Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceramika bolesławiecka słynie na całym świecie. Można będzie ją oglądać w nowej siedzibie Muzeum Ceramiki. Zobaczcie wizualizacje

Alina Gierak
Alina Gierak
Kobalt, charakterystyczne stempelki, wielowiekowa tradycja - to kojarzy się z ceramiką bolesławiecką.
Kobalt, charakterystyczne stempelki, wielowiekowa tradycja - to kojarzy się z ceramiką bolesławiecką. FB Toya Design
Ceramika bolesławiecka, słynne kubki, talerze, miski z niebieskimi stempelkami, to jeden z hitów eksportowych Dolnego Śląska. W Muzeum Ceramiki w Bolesławcu można było poznać między innymi tradycję wyrobów ceramicznych, a także historię miasta. Eksponaty rozproszone jednak były w dwóch budynkach, co nie ułatwiało zwiedzania. To się zmieni. Muzeum przenosi się właśnie do nowej siedziby. Wnętrza są imponujące. To połączenie nowoczesności, światowego designu z zabytkową zabudową. Obejrzycie wizualizacje. Kiedy otwarcie Muzeum?
od 16 lat

Spis treści

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu nieczynne. Dlaczego?

Od listopada ubiegłego roku nieczynne są Dział Ceramiki przy ulicy Mickiewicza oraz Dział Historii Miasta przy ulicy Kutuzowa w Bolesławcu. Dlaczego?

Oba budynki zamknięto, bowiem rozpoczęto pakowanie zgromadzonych zbiorów. To wyjątkowa operacja. Liczba eksponatów szacowana jest na ponad 12 tysięcy. Większość z nich stanowią zabytki archeologiczne i ceramiczne. Są kruche, delikatne i bardzo cenne. Z tego względu muzealnicy samodzielnie wzięli się za przenosiny.

Cześć zbiorów udostępniono zwiedzającym na tymczasowych wystawach w ratuszu oraz bolesławieckim oddziale Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Bolesławieckie wyroby są znane na całym świecie. Przeczytajcie o nich

Nowa siedziba Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Kiedy otwarcie?

Muzeum z dwóch budynków przeniesie się do zabytkowego pałacu Pücklera przy ulicy Zgorzeleckiej. Będzie tu miało dwa razu więcej miejsca niż w poprzednich budynkach. Powstanie tam duża wystawa, łącząca wątki związane z historią miasta oraz bolesławieckiej ceramiki. Do dyspozycji muzealników będzie także duży park. Kiedy obejrzymy wystawy?

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Ceramiki planowane jest jesienią przyszłego roku.

Zobacz, gdzie to będzie

15 milionów złotych na adaptację pałacyku na muzeum

Samorząd bolesławiecki na remont pałacu i urządzenie w nim muzeum zdobył 15 mln złotych z tak zwanych Funduszy Norweskich na projekt „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych”. Konkurencja była bardzo duża. O wsparcie ubiegało się 189 gmin z całej Polski.

Projekt zakłada nie tylko remont zabytkowego pałacyku. Przewiduje ponadto to m.in. szkolenia artystów oraz tworzenie nowych miejsc pracy w obszarze kultury i zarządzania kulturą. W nowym muzeum miałaby także powstać wystawa prezentująca aktualny rozwój firm ceramicznych i współczesnych wzorów ceramiki bolesławieckiej.

Zabytkowy Pałac Pücklera tu będzie się mieścić Muzeum Ceramiki

Pałac hrabiego Eduarda Maximiliana Ferdinanda Erdmanna von Pückler powstał w wyniku przebudowy wcześniejszego założenia przeprowadzonej w 1857 r. Trójskrzydłowa budowla na planie zbliżonym do litery U z dominującą wieżą zwieńczoną krenelażem otrzymała jednorodną stylową szatę neogotycką. Przy pałacyku znajdował się rozległy park w stylu angielskim z niewielkim zbiornikiem wodnym, mostem i neogotyckim pawilonem.

W latach 70. XIX w. pałac przeszedł w posiadanie hrabiego Hatzfelda, a następnie zakupił go Samuel Woller, właściciel zakładów tekstylnych „Concordia”. W 1920 r. pałac został zakupiony przez magistrat Bolesławca i przebudowany na potrzeby Domu dla Młodzieży (Jugendhaus/Jugendheim). Mieściła się tu również czytelnia i biblioteka (Städtische Lesehalle i Volksbibliothek).
W kolejnych latach były tu między innymi szkoła sportowa oraz lazaret.

Po II wojnie światowej budynek należał m.in. do Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, Bolesławieckiego Przedsiębiorstwa Budowlanego, a w latach 1986–2019 do Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu. Potem budynek niszczał, bo samorząd nie miał pieniędzy na remont zabytkowej budowli.

Nowoczesne wnętrza w zabytkowym pałacu Muzeum Ceramiki

Remont pałacu dobiega końca. Za przygotowanie projektu przestrzeni muzealnej, aranżacji przestrzeni ekspozycyjnej odpowiada TOYA DESIGN.

Projekt nie tylko rewitalizuje zabytkowy obiekt, przywracając jego dawny blask, ale również wprowadza rozwiązania funkcjonalne, które przetwarzają pałac w nowoczesny obiekt wystawienniczy. Obiekt zyska zaplecze konferencyjne, sale warsztatowe i sklep z pamiątkami Muzeum. Ekspozycja ceramiki zostanie umieszczona w dużych gablotach – podział tematyczny robiony w gablotach za pomocą mniejszych ekspozytorów, również podkreślanie kadru poprzez przezroczyste ślady wycięte w szybie pokrytej gradientem - opisują projektanci

Kliknij w galerię i zobacz wizualizacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto