Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fenomenalny mural powstał w Opolnie-Zdroju. Artysta uhonorowany przez National Geographic zajął się jego tworzeniem

Justyna Orlik
Justyna Orlik
"Saskie Cieplice", bo takim mianem było określane Opolno-Zdrój w czasach przed II wojną światową, słynęły ze swoich uzdrowiskowych właściwości. Czesi i Saksończycy korzystali tu z licznych zabiegów, a w tym kąpieli borowinowych, kropelkowych, parowych, mineralnych, powietrznych oraz świetlnych. Dzięki nim leczono różne dolegliwości, takie jak: reumatyzm, artretyzm czy anemia. Leczono tu również nerwobóle, paraliże, schorzenia kurczowe i skórne oraz dolegliwości kobiece. Dziś można tu podziwiać mural stworzony przez Radosława Barka - artystę wyróżnionego przez National Geographic, który przenosi nas do czasów świetności Opolna-Zdroju.

Radosław Barek ma ogromne doświadczenie w realizacji tego typu projektów. Ostatnio powstało jego kolejne dzieło w Pile i wzbudziło zachwyt nie tylko mieszkańców, ale i Internautów, którzy komentowali świeżo powstały mural na Facebooku. To wyjątkowy sposób na spotkanie z historią, ale i pomysł udekorowania nieodrestaurowanych budynków.

Co symbolizuje mural w Opolnie-Zdroju i jakie ma zadanie?

- Od jakiegoś czasu w Opolnie-Zdroju organizowane są spotkania pod nazwą "Wehikuł Czasu" i mają na celu przypomnienie o walorach uzdrowiskowych miejscowości, których ślady są zachowane również w sferze architektury. Mural powstały na jednym z budynków ma za zadanie stworzenie iluzji przestrzeni. Dzięki temu możemy przeprowadzić widza pomiędzy historią tego miejsca a jego współczesną formą. Brama, znajdująca się na muralu i inspirowana tradycyjną architekturą domów przysłupowych, uzupełnia przestrzeń, a jednocześnie daje pożywkę wyobraźni. - informuje Radosław Barek.

National Geographic przyznał mu nagrodę jednego z siedmiu cudów Polski

Artysta z Wielkopolski przed jego wykonaniem przyglądał się historii tego miejsca. Dwie z postaci, które widzimy na obrazie zostały "wyciągnięte" ze starej pocztówki, a dwie pozostałe przedstawiają kuracjuszy z początku XX wieku. Poszukiwanie informacji o tym miejscu trwało kilka tygodni i dopiero po ich przestudiowaniu pojawił się wstępny zarys kompozycji, który musiał zostać zaakceptowany. Sam mural powstawał w ciągu tygodnia i dziś może już cieszyć oczy nie tylko mieszkańców, ale i turystów.

To nie pierwsza tego typu praca realizowana przez Barka. Kilka dni wcześniej kończył realizację projektu w Pile, ale ścienne obrazy powstały również w Namysłowie, Złocieńcu, Pyzdrach, Buku, Gorzowie Wielkopolskim i w Poznaniu na Śródce . Ostatni z nich został doceniony przez National Geographic,który przyznał mu nagrodę jednego z siedmiu nowych cudów Polski.

- Przy powstawaniu murali wielokrotnie pojawiały się wątpliwości, że ktoś może przyjść i je zniszczyć, ale na szczęście żadnego z nich nie spotkał taki los. Mural w Poznaniu ma już siedem lat i ludzie wciąż mogą się z nim utożsamiać . Myślę, że pozwala im też wejść w świat bajkowy. Zobaczyć, jak wcześniej wyglądała otaczająca ich rzeczywistość. - dodaje Barek.

Artysta spotkał się z wieloma pozytywnymi komentarzami również przy tworzeniu muralu w Opolnie Zdroju. Ludzie, czasem w krótkich słowach, wyrażali swój zachwyt i próbowali identyfikować się z postaciami z obrazu. To najlepsza rekomendacja dla autora.

Oficjalne odsłonięcie muralu najprawdopodobniej już 3 września w trakcie imprezy "Wehikułem Czasu do Opolna Zdroju".

Jak wygląda mural? Zobaczcie na zdjęciach!

Jak dojechać do Opolna Zdrój? Mapa dojazdu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fenomenalny mural powstał w Opolnie-Zdroju. Artysta uhonorowany przez National Geographic zajął się jego tworzeniem - Zgorzelec Nasze Miasto

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto