Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata wyborcza w Legnicy. Kandydaci na prezydenta Legnicy zaprezentowali się w Collegium Witelona

Zdjęcia Piotr Krzyżanowski
Dzisiaj 26 marca, na 12 dni przed wyborami samorządowymi, w Collegium Witelona odbyła się debata kandydatów na prezydenta Legnicy. Organizatorem debaty było Koło Naukowe Secure Diversitas. Szczegóły i link do całej debaty poniżej.

Debata wyborcza w Legnicy. Kandydaci na prezydenta zaprezentowali się w Collegium Witelona

Debatę poprowadził dr Andrzej Szczepański - doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce, wykładowca akademicki Collegium Witelona. Podzielona była na dwie części - panel pytań oraz część autoprezentacji kandydatów. Wcześniejsze ustalenia nie pozwoliły na zadawanie pytań przez widzów ani przez kandydatów.

W debacie wzięli udział wszyscy kandydaci na prezydenta Legnicy:

  1. Bartłomiej Rodak (KWW Legnica Od Nowa),
  2. Tadeusz Krzakowski (KWW Tadeusza Krzakowskiego),
  3. Maciej Kupaj (KO),
  4. Joanna Śliwińska-Łokaj (PiS).

Pytania zadawali studenci Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych (uczestnicy Koła Naukowego Secure Diversitas) oraz słuchaczka Uniwersytetu III Wieku Elżbieta Wojnicka.

Pierwsze pytanie dotyczyło gospodarki. Joanna Śliwińska-Łokaj stwierdziła, że lata 90. uderzyły mocno w małe przedsiębiorstwa, czego skutki widzimy do dziś, dlatego konieczne jest stworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorstw. Tadeusz Krzakowski skupił się na podkreśleniu faktu, że Legnica na przestrzeni ostatnich lat mocno się rozwinęła, z kolei Bartłomiej Rodak grzmiał, że dzisiejsza władza utrudnia, zamiast pomagać, czego przykładem mogą być obligatoryjne opłaty za prowadzenie ogródków letnich. Maciej Kupaj stawia na wzmocnienie turystyki, a także potencjału edukacyjnego.

Kolejny student zapytał o życie społeczne młodych mieszkańców Legnicy. Tadeusz Krzakowski wymieniał planowane inwestycje skierowane do młodych ludzi, takie jak basen kryty czy hala widowiskowo-sportowa. Jednocześnie zapewnił, że jako prezydent stwarza warunki do prowadzenia działalności rozrywkowej, jest otwarty na organizację imprez i współpracę z innymi podmiotami. Bartłomiej Rodak wyznał, że nie widzi obecnie tej współpracy między miastem a uczelnią. Planuje stworzyć halę widowisko-sportową na terenie Collegium Witelona. Maciej Kupaj z szczerością powiedział: „Na szczęście ja studiowałem we Wrocławiu”. Zauważa problem rynku gastronomicznego i rozrywkowego w mieście, ale wnioskuje, że jest ten problem wynika także z braku zainteresowania młodych ludzi nowymi miejscami. Stawia na wykorzystanie potencjału turystycznego Legnicy. Z kolei Joanna Śliwińska-Łokaj snuła wizję na temat stworzenia miejsca dla młodych ludzi poza centrum.

Podczas odpowiedzi na pytanie dotyczące bezpieczeństwa w Legnicy jedynie Bartłomiej Rodak zgłosił potrzebę zlikwidowania Straży Miejskiej w Legnicy, która kosztuje miasto 5 milionów złotych rocznie, a za tą kwotę proponuje dofinansować policję. Pozostali kandydaci planują jedynie przeorganizować tę jednostkę. Wszyscy widzą problem z zatrudnieniem w policji, brakuje kilkudziesięciu policjantów. Maciej Kupaj podkreślił, że istotną sprawą jest monitoring, który w niektórych miejscach w Legnicy działa w stanie niezmiennym od 10 lat. Kandydatka z PiSu zaznaczała, że równie ważne jest bezpieczeństwo kobiet i na tym trzeba się skupić. Zaproponowała lekcje samoobrony dla kobiet. Zwróciła również uwagę na obecny stan infrastruktury drogowej, który nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach.

Ostatnie zagadnienie dotyczyło seniorów. Maciej Kupaj wyszedł z propozycją stworzenia Karty Mieszkańca, która pozwoli legniczanom na uzyskanie licznych ulg, na przykład na wejście do AquaFun, Joanna Śliwińska-Łokaj zaznaczyła, że w mieście organizowanych jest wiele wydarzeń i spotkań dla seniorów, lecz nie każdy o nich wie lub z nich skorzysta - należy więc podjąć działania aktywizujące seniorów. W podobnym tonie wypowiedział się Tadeusz Krzakowski, zapowiedział on również chęć wprowadzenia Karty Seniora. Bartłomiej Rodak wymienił bezpłatną komunikację, opaski życia dla seniorów, likwidację podatku od nieruchomości od osób fizycznych jako elementy planowane do wprowadzenia. Przedstawił też wizję stworzenia nowego parku w Legnicy, na 50-hektarowym terenie za wiaduktem na Piekarach.

Najważniejsze zdania z krótkiej autoprezentacji kandydatów:

  • Joanna Śliwińska-Łokaj: Człowiek jest wartością miasta i trzeba tworzyć miasto dla człowieka.
  • Tadeusz Krzakowski: Znacie mnie, nie jestem anonimowy. Przez 20 lat miasto zmieniło się na korzyść i to jest nasz wspólny sukces, ale jest jeszcze dużo do zrobienia.
  • Bartłomiej Rodak: Wy, młodzi ludzie macie szansę na dokonanie zmiany władzy. To, co obecny prezydent mógł zrobić, to już dawno zrobił.
  • Maciej Kupaj: Legnica musi przestać być „po drodze”. Musi stać się miejscem docelowym.

Kto wypadł najlepiej? Oceńcie sami. Debatę można obejrzeć na kanale YouTube Collegium Witelona: Debata online

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto