Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowite detale architektoniczne na dwóch kamienicach w Legnicy. Skrywają się na nich płyciny z postaciami dzieci, dorosłych i zwierząt

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Przyglądając się płycinom, można zauważyć, że przedstawiają one scenki z różnych etapów i dziedzin życia ludzkiego, m.in. miłość, pasję, macierzyństwo.
Przyglądając się płycinom, można zauważyć, że przedstawiają one scenki z różnych etapów i dziedzin życia ludzkiego, m.in. miłość, pasję, macierzyństwo. Klaudia Korfanty
Odkrywamy Tarninów. Warto spojrzeć w górę i przyjrzeć się wyjątkowym detalom architektonicznym, jakie ozdabiają legnickie kamienice. Przedstawiamy Wam dziś kamienicę na rogu ul. Wojska Polskiego i Andersa. Na budynku znajdują się oryginalne płyciny z przedstawieniami postaci ludzi i zwierząt. Zobaczcie zdjęcia, a poniżej przeczytajcie więcej.

Kamienica na legnickim Tarninowie i oryginalne detale architektoniczne

Ciąg kamienic na ul. Wojska Polskiego i Andersa wyróżniają rzadkie płyciny przedstawiające postaci dzieci, kobiety i mężczyzny, a także zwierzęta. Przypominają płaskorzeźby, jednak fachowo określa się je właśnie płycinami. Budynek pochodzi z około 1905 roku. Opis widnieje w Gminnej Ewidencji Zabytków.

Kamienice zostały wybudowane w stylu secesyjnym z elementami art deco. Uwagę zwracają detale architektoniczne wyrobione w tynku nad otworem wejściowym oraz pomiędzy oknami. Na kamienicy przy ul. Wojska Polskiego 6 ościeża portalu dekorowane są wicią roślinną, typową dla secesji, a nad nim widoczne jest przedstawienie leżącej, nagiej kobiety wspartej o maskę. Postać kobieca najprawdopodobniej nawiązuje do postaci Melpomeny, greckiej muzy tragedii. Po bokach widzimy ustawione na postumentach nagie postacie chłopca (po lewej) i dziewczynki (po prawej), na których ramionach podwieszona girlanda.

Na kamienicy przy ul. Wojska Polskiego 6 ościeża portalu dekorowane są wicią roślinną a nad nim widoczne jest przedstawienie leżącej, nagiej kobiety wspartej o maskę. Postać kobieca najprawdopodobniej nawiązuje do postaci Melpomeny, greckiej muzy tragedii.Klaudia Korfanty

Pomiędzy oknami II i III kondygnacji znajdują się płyciny z postaciami dziecięcymi.

Druga kamienica, przy ul. Andersa 35 jest ozdobiona podobnymi detalami. Jak czytamy w Gminnej Ewidencji Zabytków arkada otworu wejściowego dekorowana jest na całej wysokości motywami owocowymi i kwiatowymi, opasanymi wstęgą, przewiązaną na osi portalu. Ponad portalem znajduje się prostokątna płycina z dekoracją figuralną, z przedstawieniem dwóch nagich postaci dziecięcych zbierających do koszy owoce winnego grona. Pozostałe płyciny z dekoracją figuralną umieszczone są ponad oknami II kondygnacji wykusza oraz ponad oknami 1-2 osi.

Zalecenia konserwatorskie dotyczą m.in. ochrony detalu architektonicznego elewacji. Przyglądając się płycinom, można stwierdzić, że być może przedstawiają one scenki z różnych etapów i dziedzin życia ludzkiego, m.in. miłość, pasję, macierzyństwo. Postacie nawiązują również do mitologii, m.in. greckich muz (Melpomena) czy rzymskich i greckich bogów. Zobaczcie zdobienia na zdjęciach:

Przyglądając się płycinom, można zauważyć, że przedstawiają one scenki z różnych etapów i dziedzin życia ludzkiego, m.in. miłość, pasję, macierzyństwo.

Niesamowite detale architektoniczne na dwóch kamienicach w L...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto