Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co ustalono podczas majowej sesji Rady Miejskiej Legnicy?

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
25 maja odbyła się sesja Rady Miejskiej Legnicy w trybie zdalnym. Radni głosowali m.in. w sprawie oświetlenia ulicznego, edukacji, inwestycji mieszkaniowych oraz pomocy lokalom gastronomicznym.

Legnica, Głogów i Polkowice razem postarają się o unijne pieniądze na wymianę oświetlenia ulicznego. Rada Miejska Legnicy jednogłośnie podjęła uchwałę intencyjną o zawiązaniu współpracy i partnerstwa w tym celu.

Obecnie zespoły merytoryczne trzech samorządów pracować będą nad szczegółami porozumienia i dokumentacją aplikacyjną, którą złożą w odpowiedzi na nabór wniosków ogłoszony przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. To jedna z ostatnich szans na pozyskanie unijnego dofinansowania na poziomie 75 proc. wartości wydatków projektu, dlatego bardzo ważne jest, aby wystąpić z przedsięwzięciem, które będzie miało szansę na otrzymanie wysokiej punktacji na etapie oceny.

Największy wpływ na tę punktację będzie miał efekt ekologiczny w postaci ograniczenia zużycia energii elektrycznej oraz emisji CO2. Łącząc siły, Legnica, Polkowice i Głogów będą w stanie uzyskać znacznie więcej korzyści środowiskowych niż działając samodzielnie. Liderem przedsięwzięcia będzie Gmina Miejska Głogów. Zakres rzeczowy, jaki miasto Legnica planuje wnieść do projektu, dotyczy wykonania energooszczędnego oświetlania na osiedlu Sienkiewicza o wartości około 3 mln zł.

Radni przyjęli również uchwałę wyrażającą zgodę na zawarcie porozumienia pomiędzy naszym miastem a Powiatem Legnickim w sprawie powierzenia miastu Legnicy przez Powiat Legnicki zadania dotyczące prowadzenia i finansowania edukacji uczniów, objętych kształceniem specjalnym, a zamieszkałych na terenie powiatu ziemskiego.

W Legnicy działa Zespół Placówek Specjalnych, który zapewnia opiekę dzieciom w wieku przedszkolnym oraz prowadzi kształcenie specjalne w szkole podstawowej, branżowej I stopnia i szkole przysposabiającej do pracy. Zespół posiada też Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy. W każdym roku ościenne gminy i powiaty wnioskują do prezydenta Legnicy o wydanie zezwolenia na kształcenie w legnickich placówkach specjalnych.

W bieżącym roku szkolnym podopiecznymi Zespołu jest 66 uczniów spoza Legnicy, w tym – 55 z powiatu legnickiego. Koszty kształcenia w tych szkołach są wysokie. Przyjęte porozumienie będzie podpisane i uwzględniające dotowanie nauki uczniów spoza naszego miasta przez sąsiednie samorządy.

Kolejny już raz grupa radnych uniemożliwiła inwestycje mieszkaniowe, które mogły powstać na terenie położonym w sąsiedztwie ul. Wiktorii Wiedeńskiej, Tadeusza Gumińskiego i ul. Radarowej. Według radnych przedstawiony projekt dewelopera jest sprzeczny z obowiązującym dla tego terenu planu zagospodarowania przestrzennego.

Kontrowersje spowodowała również uchwała obniżająca opłaty za zajęcie pasa drogowego, przeznaczonego pod plenerowe ogródki letnie i zimowe z punktami gastronomicznymi, zwłaszcza w centrum miasta. O sytuacji restauratorów i wynikach dyskusji radnych pisaliśmy wczoraj TUTAJ.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto