Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku 7–8 i 14–15 września 2019

nnb
Imponujące zabytki, zapierające dech krajobrazy, niezwykłe wnętrza i obiekty, a także ludzie i ich historie – Dolny Śląsk dzieli się swoim bogactwem w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2019. Wydarzenie odbywa się już po raz 27., w tym roku pod hasłem „Polski splot”.

Europejskie Dni Dziedzictwa powstałe z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń mających na celu promocję europejskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Cieszące się z roku na rok coraz większą popularnością, jedyne w swoim rodzaju święto europejskich zabytków uwrażliwia setki tysięcy Europejczyków na kulturową różnorodność, a także rozbudza zainteresowanie historią poszczególnych regionów. Organizatorzy EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury: muzeów, skansenów, parków, ogrodów, do których wstęp wiąże się z opłatami lub które w innym czasie są niedostępne dla zwiedzających.

Temat polskiej edycji EDD „Polski splot” wpisuje się w założenia Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 i jest okazją do skupienia uwagi nad kwestią tworzenia niepodległego Państwa Polskiego oraz procesu scalania granic po latach zaborów.
„Dolnośląscy organizatorzy i uczestnicy EDD często rekonstruują historie swoich miejscowości, poszczególnych zabytków. Przyczynia się to w znacznym stopniu do przełamywania stereotypów kulturowych oraz do faktycznego »zakorzenienia« potomków powojennych osadników w miejscu ich życia, a także do integracji na poziomie społeczności lokalnej” – mówi Agnieszka Szepetiuk-Barańska, koordynatorka EDD na Dolnym Śląsku.

W tegorocznej edycji EDD na Dolnym Śląsku bierze udział ponad 60 organizatorów (m.in. instytucje kultury, fundacje, stowarzyszenia, lokalne grupy działania, grupy turystyczne), którzy zaplanowali bezpłatne wydarzenia w około 40 miejscowościach. Po raz pierwszy włączyły się: Bobolice, Dalków, Roztoka, Stare Bogaczowice, Stary Dwór i Tarczyn.

Dolnoślązacy i turyści będą mogli wziąć udział w spacerze po Wzgórzach Dalkowskich i parku w Bukowcu, zwiedzić zamek w Roztoce, zespół pałacowo-parkowy w Dalkowie, najpiękniejsze sztolnie w Górach Złotych, szachulcowe gospodarstwo w Tarczynie i zabytkowy Młyna Hilberta w Dzierżoniowie. W Świebodzicach poznają postać poligloty wszechczasów Emila Krebsa, w Głogowie historię Pomnika Dzieci Głogowskich, natomiast w Kłodzku zainaugurują trasę turystyczną „Śladami Żydów w Kłodzku”. Karpacz zaprasza na spotkanie z pionierami, czyli pierwszymi powojennymi mieszkańcami tego miasta, a Proboszczów – do poznania śląskiej Fudżijamy – reliktu dawnych obszarów wulkanicznych. We Wrocławiu można będzie m.in. zwiedzać zajezdnię tramwajową Popowice i wziąć udział w festiwalu herbaty w Zamku w Leśnicy.

Edukatorzy Muzeum Narodowego we Wrocławiu opowiedzą o barwnych splotach chłopomanii w obrazach wsi polskiej w malarstwie XIX i początku XX w. oraz o słynnych kobietach z rodu Kossaków, natomiast w Muzeum Pana Tadeusza można będzie posłuchać o kobietach Rzeczypospolitej Szlacheckiej – wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja sukien. Natomiast polski mundur pocztowy będzie można „przymierzyć” w Muzeum Poczty i Telekomunikacji, gdzie zaplanowano również pokazy żywych obrazów. Opera Wrocławska zaprasza do zwiedzania wnętrz i na wyprzedaż garażową kostiumów.
W ramach EDD na Dolnym Śląsku odbędzie się także konkurs fotograficzny „Wspólne dziedzictwo – ceramika bolesławiecka”.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, a na Dolnym Śląsku Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego oddział Muzeum Etnograficzne.

Szczegółowy program: https://edd.nid.pl/

And Still... Jan Błachowicz broni tytuł mistrzowski UFC!

Wideo

Materiał oryginalny: Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku 7–8 i 14–15 września 2019 - Wrocław Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie