Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brazylia: wycinka lasów i sprzedaż ziem rdzennych mieszkańców

DW
Parichart Thongmee/iStock
Brazylia walczy z koronawirusem. Tymczasem rząd Bolsonaro jednocześnie rozkazuje wojsku ochronę Puszczy Amazońskiej przed nielegalną wycinką i wprowadza prawo, które nie tylko ją umożliwia, ale stawia też pod znakiem zapytania dobrostan lokalnych plemion.

Ziemia na sprzedaż - 9,8 mln hektarów

Według danych WHO, w Brazylii stwierdzono ponad 162 tys. przypadków zarażeń koronawirusem. Dziennie diagnozuje się ponad 10 tys. przypadków, zmarło ponad 11 tys. osób. Nic dziwnego, że uwaga mediów brazylijskich skupia się głównie na walce z pandemią. Tymczasem rząd Jaira Bolsonaro wprowadza zmiany prawne w kwestii ziem należących do rdzennych plemion zamieszkujących Brazylię. Nowe przepisy dotyczą terenów niezarejestrowanych, które mogą być przejmowane na cele gospodarcze. Łączna powierzchnia ziem podlegających nowemu prawu wynosi ok. 9,8 mln hektarów - dopuszczona jest wycinka lasu, użycie terenów do hodowli bydła lub uprawy soi.

Krytycy nowego prawa obawiają się, że może ono doprowadzić do wysiedlenia tysięcy osób, zamieszkujących te tereny. Jak wskazuje Brenda Brito, badaczka i przedstawicielka organizacji, IMAZON, wiele plemion zamieszkujących Amazonię, nie utrzymuje kontaktów ze światem zewnętrznym. W związku z tym osoba, która zakupi duże połacie ziemi, może nie być nawet świadoma, że są one zamieszkane. Prawo zaciera bowiem różnice między terenami inwestycyjnymi, a chronionymi prawie rezerwatami. Nowe przepisy najbardziej zagrażają rdzennym mieszkańcom, ale stwarzają również duże ryzyko dla inwestorów.

Wylesiane bardziej intensywne niż rok temu

Jak wskazuje Brazylijski Instytut Badań Kosmicznych, w kwietniu znacznie wzrosła intensywność wylesiania brazylijskiej części Puszczy Amazońskiej - o 64% w porównaniu z zeszłym rokiem. W związku z epidemią koronawirusa brakuje osób, które mogłyby walczyć z tym procederem. Sytuacja sprzyja grupom przestępczym, zajmującym się nielegalnym pozyskiwaniem drewna. 8 maja prezydent Bolsonaro podpisał decyzję o wysłaniu do Amazonii wojska, w celu przeciwdziałaniu nielegalnym wycinkom i walki z pożarami. W ramach walki z deforestacją ma powstać baza wojskowa, w której mają stacjonować oddziały chroniące ten obszar. Decyzja ta jest wynikiem fali krytyki międzynarodowej, która w 2019 wskazywała na opieszałość w walce zarówno z nielegalnymi wycinkami, jak i pożarami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Brazylia: wycinka lasów i sprzedaż ziem rdzennych mieszkańców - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto