Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy leki kupione bez recepty mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Agnieszka Grzelak
Fot. Tomasz Gola
W aptekach możemy wybierać wśród setek leków sprzedawanych bez recepty, wiele z nich bez problemu kupimy także w zwykłym sklepie. Dla pacjenta to duża wygoda - gdy zaboli głowa albo ząb, czujemy się przeziębieni, drapie nas w gardle - można szybko i bez problemu sięgnąć po środek, który przyniesie ulgę.

Niestety, bardzo wiele osób w ogóle nie czyta ulotek dołączonych do leków albo robi to pobieżnie. Tymczasem każdy lek - również ten sprzedawany bez recepty - może mieć niepożądane działania i okazać się dla nas niebezpieczny.

Leki przeciwbólowe - bezpieczne, ale nie w nadmiarze
Wśród leków dostępnych w sprzedaży odręcznej najpopularniejsze są środki przeciwbólowe.
Łatwe w stosowaniu, skuteczne - nic dziwnego, że są osoby, które sięgają po nie bardzo często. Tymczasem nawet uważany za najbezpieczniejszy paracetamol może zaszkodzić, jeśli zostanie przedawkowany. Wydawałoby się, że lek ten można przedawkować jedynie celowo; często jednak przyczyną tego zjawiska jest brak wiedzy na temat składu leków i ich dawkowania.
Po pierwsze paracetamol, a także inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprom, kwas acetylosalicylowy, diklofenak czy naproksen, wchodzą w skład wielu różnych leków - z ich nazwy nie zawsze jesteśmy w stanie wywnioskować, jaką substancję aktywną zawierają. Nietrudno wyobrazić sobie osobę, która ma bóle reumatyczne i z tego powodu zażywa leki przeciwbólowe. Pewnego dnia dokucza jej ból zęba, bierze więc kolejną tabletkę, czuje się też przeziębiona - zażywa więc lek złożony, który zwalcza kilka objawów grypy. Tak właśnie można doprowadzić do przedawkowania np. paracetamolu, co może skończyć się poważnym uszkodzeniem wątroby.

WIĘCEJ PORAD ZDROWOTNYCH

Nigdy nie wiesz, jak zareaguje Twój organizm
Bardzo skutecznym lekiem przeciwbólowym jest pyralgina. W Polsce to lek "z tradycjami". Wiadomo - świetnie pomaga na ból głowy. Mało kto pamięta, że kilka lat temu pyralgina na pewien czas była wycofana ze sprzedaży odręcznej w Polsce. Potem znowu zaczęto ją sprzedawać bez recepty, choć jej zażywanie niesie ze sobą duże ryzyko powikłań w obrębie układu krwiotwórczego, szczególnie agranulocytozy (uszkodzenie układu białokrwinkowego). Jest to lek o wysokiej skuteczności działania, jednak najlepiej stosować go ze wskazań lekarskich. Banalny ból głowy jest raczej niewystarczającym powodem do zażycia pyralginy, która podawana jest np. osobom po poważnych zabiegach chirurgicznych.

Masz nadciśnienie? Nie każdy lek jest dla ciebie
Kiedy kupowałeś w aptece lek przeciwgrypowy, zwalczający objawy kataru i kaszel, farmaceuta zapytał Cię, czy przypadkiem nie chorujesz na nadciśnienie? Prawdopodobnie środek, który chciałeś zastosować, zawiera pochodne efedryny, a te mogą podnieść ciśnienie, przyspieszyć czynność serca i zaburzyć jego rytm. Pseudoefedryna pomaga zwalczyć dokuczliwe objawy infekcji górnych dróg oddechowych - obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęk śluzówki w nosie. Jednocześnie jednak nie powinno się jej stosować przy chorobie niedokrwiennej serca, jaskrze, cukrzycy, rozroście gruczołu krokowego czy nadczynności tarczycy. W ulotkach leków zawierających w składzie pochodne efedryny (a obok leków przeciwgrypowych są to tabletki na zapalenia zatok i syropy przeciwkaszlowe) znajdziemy też informację o tym, że może ona zaburzać zdolności psychofizyczne kierowców.

Zioła bywają zdradliwe, zwłaszcza łączone z lekami
Niektóre zioła wykazują bardzo silne działanie, inne w przypadku podania ich osobom chorym lub zażywającym leki mogą doprowadzić do różnego rodzaju zaburzeń. A więc nie jest tak, że "zioła są bezpieczniejsze niż chemia".
Na przykład miłorząb japoński, stosowany w preparatach wzmacniających pamięć, nie powinien być przyjmowany w czasie, gdy zażywamy aspirynę czy paracetamol - może to spowodować nasilone krwawienie. Z kolei preparaty z dziurawcem, zalecane w chorobach wątroby i w zapobieganiu depresji, zwiększają wrażliwość skóry na promienie UV - przyjmując je, łatwo możemy doznać poparzenia słonecznego.
Przykłady niepożądanych działań leków dostępnych bez recepty można mnożyć. Dlatego czytajmy ulotki i pytajmy o poradę farmaceutów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto