Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te dolnośląskie bunkry miały uchronić przed atakiem atomowym. Byliśmy w środku!

Mateusz Różański
Mateusz Różański
Zdjęcie czytelnika - listopad 2020
Na Dolnym Śląsku można znaleźć wiele bunkrów. Jednymi z ciekawszych są bez wątpienia te z Wilkocina. Powstały w najmroczniejszych czasach zimnej wojny. Można je zwiedzać, trzeba jednak wyposażyć się w latarkę. Zobacz jak wyglądają w środku!

Te dolnośląskie bunkry miały uchronić przed atakiem atomowym. Byliśmy w środku!

Dolnośląski Wilkocin to niewielka, licząca ok. 250 mieszkańców wieś, położona w pow. Polkowickim, gmina Przemków. Okolica znana jest m.in. ze względu na wspomniane poradzieckie bunkry, ale też niezwykłe krajobrazy i lasy wyjątkowo bogate w grzyby.

Te dolnośląskie bunkry miały uchronić przed atakiem atomowym...

Okolica zyskała na znaczeniu po zakończeniu II Wojny Światowej. W lasach obok Wilkocina powstała bowiem radziecka baza wojskowa będąca częścią systemu łączności troposferycznej BARS. Obiekt miał przetrwać potencjalne bombardowanie artylerii i lotnictwa.

W latach osiemdziesiątych Wilkocin wzbogacił się o kolejne obiekty militarne. Powstał tu Punkt Dowodzenia "MGŁA" - dwupoziomowy bunkier, który miał wszystko, żeby oprzeć się również atakowi chemicznemu.

Obiekty rzecz jasna były pilnie strzeżone, a osoby postronne nie miały prawa się do nich zbliżyć. Na początku lat 90. minionego wieku rosyjskich żołnierzy w Polsce było coraz mniej. W końcu wyjechali oni również z Wilkocina (koniec lipca 1992).

Po wycofaniu wojsk radzieckich bazę w Wilkocinie przejęło Wojsko Polskie, które stacjonowało w tych obiektach do roku 1998. Od tego czasu cały kompleks jest opuszczony.

W okolicach Wilkocina warto zainteresować się nie tylko charakterystycznymi, dwupoziomowymi bunkrami. Opuszczone obiekty okazały się idealnym domem dla nietoperzy - występują tu ich cztery gatunki. Z kolei piaszczyste okolice poligonu Przemków-południe są cenione m.in. przez fotografów.

Te dolnośląskie bunkry miały uchronić przed atakiem atomowym...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto