Czy legnicki WPEC jest przygotowany na nadchodzącą zimę i jakie są plany na nadchodzące lata? Rozmawiamy z Markiem Litwińskim

Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Piotr Krzyżanowski
O kondycji legnickiego Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej rozmawiamy z Wiceprezesem Zarządu ds Produkcji Markiem Litwińskim. Z rozmowy dowiemy się, kiedy Legnica będzie już ogrzana, czy ciepłownia jest przygotowana na nadchodzącą zimę, jak idą prace związane z przejściem ciepłowni z węgla na gaz oraz jaki los czeka ciepłownię na Dobrzejowskiej.

Spis treści

Kiedy WPEC włączy ogrzewanie w Legnicy?

Zgodnie z zawartymi umowami o dostawę ciepła włączenie ogrzewania następuje na zgłoszenie takiej potrzeby przez odbiorcę. Można to zrobić w formie pisma lub coraz częściej praktykowana drogą mailową. Jest to sygnał dla naszych służb eksploatacyjnych do uruchomienia węzłów cieplnych służących do dostarczenia ciepła do instalacji odbiorcy. Czynimy to bezzwłocznie.

Czy WPEC ma odpowiednią ilość opału na nadchodzący sezon grzewczy?

Magazyn opału WPEC w Legnicy SA jest obecnie wypełniony miałem węglowym - w wysokości blisko 100% swojej pojemności. Zgromadzone tu zostało blisko 30 tys. ton, co zapewnia bezpieczne wejście w bieżący sezon grzewczy. Oprócz powyższego, WPEC w Legnicy SA posiada podpisaną wieloletnią umowę na dostawę miału węglowego z Polską Grupą Górniczą (PGG), która gwarantuje dostawy opału w kolejnych latach – w wysokości pokrywającej potrzeby Spółki.

Ile spółdzielni i wspólnot złożyło już wnioski o włączenie ciepła?

Legnickie wspólnoty i mniejsze spółdzielnie w większości zgłosiły chęć ogrzewania obiektów. Na ogólne ilość ok. 700 węzłów do dnia dzisiejszego uruchomiono dostawę ciepła do ok. 200 wspólnot i kilku spółdzielni. Czekamy na zgłoszenie LSM i SM Piekary. Włączenie tych dwóch dużych odbiorców wiąże się również z przełączaniem źródeł zasilających sieć, Górka – CC Legnica, stąd trudno tu będzie o bezzwłoczność i wystąpią zakłócenia w dostawie do pozostałych odbiorców. Zwykle trwa to nie dłużej niż 24-36 godzin.

Czy w obecnej sytuacji geopolitycznej realne jest przejście na gaz w 2024 roku?

WPEC w Legnicy SA planuje rozpoczęcie wytwarzania ciepła z paliwa gazowego w nowo wybudowanej ciepłowni gazowej w Legnicy, począwszy od 2024r. Umowa na dostawę gazu podpisana z PSG, przewiduje rozpoczęcie dostaw gazu w wysokości 8 tys. m3/h - poprzez nowo wybudowane przyłącze gazowe - w lutym 2024 roku. Mamy nadzieję, że do tego czasu sytuacja geopolityczna związana z surowcami energetycznymi ustabilizuje się.

Pisaliśmy więcej tu:

Czy w związku z tą sytuacją WPEC pozostawi jako alternatywę ogrzewanie innym źródłem ciepła?

Obecnie jest prowadzone postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy budowy miejskiej ciepłowni gazowej o mocy 105 MW w Legnicy przy ul. Niklowej. Obecnie nie planuje się (projektuje) budowy źródła ciepła na inne paliwo. Do czasu zakończenia budowy, ciepło w Legnicy będzie wytwarzane przez miejską ciepłownię węglową o mocy 138 MW, zlokalizowaną przy ul. Dobrzejowskiej.

Jeśli jest realne to czy WPEC ma jakieś plany odnośnie terenu na Dobrzejowskiej (sprzedaż, inne zagospodarowanie)?

Na terenie obecnej ciepłowni przy ul. Dobrzejowskiej, po zakończeniu jej eksploatacji, rozważane jest wybudowanie przy udziale KGHM Polska Miedź S.A. - Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK). Inspiracją do takiej koncepcji, jest pobliskie położenie miejskiego składowiska odpadów komunalnych oraz samo usytuowanie obiektu ciepłowni, tj. poza miastem, gdzie róża wiatrów posiada kierunek odwrotny od kierunku do miasta. Poza tym, teren jest kompletnie uzbrojony w media: woda (z własnego ujęcia), kanalizacja zarówno sanitarna jaki i wód deszczowych, dwie niezależne linie energetyczne i obecnie eksploatowany trójprzewodowy komin spalinowy o wysokości 122 m. Oczywiście z tego terenu (ciepłowni), wyprowadzone są dwie magistrale ciepłownicze o średnicach DN 500, zasilające miasto w energię cieplną.

Czy budowa zbiorczej drogi południowej nie koliduje z doprowadzeniem rurociągu gazowego od strony Bartoszowa (wiadukt)?

Obecnie trwa projektowanie przyłącza gazowego realizowane przez PSG. Prace projektowe są na etapie uzgodnień z właścicielami infrastruktury, przez które będzie przebiegać przyłącze. W ostatnich dniach, WPEC w Legnicy SA zatwierdził - na wniosek biura projektowego realizującego dokumentację techniczną – proponowany przez to biuro Plan zagospodarowania terenu z naniesionym przyłączem gazowym. Uzgodnienie dotyczyło terenu stanowiącego własność WPEC. W dokumentacji projektowej, nie występuje kolizja z planowaną zbiorczą drogą południową Legnicy.

Jaką moc MW będzie miał kocioł (kotły) gazowe na Niklowej?

Nowa miejska kotłownia gazowa położona w Legnicy przy ul. Niklowej, wyposażona będzie w trzy kotły wodne płomienicowo – płomieniówkowe, wyposażone w planiki gazowe – każdy o mocy 35 MW. Planowana łączna moc kotłowni wynosi 105 MW. Będzie to kotłownia o dużej sprawności, ponieważ będzie się w niej dokonywał odzysk ciepła z gorących spalin (proces kondensacji spalin). Natomiast powstający kondensat, będzie uzupełniał ubytki wody w procesach hydraulicznych kotłowni i przyłączonej do niej miejskiej sieci ciepłowniczej.

Jakie środki zapobiegawcze podejmie WPEC w razie awarii kotła gazowego?

Kotłownia będzie wyposażona w trzy kotły gazowe, które będą pracowały naprzemiennie. W zdecydowanym czasie trwania okresu grzewczego, pracowały będą dwa kotły a jeden będzie stanowił rezerwę. Łącznie trzy kotły - będą pracowały jedynie w szczytowym okresie niskich temperatur. Natomiast w przypadku gdyby wystąpiły trudności w dostawie gazu sieciowego, możliwe byłoby jego uzupełnianie z wybudowanego na terenie ciepłowni zbiornika na skroplony gaz ziemny (LNG) - dostarczany cysternami. Jednakże aktualny projekt (jak na razie), nie przewiduje takiego dodatkowego zabezpieczenia dostaw gazu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak przekuć naukę w sukces biznesowy? Pomogą w tym spin-offy

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie