Astroevent w Ferio Legnica

Artykuł sponsorowany
materiały organizatora
W weekendowy wieczór i noc z 8 na 9 października br., na polskim niebie będzie miało miejsce niebywałe zjawisko astronomiczne nie notowane od blisko 7 lat!

Tego wieczoru ciemne już niebo w okolicach godz. 22:00, może nagle rozjaśnić się dziesiątkami szybko przelatujących obiektów o zmiennych jasnościach, w przeróżnych częściach sfery niebieskiej. Co więcej, wszystkie będą wylatywać pozornie z jednego miejsca na niebie, a ich prędkość w atmosferze może dochodzić do 20km/s! To już jest pewne – nadlatuje rój o nazwie Drakonidy... Czym są? Jakie je obserwować? Czy coś nam grozi? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas największego w regionie ASTROEVENTU na dachu Galerii Handlowej Ferio w Legnicy. Takiej obserwacji jeszcze nie było.

Ponad piętnaście stanowisk dydaktycznych i obserwacyjnych, Mobilne Obserwatorium, wirujące ASTROLABIUM, wyregulowane całe oświetlenie parkingu Galerii Handlowej Ferio w Legnicy czy specjalna hala sferyczna Multiplanetarium, to tylko niektóre elementy Astroeventu, który odbędzie się w dniach 8 i 9 października 2011r. w samym sercu Legnicy. Do wspólnej zabawy, nauki i rozrywki w oparciu o astronomię oraz nauki pokrewne zaprasza serdecznie Ferio Legnica, które przygotowało na ten weekend wiele atrakcji dla cały rodzin.

Już od godziny 12:00 będzie można sprawdzić jak wygląda gwiazdozbiór Smoka (łac. Draco) na 2m. mapie nocnego nieba, odnaleźć swój gwiazdozbiór zodiakalny, a nawet przenieść jego wizerunek na rękę w postaci zmywalnego tatuażu. Hala Multiplanetarium rozstawiona na parkingu Ferio, skrywać będzie największe gwiazdy naszej galaktyki, a gabloty tematyczne – świecącą się audiomakietę ciemnego nieba oraz kosmiczne kamienie z całego świata. Tylko tutaj każdy z uczestników będzie mógł potrzymać w dłoni oryginalne okazy meteorytów oraz sprawdzić, jak duża jest i czy nam zagraża „spadająca gwiazda”. Warto o tym wiedzieć, bo nawet 800 na godzinę, będzie „bombardować” naszą planetę właśnie tego wieczoru! Dla młodszych uczestników rządnych eksploracji kosmosu, Muliplanetarium zaoferuje zgoła inną atrakcję – jazda zdalnie sterowanym łazikiem pośród księżycowych skał. Na czym polega ta zabawa i co można wygrać za najlepszy przejazd, przekonają się nasi uczestnicy już na miejscu.

Na tym jednak nie koniec – Mała Agencja Kosmiczna zaprosi małych i dużych astronautów do sprawdzenia się w roli pilota samolotu lub promu kosmicznego, na urządzeniu o tajemniczej nazwie żyroskop, trenażer lub nawet Astrolabium. Trójpierścieniowy mechanizm obrotów wprowadzi każdego śmiałka w niemały zawrót głowy! Nieco dalej zaprosimy rodzinne zespoły konkursowe do warsztatów konstruktorskich w dwóch specjalny konkurencjach – zbudujemy rakietę napędzaną „kranówką”, która wyleci wysoko ponad pobliskie dachy domów oraz wykonamy samodzielnie lądowniki marsjańskie! Powierzchnia Czerwonej Planety będzie jak w zasięgu ręki – trzeba tylko wspiąć się na dach galerii... Gdy już znudzi się zabawa i przyjdzie czas relaksu, do dyspozycji obserwatorów będą specjalnie przygotowane stanowiska na łóżkach polowych, z których to będzie można poobserwować jedyny w swoim rodzaju, deszcz meteorów z roju Drakonidy. Oprócz nich, zaprosimy także na pokazy planety Jowisz przez 5 dostępnych teleskopów, a bardziej ambitnych obserwatorów, do wspólnego wypełnienia raportu astronomicznego z pokładu Mobilnego Obserwatorium. Gdyby tego było mało, z naszego Astroeventu oprócz obserwacji, będzie można także zabrać mały fragment kosmosu do domu. Na specjalnie przygotowanym podłożu odbędą się zawody w poszukiwaniu ćwiczebnych meteorytów za pomocą detektora metali, a dla najlepszych poszukiwaczy przewidziano iście kosmiczne nagrody – okazy meteorytów! Tego nie można przegapić!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto