś w Kłodzku

Bajkolandia w Nowej Rudzie - godziny otwarcia

W sali zabaw Bajkolandia znajdziemy małpi gaj, tor pontonowy, bajkowe miasteczko, zjeżdżalnię oraz trampoliny. Mieści się tu także kawiarenka.

GODZINY OTWARCIA:

 • poniedziałek 12:00–20:00
 • wtorek 12:00–20:00
 • środa 12:00–20:00
 • czwartek 12:00–20:00
 • piątek 12:00–20:00
 • sobota 10:00–20:00
 • niedziela 10:00–20:00

Sala zabaw w Nowej Rudzie - cennik
Poniedziałek- czwarek

 • Bilet jednogodzinny 18 zł
 • Bilet całodniowy (z jednym wejściem) 30 zł

Piątek- niedziela i święta

 • Bilet jednogodzinny 20 zł
 • Bilet całodniowy 40 zł

Bajkolandia - adres, mapa
Sala zabaw
Bajkolandia
Piłsudskiego 27
57-400 Nowa Ruda

Bajklandia w Nowej Rudzie mapa

CAPITALNA ZABAWA w Kudowie-Zdroju - mapa

Wolny czas z dziećmi można również spędzić w sali zabaw Capitalna Zabawa w Kudowie-Zdroju. Znajduje się ona przy ul. Jana Matejki 1. Jest tu kilkadziesiąt atrakcji zawartych w 7-metrowej konstrukcji oraz kawiarnia.

CAPITALNA ZABAWA w Kudowie-Zdroju - cennik, godziny otwarcia
Od poniedziałku do czwartku za godzinę zabawy zapłacimy 20 zł/ os., 25 zł/os. za 2 godziny oraz 35 zł/os. za cały dzień. Od piątku do niedzieli i w święta za godzinę 25 zł, 2 godziny - 30 zł, cały dzień 40 zł.

Godziny otwarcia:

 • poniedziałek 12:00 - 19:00
 • wtorek 12:00 - 19:00
 • środa 00:00 - 19:00
 • czwartek 12:00 - 19:00
 • Piątek 12:00 - 20:00
 • sobota 10:00 - 20:00
 • niedziela 10:00 - 20:00

CAPITALNA ZABAWA w Kudowie-Zdroju mapa

Park Trampolin Jump World Kłodzku - adres, cennik, godziny otwarcia

Wiele atrakcji wśród których znajdują się m.in. tor Ninja, strefa basketu, strefa Spidermana czy basen z gąbkami czeka także w Parku Trampolin Jump Word, który znajduje się przy ul. Zamiejskiej 29. Do parku mogą wejść dzieci od skończonego 3 roku życia. Bilet całodniowy kosztuje 70 zł, godzinny 32 zł.

Godziny otwarcia:

 • poniedziałek - piątek: 14:00-21:00
 • sobota - niedziela 10:00 - 21:00

Park Trampolin Jump World Kłodzku
ul. Zamiejska 29,
57-300 Kłodzko

Jump Word w Kłodzku mapa

Spacery z alpakami i mini- zoo w Konradowie

Na spacery z alpakami można wybrać się do Konradowa w gminie Lądek-Zdrój. Tu znajduje się również mini-zoo m.in. z kucykami, kozami górskimi, kózkami miniaturkami, królikami i świnkami. Od października do kwietnia Alpaka Konradów czynna jest od 10.00 do 16.00. Od kwietnia do września od 10.00 do 19.00.

Godzinny spacer z alpaką (karmienie, przytulanie, bezpośredni kontakt ze zwierzętami) kosztuje 200 zł (do 5 osób). Każda kolejna osoba to dopłata 30 zł.

Alpaka Konradów mapa

Alpakowa Kotlina w Kamieńcu

Na spacery zaprasza również Alpakowa Kotlina położona w malowniczej wsi Kamieniec koło Kłodzka. Tu cena dla dwóch osób za godzinny spacer, karmienie, przytulanie i zdjęcia, wynosi 150 zł. Cena powyżej dwóch a do pięciu osób 200 zł. Większa ilość osób dodatkowo płatna 40 zł/osoba. Płatność gotówką. Dzieci do 2 lat nie płacą. Konieczne jest wcześniejsze umówienie terminu.

Odwiedzający mogą po spacerze skorzystać z części rekreacyjnej, napić się kawki lub herbaty. Dostępny jest także plac zabaw.

Alpakowa Kotlina położona w malowniczej wsi Kamieniec koło Kłodzka.
Alpakowa Kotlina położona w malowniczej wsi Kamieniec koło Kłodzka. Alpakowa Kotlina

Alpakowa Kotlina w Kamieńcu mapa

Papugarnia w Kłodzku

Nicki&Koko Papugarnia to kolejna propozycja, która pozwoli uatrakcyjnić wolny czas. Papugarnia znajduje się przy ul. Daszyńskiego 14 w Kłodzku i czynna jest od środy do niedzieli w godzinach od 11:00 do 17:00. Bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy 16 zł.

Godziny otwarcia:

 • poniedziałek zamknięte
 • wtorek zamknięte
 • środa 11:00–17:00
 • czwartek 11:00–17:00
 • piątek 11:00–17:00
 • sobota 11:00–17:00
 • niedziela 11:00–17:00
Za bilet normalny zapłacimy 20 zł. Bilet ulgowy kosztuje 16 zł.
Za bilet normalny zapłacimy 20 zł. Bilet ulgowy kosztuje 16 zł. Nicki&Koko Papugarnia

Papugarnia Nicki&Koko w Kłodzku mapa

W naszej galerii znajdziesz miejsca, w którch czeka masa atrakcji dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Materiał oryginalny: Ferie zimowe 2023 na ziemi kłodzkiej. TOP 13 atrakcji dla dzieci w pogodę i niepogodę - Gazeta Wrocławska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie