Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski kraj chce zmienić swoją nazwę. Pójdzie w ślady Holandii? Petycję podpisało już ponad 10 tysięcy osób

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Ponad 10 tysięcy osób podpisało petycję w sprawie zmiany nazwy Walii na "Cymru". Inicjatywa ta, bazująca na postulatach kulturalnych i językowych, może już wkrótce trafić pod obrady walijskiego parlamentu.
Ponad 10 tysięcy osób podpisało petycję w sprawie zmiany nazwy Walii na "Cymru". Inicjatywa ta, bazująca na postulatach kulturalnych i językowych, może już wkrótce trafić pod obrady walijskiego parlamentu. Alexander Spatari/gettyimages.com/zdjęcie ilustracyjne
Wielka Brytania może być świadkiem ważnej zmiany dotyczącej Walii. Petycja, która zgromadziła już ponad 10 tys. podpisów, postuluje oficjalne przyjęcie walijskiego terminu „Cymru” zamiast angielskiego „Wales”. Inicjatorzy argumentują, że nowa nazwa lepiej oddaje tożsamość kraju, kultury oraz unikalnego języka.

Spis treści

Mieszkańcy chcą zmiany nazwy kraju

Walijski krajobraz polityczny może niedługo przejść rewolucyjną zmianę, gdyż ponad 10 tysięcy osób poparło petycję wzywającą do zmiany oficjalnej nazwy Walii na „Cymru”. Propozycja ma trafić pod obrady tamtejszego parlamentu, a jej zwolennicy argumentują, że nowa nazwa odzwierciedliłaby kulturową i językową tożsamość kraju.

Przystań i zamek w Convy, Walia
Ponad 10 tysięcy osób podpisało petycję w sprawie zmiany nazwy Walii na "Cymru". Inicjatywa ta, bazująca na postulatach kulturalnych i językowych, może już wkrótce trafić pod obrady walijskiego parlamentu. Alexander Spatari/gettyimages.com/zdjęcie ilustracyjne

Petycja, inicjowana w styczniu bieżącego roku, zyskała wystarczającą ilość podpisów, aby Senedd, walijski parlament, podjął się jej rozpatrzenia. Autorzy petycji kwestionują aktualną angielską nazwę „Wales”, uznając ją za narzuconą i nieodzwierciedlającą w pełni walijskiego dziedzictwa.

W uzasadnieniu petycji czytamy: „Świat kojarzy Walię z historią związaną z Anglią, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że mamy własny, unikalny język i kulturę. Nazwa Cymru jest bardziej zgodna z naszym dziedzictwem i tożsamością.”

Propozycja zmiany nazwy na Cymru zbiera poparcie

Wielu zwolenników zmiany podkreśla, że aktualna nazwa nie jest walijskim słowem, a proces zmiany terminologii z języka angielskiego na walijski nie jest niczym nowym. Przykładem jest zmiana nazwy parku narodowego Brecon Beacons na Bannau Brycheiniog w kwietniu ubiegłego roku.

Flaga Walii
Uzasadnienie petycji wskazuje, że obecna nazwa „Walia” jest narzucona i nie ma nic wspólnego z językiem walijskim. Zmiana nazwy na „Cymru” ma zapewnić pamięć o unikalnym języku i kulturze Walijczyków. Geraint Rowland Photography/gettyimages.com/zdjęcie ilustracyjne

Decyzja o zmianie nazwy spotkała się z różnymi reakcjami. Lider konserwatystów, Andrew Davies, uważa, że Walia powinna celebrować dwujęzyczność. Z kolei przedstawicielka Partii Pracy, Rachel Garrick, argumentuje, że używanie walijskich nazw jest kluczowe dla kultury i tożsamości kraju.

To nie pierwszy przypadek z ostatnich lat, gdy kraj zdecydował się na zmianę swojej nazwy. W 2021 roku Turcja zmieniła międzynarodową nazwę z Turkey na Turkiye, podobnie jak Holandia w 2020 roku przyjęła na arenie międzynarodowej swoją oficjalną nazwę – Niderlandy. Czy Walia dołączy do tego kręgu? To pytanie, które wkrótce znajdzie odpowiedź podczas obrad parlamentu.

Zobacz też: Karnawał 2024 w Europie: 9 najbardziej niesamowitych imprez. Bitwa na pomarańcze, pogrzeb sardynki, parada kurentów i inne tradycje

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Europejski kraj chce zmienić swoją nazwę. Pójdzie w ślady Holandii? Petycję podpisało już ponad 10 tysięcy osób - Strona Podróży

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto