Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Farma wiatrowa w Annopolu: Szykują się protesty mieszkańców?

Sandra Michalewska
Farma wiatrowa w Annopolu ma powstać do 2016r. Takie plany ma inwestor.
Farma wiatrowa w Annopolu ma powstać do 2016r. Takie plany ma inwestor. sxc.hu/zdjęcie ilustracyjne
21 turbin ma liczyć farma wiatrowa na terenie gmin Annopol i Gościeradów. Urządzenia wytworzą prąd o łącznej mocy ok. 63 MW. W kilku miejscowościach plany inwestycyjne nie podobają się jednak grupie mieszkańców, która domaga się zmian w aktach prawa miejscowego. Chce, aby przemysłowe wiatraki były zlokalizowane nie bliżej niż 3 km od zabudowań.

Farma wiatrowa ma być zlokalizowana na gruntach rolnych leżących w obrębach geodezyjnych gminy Annopol: Grabówka, Grabówka Kolonia, Sucha Wólka oraz gminy Gościeradów: Księżomierz Gościeradowska, Księżomierz Kościelna i Księżomierz Dzierzkowska. - Jeśli inwestycja powstanie budżety gmin będą co roku zasilone z tytułu podatków kwotą ponad 2 mln zł – mówi Kamila Jankowska, reprezentująca inwestorów – spółki Green Power Development i Contino Wind Group.

Tymczasem w gminie Annopol temat wiatraków wzbudza skrajne emocje. Pojawiają się protesty mieszkańców, którzy domagają się zmian w aktach prawa miejscowego. – Chcemy, żeby radni zmienili studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy. Domagamy się wprowadzenia zasady, że przemysłowych turbin wiatrowych o mocy przekraczającej 500 kW nie wolno lokalizować na terenie gminy bliżej niż 3 km od siedzib mieszkalnych i siedliskowych, a biogazowni 2000 m (planowana farma jest w mniejszej odległości - red.) - tłumaczy Adam Kreft, prezes lokalnego Stowarzyszenia Forum Inicjatyw Obywatelskich, występującego w imieniu protestujących mieszkańców.

Jak tłumaczą odległość od zabudowań jest kluczowa dla zminimalizowania szkodliwych skutków funkcjonowania turbin wiatrowych. - To wpływ na krajobraz, efekty akustyczne generowane przez łopaty, w tym hałas infradźwiękowy i niskoczęstotliwościowy, wibracje, wpływ na ptaki, nietoperze i zwierzęta, niszczenie naturalnych siedlisk czy mikroklimat i zakłócenia komunikacji elektromagnetycznej - wylicza Kreft.

Temat będzie dyskutowany na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej. – Nie wojuję z wiatrakami. Farma wg założeń ma powstać na prywatnych działkach – mówi Wiesław Liwiński, burmistrz Annopola. - Czekamy na to, co zdecydują radni.

Tymczasem kilka dni temu w Księżomierzy Gościeradowskiej zamontowano maszt służący do pomiaru prędkości i kierunku wiatru. To kolejny krok przybliżający realizację Farmy Wiatrowej Annopol. - W chwili obecnej kończymy etap wydzierżawiania gruntów, na których w przyszłości wybudowane zostaną turbiny wiatrowe. Wkrótce rozpoczęte zostanie uzyskiwanie prawa do dysponowania gruntami pod drogi dojazdowe do turbin oraz pod kable elektroenergetyczne – wyjaśnia Grzegorz Mück, kierownik projektu z Green Power Development.

Wg założeń inwestorów farma wiatrowa ma powstać do 2016r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechał do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto