Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budobratex wyremontuje dworzec w Legnicy za 14 mln zł

Mateusz Różański
Poznaliśmy wykonawcę prac związanych z remontem legnickiego dworca. Prace pochłoną około 13,5 mln zł.

Budynek ma zostać oddany do użytku najpóźniej 31 marca 2014 roku. Do przetargu stanęło 9 firm, ale Budobratex złożył najkorzystniejszą ofertę.

- Naszym zadaniem jest przywrócenie dworcowi w Legnicy właściwego miejsca na mapie miasta. Chcemy, by stał się obiektem w pełni funkcjonalnym, spełniającym standardy, których oczekują pasażerowie kolei, zarówno pod względem jego użyteczności, jak i estetyki - mówi Szymon Konop, dyrektor Departamentu Inwestycji w PKP S.A.

Zobacz też: W zimie możesz stracić za to prawo jazdy!

Robotnicy już szykują budynek do remontu. W ciągu kilku dni z dworca znikną kasy biletowe i kiosk z gazetami. Kasy zostaną urządzone w dworcu tymczasowym, czyli w barakach, które wykonawca remontuma postawić obok, w sąsiedztwie budynku Poczty Polskiej. Całość ma być bardzo dobrze oznakowana.

W wyniku remontu zmieni się zewnętrzny wygląd dworca. Wyremontowana zostanie elewacja budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Całość zostanie stylowo podświetlona. - Przy dworcu na nowo zostaną ułożone chodniki. Korzystną metamorfozę przejdzie też wnętrze obiektu. Wyremontowane zostaną wszystkie pomieszczenia ogólnodostępne: hol dworca, poczekalnia, toalety i kasy biletowe, a także biurowe i handlowe. Oczywiście, przy zachowaniu wszystkich istotnychelementów historycznych, na przykład zabytkowej stolarki kasowej - wyjaśnia Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP S.A. we Wrocławiu. - W holu dworca pojawią się nowe stylizowane ławki, a także drewniany kiosk - dodaje.

Tak wygląda iluminacja Legnicy - zobacz ZDJĘCIA

Zainstalowany zostanie również monitoring, który ma czuwać nad bezpieczeństwem pasażerów oraz nowy system informacji. Pojawią się też usprawnienia dla osób niepełnosprawnych. Np. dla osób na wózkach inwalidzkich zostaną obniżone okienka kasowe. Natomiast dla niewidzących w posadzce wykonawca zamontuje linie prowadzące wraz z polami uwagi - dodaje Bartłomiej Sarna.
Budowa obecnego dworca w Legnicy rozpoczęła się w roku 1923 według projektu Ludwiga
Mattheusa.

To już trzeci legnicki dworzec, bo przed nim wybudowano dwa obiekty dworcowe. Jeden około 100 metrów od obecnego, tuż za budynkiem należącym do Poczty Polskiej, a drugi - na terenie tzw. dworca Legnica-Północ.

Jakie punkty handlowo-usługowe powinny znaleźć się na nowym dworcu? Czekamy na komentarze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto