Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa metra na Karolin. Pod ziemią dokonano zaskakującego odkrycia. Ratusz pokazał zdjęcia znaleziska

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Odkrycie na budowie metra na Bemowie.
Odkrycie na budowie metra na Bemowie. UM Warszawa
Budowa drugiej linii metra na Karolina przynosi nowe odkrycia. Na terenie inwestycji na Bemowie pracują obecnie nie tylko budowniczowie, ale również archeolodzy. Stołeczny ratusz informuje o niezwykłych odkryciach z przełomu XIX i XX wieku. Znalezisk może być jednak więcej.

Trawa budowa bemowskiego odcinka drugiej linii metra na Karolin. Nad inwestycją czuwa zespół ekspertów z Państwowego Muzeum Archeologicznego. Jeszcze przed rozpoczęciem właściwych prac prowadzili na tym terenie tzw. badania powierzchniowe, w czasie których znaleźli między innymi fragmenty ceramiki – datowane na okres późnego średniowiecza. Wykonano również kwerendę w materiałach archiwalnych dotyczących tej części Warszawy.

Metro na Karolin. Na budowie odkryto piwniczkę

- Po rozpoczęciu prac ziemnych archeolodzy mogli już zajrzeć pod ziemię – w miejscu, gdzie powstaje Stacja Techniczno-Postojowa Karolin. W jej zachodnim fragmencie odkryli zabudowę – najprawdopodobniej piwniczkę. Znajduje się ona w miejscu, gdzie na mapie z 1931 roku zaznaczone są dwa budynki Folwarku Karolin, ale prawdopodobnie była to zupełnie odrębna konstrukcja ceglana – przekazała Anna Bartoń, rzeczniczka prasowa Metra Warszawskiego.

Jak informuje stołeczny ratusz, na odkrytą piwniczkę miały składać się pomieszczenia o kolebkowym sklepieniu, oddzielone murowanymi ścianami z łukowatym przejściem. Do jednej ze ścian przylega tzw. komin, na którego wewnętrznej ścianie odkryto pozostałości po metalowych stopniach, które najprawdopodobniej służyły do wchodzenia i wychodzenia. Natomiast ściany tzw. komina były okopcone.

- Wraz z postępem budowy archeolodzy spodziewają się, że na terenie przyszłej stacji techniczno-postojowej mogą jeszcze kryć się przedmioty z dawnych lat – przyznała Anna Bartoń. – Tam, gdzie na początku XX wieku były folwarki, mogą to być m.in. narzędzia rolnicze, ozdoby czy naczynia. A na dawnych dobrach wsi Mory na przykład ceramika późnośredniowieczna.

Warto zastanowić się w tym miejscu jakich odkryć mogą jeszcze dokonać budowniczowie i archeolodzy na terenie budowanych stacji Lazurowa, Chrzanów i Karolin.

- Doświadczenie z budowy poprzednich odcinków warszawskiego metra mówi, że jest spora szansa na znaleziska prehistoryczne – np. szczątki mamuta czy słonia leśnego – wskazała rzeczniczka metra.

Budowa metra na Karolin. Postępy prac

Jak poinformował Urząd Miasta, aktualnie na trasie drugiej linii metra trwają prace przygotowawcze przed drążeniem tuneli. Wykonawca wzmacnia grunt w kluczowych miejscach inwestycji. Po to, by w przyszłym roku prace mogły rozpocząć tarcze wiertnicze TBM.

Rozpoczęty w 2018 roku kontrakt na budowę II linii metra prowadzony jest w trybie „Projektuj i buduj”. Na prawie czterokilometrowym odcinku zaprojektowano trzy stacje. Stacja C3 Lazurowa powstać ma po południowo-wschodniej stronie skrzyżowania Lazurowej i Górczewskiej, w przestrzeni między pętlą tramwajową a Lazurową. Stację C2 Chrzanów zaplanowano pod Rayskiego, w rejonie skrzyżowania z Szeligowską. Stacja C1 Karolin powstać ma pod ul. Sochaczewską, po północnej stronie skrzyżowania z Połczyńską. Za nią znajdzie się zaplecze techniczne dla całej linii – STP Karolin.

Prace zgodnie z planem mają zakończyć się w październiku 2025 roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto