WYNIKI MATUR 2018. Zobacz, jak poradzili sobie maturzyści z Dolnego Śląska

Uczniowie wyniki matur mogli sprawdzić po północy w internecie, a świadectwa odebrali wczoraj w swoich szkołach. Zdawalność egzaminu dojrzałości na terenie województwa dolnośląskiego wyniosła 77%. W skali kraju było to natomiast 79,7%.

WYNIKI MATUR 2018 - DOLNY ŚLĄSK

Do matury w województwie dolnośląskim przystąpiło 15 544 uczniów szkół średnich. W tym gronie było 10056 przedstawicieli liceów i 5488 osób z techników. Wskaźnik zdawalności na poziomie 77% oznacza, że próbę dojrzałości pozytywnie przeszło 12009 abiturientów. Jest to niższa wartość od wskaźnika krajowego, który wyniósł 79,7%. Maturzyści z Dolnego Śląska pisali egzamin nie tylko w przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego, ale także przedmiotów dodatkowych. Mogli wybrać z grona wielu, a najpopularniejsze były: geografia (4 039 osób), biologia (3 372 osób), fizyka (2 234 osób).

Nie wszyscy mają uśmiech na twarzy po dzisiejszym ogłoszeniu wyników. W całej Polsce możliwość przystąpienia do egzaminu poprawkowego ma 36 715 uczniów, a w kontekście naszego regionu - 16% (2556 osób) wszystkich zdających. Ten w części ustnej zaplanowano na 21 sierpnia, natomiast 22 i 23 sierpnia odbędzie się poprawka pisemna. Niektórzy natomiast mieli jeszcze mniej szczęścia, bowiem nie zdali z więcej niż jednego przedmiotu. W województwie dolnośląskim takich osób odnotowano 979 (6%), a w skali kraju 13 709 (5,5%).

To od tych wyników egzaminu maturalnego w dużej mierze zależeć może wybór uczelni.
- Jestem zadowolony. Wyniki osiągnięte przeze mnie są bardzo dobre. Nieco lepiej mogło być z matematyki, ale i tak nie mogę narzekać. Najbardziej cieszę się z 77% z fizyki. Chcę złożyć papiery na studia na Politechnice Wrocławskiej. Myślę o matematyce stosowanej na Wydziale Matematyki. Dzisiaj przy ogłaszaniu wyników nie było już większego stresu, wiedziałem, że dobrze sobie poradziłem. Mimo wszystko i tak zalogowałem się po północy do systemu, aby sprawdzić procentowe rezultaty z każdego ze zdawanych przedmiotów - mówi Robert, który uczył się w Liceum Ogólnokształcącym nr XII we Wrocławiu.

Abiturientami podczas matury 2018 byli nie tylko tegoroczni absolwenci liceów i techników. Niektórzy obecni studenci także zdecydowali się na poprawę swoich egzaminów.
- Specyfika egzaminów maturalnych nie do końca jest sprawiedliwa. Klucz przyjmowany przy ocenie poszczególnych zadań bywa krzywdzący. Postanowiłam jednak podjąć próbę poprawy wyniku, ponieważ wcześniej moim marzeniem była nauka w Akademii Medycznej we Wrocławiu, na którą nie dostałam się z powodu zbyt małej liczby punktów podczas procesu rekrutacji - dodaje Natalia, która jest już studentką jednej z wrocławskich uczelni wyższych.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.