Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radioterapia już pracuje (ZDJĘCIA)

Piotr Krzyżanowski
Radioterapia już pracuje
Radioterapia już pracuje Zdjęcia Piotr Krzyżanowski
Radioterapia już pracuje. Dolnośląskie Centrum Onkologii Filia w Legnicy Zakład Radioterapii przy legnickim szpitalu już pracuje.

W Legnicy w końcu ruszyła filia zakładu radioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii. To fantastyczna wiadomość dla osób zmagających się z nowotworem, które do tej pory na leczenie musiały jeździć do Wałbrzycha lub Wrocławia.

Lecznica jest w stanie obsłużyć rocznie około 800- 900 pacjentów. Pierwsze naświetlanie odbyło się w poniedziałek. – Nie jest tak, że natychmiast wszyscy pacjenci z regionu będą leczeni w Legnicy. Najbardziej skomplikowane procedury radioterapeutyczne będą nadal prowadzone w jednostce macierzystej we Wrocławiu – mówi Andrzej Hap, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Radioterapia zapewne stałaby wciąż pusta, gdyby nie pomoc właśnie legnickiego szpitala.Ze względów formalnych DCO nie mogło zdobyć kontraktu na leczenie pacjentów w Legnicy. O ten wystąpił szpital,a DCO użyczyło sprzętu. Pierwsi chorzy pojawili się tu 1 października.Sprzęt został skalibrowany, a pierwsze naświetlanie przeprowadzono 6 października. – Mamy dwa nowoczesne akceleratory. Każdorazowo pacjent musi być dobrze przygotowany do naświetlenia, a sprzęt idealnie skalibrowany – mówi doktor Agata Szulc z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

A jak odpowiednio ustawić sprzęt, tak aby mógł leczyć? Przy pomocy akwarium wypełnionego wodą! Dlaczego? Ponieważ ludzkie ciało w większości składa się właśnie z wody. – Naświetlanie używane jest również przy uśmierzaniu bólu u pacjentów z oddziału paliatywnego. Wcześniej nie mogliśmy z tego korzystać, bowiem przewiezienie pacjentów do Wrocławia, czy Wałbrzycha było zbyt niebezpieczne – mówi Krystyna Barcik, dyrektorka legnickiego szpitala.

Legnicka filia radioterapii jest włączona w system wrocławskiego Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Pozwala to na swobodne przechodzenie pacjentów pomiędzy poszczególnymi placówkami DCO w regionie. Koszt budowy samego budynku, tzw. bunkra to ponad 10 milionów złotych. Został on ukończony już w 2012 roku. Kolejnych kilka milionów pochłonęło wyposażenie zakładu w sprzęt– szczególnie dwa akceleratory i nowoczesny tomograf. Pacjenci do leczenia w Legnicy będą kwalifikowani przez poradnię legnickiego szpitala lub wrocławską poradnię DCO.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto