Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biały duch w wałbrzyskich lasach! Gronostaj uchwycony w leśnej fotopułapce pod Wałbrzychem! Zobaczcie zdjęcia i film

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Gronostaj w wałbrzyskim lesie
Gronostaj w wałbrzyskim lesie Nadlesnictwo Wałbrzych Mateusz Majchrzyk
Zdjęcia białego gronostaja zarejestrowała fotopułapka w wałbrzyskich lasach. Leśnicy zachwyceni "białym, zwinnym duszkiem" hasającym po okolicy. Wiedzą już gdzie ma swoją kryjówkę i zaznaczają, że taki gość na filmie w naszym lesie to rzadkość. Warto dodać, że w starożytności gronostaje służyły ludziom do łapania myszy, a sam Leonardo da Vinci umieścił je na słynnym obrazie Dama z gronostajem lub jak kto woli z łasiczką.

Biały gronostaj w wałbrzyskim lesie to ciekawostka przyrodnicza

Wyjątkowe zwierzę w wałbrzyskich lasach uchwyciła fotopułpaka leśnika Mateusza Majchrzyka. - Ten leśny mały duszek to gronostaj. Gatunek w Polsce chroniony - szeroko rozpowszechniony, ale miejscami nieliczny. Zasiedla różnorodne środowiska, ale preferuje tereny podmokłe, jak np. brzegi rzek i jezior - tłumaczą leśnicy z Wałbrzycha i zaznaczają, że to bardzo zwinne zwierzęta, które sprytnie przeciskają się przez szczeliny, świetnie biegają i są znakomitymi pływakami.

"Na kryjówki wybierają szczeliny między korzeniami, pod powalonymi kłodami, w budynkach gospodarskich lub w stercie kamieni".

Nasz, wałbrzyski gronostaj ma norkę koło miejsca, w którym został nagrany przez kamerę. Ukryta jest między korzeniami wiekowej lipy, tuż przy strumyku, z widokiem na łąkę.

Co ciekawe, gronostaje latem są brązowe i mają białe brzuchy i spód ciała. Zimą zmieniają szatę na białą poza czarnym ogonem, co jest świetnym kamuflażem w śniegu.

Gronostaj w wałbrzyskim lesie
Gronostaj latem jest brązowy, ma biały brzuch i spód ciałatarnowska policja

- Kiedyś w starożytnym Rzymie, Egipcie, czy w Europie, do tępienia myszy w obejściach trzymano właśnie oswojone gronostaje i łasice - dopiero później rolę tę zaczęły przejmować koty - zaznaczają leśnicy i dodają, że w miejscach, gdzie mieszkają gronostaje raczej nie będzie żadnych kun, bo te gatunki nawzajem się unikają.

Gronostaj w sztuce i słynny obraz Leonarda da Vinci Dama z gronostajem

Co ciekawe motyw gronostaja obecny jest także w sztuce. Zwierzę z rodziny łasicowatych uwiecznił na swoim obrazie "Dama z łasiczką" Leonardo da Vinci. Jest to najcenniejszy obraz w polskich zbiorach.

Gronostaj w wałbrzyskim lesie
Gronostaj na obrazie Leonarda da Vinciarchiwum nam

- Gronostaj na obrazie nie jest przypadkowy. To zwierzę z rodziny łasicowatych nosi grecką nazwę „galee”, co stanowi dwie pierwsze sylaby nazwiska Cecylii (damy z obrazu, kochanki księcia Ludwika Sforzy). Z kolei po włosku gronostaj to „ermellino”. Książę Ludwik był nazywany „Ermellino Bianco” („Białym gronostajem”), po tym, jak w 1488 roku przyjął od króla Neapolu „Order Gronostaja”. „Dama z gronostajem” to w rzeczywistości coś więcej niż portret – to alegoria miłości, której emblematem jest właśnie wdzięczne zwierzątko z rodziny łasicowatych - czytamy w opracowaniu poświęconym obrazowi na pl.aleteia.org

Gronostaj w wałbrzyskim lesie

Biały duch w wałbrzyskich lasach! Gronostaj uchwycony w leśn...

Zobaczcie filmik ze zwinnym gronostajem z Wałbrzycha w roli głównej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto