18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co możesz zrobić, aby zapobiec ociepleniu

PMK
Zakręcanie wody, gdy mydlimy ręce, to o 3 kg mniej CO2 rocznie
Zakręcanie wody, gdy mydlimy ręce, to o 3 kg mniej CO2 rocznie Fot. Wikipedia commons
Największym wrogiem klimatu jest dwutlenek węgla. Jego nadmierna emisja powoduje globalne ocieplenie. Pamiętaj, nie tylko fabryki i samochody emitują CO2, robi to każdy z nas. Jak zatem nie przyczyniać się do ocieplania klimatu?

* Energooszczędne żarówki zużywają o 75-80 proc. mniej energii niż konwencjonalne, a ich żywotność jest 10-krotnie większa niż tradycyjnych. Zastąpienie w domu pięciu żarówek zwykłych przez około 5 godzin dziennie energooszczędnymi zmniejsza emisję CO2 o ok. 250 kilogramów rocznie.

* Pamiętaj, aby zakręcać kran podczas mycia zębów. Gdy tego nie robisz, marnujesz ok. 5 litrów wody, a pośrednio wysyłasz do atmosfery ok. 3 kg CO2 rocznie. Korzystaj też częściej z prysznica niż z wanny. Inwestycja w specjalną, drobnostrumieniową słuchawkę prysznicową naprawdę się opłaci. Oszczędzasz wodę i ograniczasz emisję CO2 do ok. 230 kg na osobę rocznie.

* Gotuj tyle wody, ile potrzebujesz na przyrządzenie kawy czy herbaty, a nie będziesz marnować niepotrzebnie energii i ograniczysz emisję dwutlenku węgla – naukowcy twierdzą, że nawet o ok. 25 kg rocznie! To mniej więcej tyle, co 25 jednolitrowych kartonów soku.

* Choć trudno to sobie wyobrazić, to obniżenie temperatury w domu o 1 st. C ogranicza emisję CO2 nawet o 300 kg rocznie. Chroniąc klimat, zmniejszasz także swoje rachunki za energię i centralne ogrzewanie.

* Jeśli masz możliwość zaprogramowania termostatu, to zrób to tak, aby w nocy lub podczas nieobecności domowników temperatura była niższa. Większość kaloryferów nowszej generacji pozwala na ustawianie termostatu. Korzystając z tej opcji, również znacznie ograniczasz emisję dwutlenku węgla.

Radziła: Sylwia Szatan z fundacji Zielona Akcja
Oprac. PMK

tekst alternatywny

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto