Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego strzelnice w Polsce przeżywają oblężenie? Polacy uczą się strzelać. Poczta Polska organizuje szkolenia dla pracowników

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Polacy chcą umieć posługiwać się bronią.
Polacy chcą umieć posługiwać się bronią. Szymon Starnawski /Polska Press
Polacy chcą wiedzieć, jak posługiwać się bronią. Strzelnice nie narzekają na brak indywidualnych klientów, a również organizacje zaczynają proponować szkolenia swoim pracownikom, czy to w ramach wyjazdów rozrywkowo-integracyjnych, czy też w formie podniesienia kompetencji obronnych jak ostatnio Poczta Polska. Zobacz, ile kosztuje lekcja strzelania oraz jak zdobyć pozwolenie na broń palną w Polsce? Wyjaśniamy.

Spis treści

Poczta Polska będzie szkolić pracowników ze strzelania

Zarząd poczty wprowadził program „Powitanie z bronią”, w ramach którego chce przeszkolić część pracowników z podstaw obsługiwania się bronią i strzelania. Program nie obejmie tych, którzy naukę obsługi broni mają za sobą (np. pracownicy ochrony), mają pozwolenia na broń i są członkami klubów strzeleckich.

Celem tej inicjatywy jest zdobycie podstawowej wiedzy i umiejętności w zakresie posługiwania się bronią. Program wpisuje się także w szerokie spektrum innych działań zainicjowanych przez Pocztę, ukierunkowanych na wykształcenie lub wzmocnienie niezbędnych kompetencji wśród Pocztowców na wypadek sytuacji kryzysowych – wyjaśnia Daniel Witowski, Rzecznik Prasowy Poczta Polska S.A.

W komentarzu dla Strefy Biznesu rzecznik prasowy Poczty Polskiej wyjaśnia, jak będą wyglądały szkolenia pracowników.

Program „Powitanie z bronią” obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne w łącznym wymiarze czterech godzin, prowadzone pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Uczestnicy szkoleń zapoznają się m.in. z zasadami bezpieczeństwa w posługiwaniu się bronią oraz spróbują własnych sił na strzelnicy.

Szkolenia są bezpłatne i dobrowolne. Będą organizowane w każdym województwie.

Instytucja wspiera edukację proobronną. W kwietniu Poczta Polska prezentowała szczegóły innego programu: „Ramię w ramię z WOT”. W jego ramach instytucja oferuje pracownikom, którzy służą w szeregach wojsk obrony terytorialnej benefity, m.in. dodatkowe dwa dni urlopu, darmowe szkolenia i zniżki na wakacje.

– Celem realizacji programu jest budowanie świadomości społeczeństwa obywatelskiego wśród Pocztowców oraz kształtowanie postaw proobronnych, rozwijanie poczucia przynależności państwowej i jedności narodowej. W obliczu wydarzeń, które dzieją się za naszą wschodnią granicą, niezwykle ważne są umiejętności obronne obywateli – podkreśla Daniel Witowski.

– To także nawiązanie do chlubnych tradycji. W okresie międzywojennym prowadzone było Pocztowe Przysposobienie Wojskowe. To m.in. dzięki niemu Pocztowcy tak dzielnie i wytrwale bronili Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 roku. – dodaje rzecznik.

Polacy chcą uczyć się strzelać

W kwietniu 2022, szczególnie w dużych miastach trzeba było zarezerwować wizytę z kilkunastodniowym wyprzedzeniem, a niekiedy – jak w przypadku strzelnicy Colt we Wrocławiu – czas oczekiwania wynosił nawet trzy tygodnie! Można przypuszczać, że była to reakcja na wybuch wojny na Ukrainie. Terminy na strzelnice nie są teraz już tak odległe, ale wzrost zainteresowania strzelectwem wciąż się utrzymuje.

Więcej o tym, ile kosztuje lekcja strzelania i jak wygląda wizyta na strzelnicy, przeczytasz tutaj:

Ile osób w Polsce ma pozwolenie na broń palną?

Roczne statystyki udostępnione przez policję, nie wykazują zaskakującej tendencji wzrostowej w wydawaniu pozwoleń w ostatnich latach. Każdego roku liczba osób, którym wydaje się pozwolenie, jest nieznacznie większa niż w roku poprzednim, chociaż zdarza się także odwrotnie.

Dla porównania w roku 2018 ogółem wydanych pozwoleń na broń było 16 302, w 2019 wydano ich mniej, bo 15 222, a w 2020 – było to 15 330.

W 2021 wydano 19 939 pozwoleń na broń, w tym najwięcej w celach kolekcjonerskich, następnie w sportowych i łowieckich.

Pozwolenie na broń 2022: kto może się starać i ile to kosztuje?

W Polsce pozwolenie na broń wydaje się w szczególnych celach. Są one określone w Ustawie o broni i amunicji. Osoba ubiegająca się o pozwolenie musi być pełnoletnia. Pozwolenie można więc otrzymać w celach:

  • ochrony osobistej,
  • ochrony osób i mienia,
  • łowieckich,
  • sportowym,
  • rekonstrukcji historycznych,
  • kolekcjonerskich,
  • pamiątkowych,
  • szkoleniowych.

Procedura poszczególnych pozwoleń wymaga zjeść kilku etapów (m.in. badań), a także poniesienia kosztów. Więcej o kosztach uzyskania pozwolenia pisaliśmy tutaj:

Szczegółowe informacje uzyskamy m.in. w klubach strzeleckich lub stowarzyszeniach, jak np. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie Braterstwo.eu, a przede wszystkim w rozdziale 2 Ustawy o broni i amunicji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Dlaczego strzelnice w Polsce przeżywają oblężenie? Polacy uczą się strzelać. Poczta Polska organizuje szkolenia dla pracowników - Strefa Biznesu

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto