MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sześćdziesięciolecie powstania Muzeum Miedzi w Legnicy. Wybierz się na wystawę najciekawszych zbiorów muzealnych!

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Muzeum Miedzi w Legnicy
Muzeum Miedzi w Legnicy z okazji 60-lecia powstania zaprasza na wyjątkową wystawę zbierającą najcenniejsze zbiory. Wernisaż zaplanowano na piątek 18 listopada.

Z okazji 60 lat Muzeum Miedzi w Legnicy organizowana jest jubileuszowa wystawa

Jak informuje Muzeum Miedzi w Legnicy pierwsze obiekty, które trafiły do zbiorów muzealnych to siedemnastowieczna metalowa skrzynia i armatka-wiwatówka, która obwieszczała radosne święta. W księgach muzealiów zapisano ponad 36 tysięcy pozycji, a księgozbiór liczy 14 tysięcy tytułów. Część tych rzeczy będzie można podziwiać podczas jubileuszowej wystawy „60 lat Muzeum Miedzi w Legnicy”, której wernisaż odbędzie się 18 listopada o godz. 17 w salach Akademii Rycerskiej. Wystawa potrwa do maja 2023 r.

Muzeum Miedzi powstało w 1962 roku. Jest jedną z niewielu na świecie specjalistycznych placówek, które przechowują zabytki związane z wydobyciem i przeróbką miedzi.

Jubileuszowa ekspozycja to znakomita okazja do przekrojowego pokazania i zbiorów i ludzi, bez których nie byłoby muzeum. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak różnorodne kolekcje znajdują się w zbiorach: od minerałów, pamiątek z epoki neolitu, po przemysł i sztukę z przełomu XIX i XX wieku, historię Legnicy oraz współczesność - zachęca Honorata Rajca, rzeczniczka prasowa Muzeum Miedzi.

Część okazów zostanie zaprezentowana po raz pierwszy. Co zobaczymy na wystawie? Na przykład obrazy przedwojennych legnickich malarzy, biżuterię, medale, numizmaty, w tym np. złoty floren księcia Wacława I z legnickiej mennicy datowany na III ćw. XIV w. Zwiedzający zobaczą meble ze słynnego radzieckiego Domu Prijoma, mapy dawnej Legnicy, szkicownik z lat 40. XIX w. z motywami legnickimi, ale również pierwsze świadectwa polskiej obecności w Lignicy: biało-czerwoną opaskę urzędników miejskich i akt przyjazdu pierwszych jednostek administracji polskiej do miasta Lignicy w 1945 r., pojawią się też także ciekawostki jak np. przedwojenny dystrybutor paliwa.

Odwiedzający wystawę będą mogli także zobaczyć część przygotowaną przez Dział Archeologii. Znajdą się tam m.in. liczne zabytki odkryte na Zamku Piastowskim w Legnicy oraz zrekonstruowany grób z czasów kultury unietyckiej.

Z kolei dział dokumentujący dzieje zagłębia miedziowego przygotował obiekty dotyczące dawnych i obecnych zakładów górniczych i hutniczych i minerały pochodzące z kilku kontynentów. Zaprezentuje także m.in. unikatową księgę matrykularną Bractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa w Miedziance z 1725 r. i… katodę z trzymilionowej tony miedzi wyprodukowanej Hucie Miedzi „Legnica” w 2003 r.

Sześćdziesięciolecie powstania Muzeum Miedzi w Legnicy. Wybi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto