Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczawno-Zdrój 100 lat temu, a w nim uroczy grzybek na Wzgórzu Matyldy. Cudne miejsce w Parku Zdrojowym zostało tylko na zdjęciach

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Lata 1898-1902 
Drewniana altana grzybek na Wzgórzu Matyldy na przełomie wieków i niskie drzewa wokół niej
Lata 1898-1902 Drewniana altana grzybek na Wzgórzu Matyldy na przełomie wieków i niskie drzewa wokół niej fotopolska.eu
Grzybek na Wzgórzu Matyldy w Szczawnie - Zdroju 100 lat temu był klimatyczną atrakcją uzdrowiska. Dziś nie ma już śladu po drewnianej konstrukcji, która była punktem widokowym na Trójgarb i Anielską Górę. Chętnie zaglądali tu miejscowi, kuracjusze i turyści. Było to fantastyczne miejsce w Parku Zdrojowym, gdzie można było odpocząć, pospacerować lub poczytać książkę i światowe magazyny z czytelni, której także już nie ma. Zobaczcie kilka przedwojennych zdjęć grzybka na Wzgórzu Matyldy. Chcielibyście, by powstało podobne miejsce współcześnie?

Spis treści

Grzybek na Wzgórzu Matyldy w Szczawnie - Zdroju 100 late temu. Drewniana altana i punkt widokowy

Wzgórze Matyldy w Szczawnie - Zdroju 482 m n.p.m jest wzniesieniem Gór Wałbrzyskich, a jego nazwa pochodzi od imienia Matyldy księżnej von Pless (1861-1943), drugiej żony księcia Jana Henryka XI.

Grzybka, widać już na widokówkach z 1898 roku. Zbudowano go pod koniec XIX wieku jako jeden z elementów uatrakcyjniania Parku Zdrojowego, a konkretnie jego części leśnej. Miał służyć kuracjuszom jako punkt widokowy na okoliczne góry, a było to możliwe, bo panoramy gór nie zasłaniała jeszcze bujna dzisiaj roślinność.

Grzybek elementem Parku Zdrojowego w Szczawnie - Zdroju

Grzybek stanowił ochronę przed deszczem, piekącym słońcem, był miejscem zadumy, gdzie można złapać oddech, poczytać książkę lub magazyny z całego świata, które dostępne były również w nieistniejącej czytelni w parku. Warto dodać, że Park Zdrojowy w Szczawnie - Zdroju został założony także na początku XIX wieku przez hrabiego Jana Henryka VI von Hochberga. Szczawno Zdrój było prywatną miejscowością książęcego rodu w latach 1509 - 1934.

Wzniesienie ku czci Księżnej Matyldy von Pless

Matylda była drugą żoną starego księcia (teść księżnej Daisy), na jej cześć nazwano także wzgórze Matyldy w sąsiednim Wałbrzychu. Znajduje się ono niedaleko byłej kopalni Wałbrzych.

Te urocze zabytki zniknęły z mapy Szczawna - Zdroju

Wśród urokliwych, klimatycznych budowli w Zdrojowym Parku i okolicy po których dzisiaj nie ma śladu, należały m.in.:

  • drewniana altana grzybek na Wzgórzu Matyldy
  • czytelnia
  • altana ogrodowa przy Stawie Łabędzim w Parku Szwedzkim
  • pawilon muzyczny w tzw. Lasku (powyżej słonecznej polany)

Do dalszych czasów dotrwała jedynie drewniana muszla koncertowa znajdująca si na przeciw wejścia do Teatru Zdrojowego. A pawilon do płukania gardła przekształcono po wojnie w restaurację Legenda. Warto dodać, całe uzdrowisko poza jego współczesną zabudową (np. Osiedle Solicowo) jest objęte pełną ochroną konserwatorską.

Okiem regionalisty, mieszkańca Szczawna - Zdroju, Mateusza Mykytyszyna

Jak mówi nam Mateusz Mykytyszyn, lokalny regionalista, mieszkaniec Szczawna - Zdroju, znawca dziejów rodziny Hochbergów: - Na przełomie XIX i XX wieku, w czasie rozkwitu dolnośląskich uzdrowisk, Hochbergowie inwestowali znacznie w rozwój swojej infrastruktury uzdrowiskowej. Takie obiekty jak grzybek na Wzgórzu Matyldy czy inne nieistniejące pawilony podkreślały prozdrowotny charakter miejscowości oraz stanowiły jej realne ozdoby.

Zobaczcie przedwojenne zdjęcia urokliwego grzybka ze Szczawna - Zdroju
[g]9275551[/g[

Miejsce, gdzie przed wojną stał uroczy grzybek na Wzgórzu Matyldy można znaleźć w mapach Googla, zobaczcie poniżej

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto