Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targi książek dla dzieci i młodzieży we Wrocławiu od 25 do 27 maja

MIS
Najlepsze książki znajdziecie na Targach DOBRE STRONY
Najlepsze książki znajdziecie na Targach DOBRE STRONY Andrzej Solnica
Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży trwać będą od 25 do 27 maja we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Ludowej.

Nie tylko młodzi czytelnicy, ale także ich rodzice znajdą na targach coś ciekawego. Termin dziewiątej edycji targów zbiega się z Dniem Matki, organizatorzy przygotowują specjalne niespodzianki dla mam, które przyjdą na DOBRE STRONY ze swoimi pociechami. – Zauważyliśmy, że wydawcy traktują te targi wyłącznie w kategoriach targów dla dzieci. Ale to także targi dla młodzieży i dorosłych – mówi Anna Morawiecka, dyrektor imprezy.
Tradycyjnie młodzi czytelnicy spotkają się z autorami i ilustratorami literatury dziecięcej oraz młodzieżowej. – Przyjadą m.in.: Galina Miklínová, ilustratorka serii „Niedoparki”, Roch Urbaniak, Elżbieta Pałasz, Magdalena Kozioł-Nowak – wylicza Marta Kiewel z Wrocławskiego Domu Literatury, który organizuje imprezę.
Nowością będzie współpraca z Czeskim Centrum, który do Wrocławia przywiezie między innymi wystawę współczesnej czeskiej ilustracji dla dzieci.

Warsztaty z pisarzami

Targi książki to wyjątkowe miejsce na spotkanie autorów swoich ulubionych lub nowoodkrytych książek i czas na rozmowy z pisarzami o ich pracy oraz bohaterach literackich. Młodzi czytelnicy będą mogli uczestniczyć w licznych warsztatach artystycznych inspirowanych literaturą. Wiele z tych zajęć osobiście poprowadzą autorzy. Spotkamy m. in. Rocha Urbaniaka, Tomasza Minkiewicza, Szymona Jachna, Elżbietę Pałasz, Klaudynę Sułek, Wiesławę Zarębę, Annę Paszkiewicz czy Jurka Zielonkę. Wszystkie warsztaty są bezpłatne, ale warto zwrócić uwagę, że na część z nich obowiązują zapisy.
O tym, skąd się biorą opowieści i jak je złapać opowie w piątek 25 maja o godz. 14 Roch Urbaniak, autor książki „Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści” (zapisy: [email protected]). Jak się nie nudzić, poradzi Tomasz Minkiewicz, autor książki „Księżniczka Detektyw. Góra czarnoksiężnika Assa Tarassa,” który wraz z Joanną Czarkowską zaprasza na wspólne czytanie (sobota 26 maja godz. 12, wstęp wolny). Warsztat wokół książki Agnieszki Zgud i Szymona Jachny „Co można, a nawet trzeba wiedzieć o komputerach” po prowadzi Szymon Jachna i Julia Girulska (sobota 26 maja, godz. 12, zapisy: [email protected]). Monika Kłos podczas swoich zajęć przeniesie młodych czytelników w Tatry, a wszystko to dzięki pięknym ilustracjom Justyny Styszyńskiej (warsztat „Górskie Stwory”, sobota 26 maja, godz. 13, wstęp wolny). Wyjątkowo dużo wyobraźni przyda się na warsztatach z Klaudyną Sułek, autorką książki „Co widzisz”. Pisarka na specjalnie przygotowanym niebie stworzy, z pomocą dzieci, mięciutkie obłoczki. Uczestnicy poznają także osobiście Robocika, jednego z bohaterów książki (sobota 26 maja 14:00, zapisy:[email protected]). Wiesława Zaręba na przykładzie bajek pokaże negatywne zachowania ludzi, słabości ich charakterów oraz łatwość, z jaką wpadają w tarapaty. Wraz z młodymi czytelnikami poszuka odpowiedzi, jak wybrnąć z niezręcznych sytuacji, a także pokaże, jak ich unikać (sobota 26 maja godz. 15, wstęp wolny).
Detektywistyczne warsztaty plastyczne w oparciu o książkę „Detektyw Bzik” poprowadzi Anna Paszkiewicz (sobota 26 maja godz. 16, zapisy: [email protected]). Bardzo interesująco zapowiadają się także warsztaty historyczno-literackie dla maluchów (wiek 4+) na podstawie książki Jurka Zielonki „Org i mamutek. Spotkanie,” które poprowadzi sam autor(niedziela 27 maja, godz. 12, wstęp wolny). Wielką gratką dla dzieci w różnym wieku oraz dla młodzieży będą z pewnością zajęcia „TONY warsztaty: Nagrywanie świata”. Uczestnicy poszukają muzyki za pomocą rejestratorów dźwięku na terenie i w okolicy Wrocławskiego Centrum Kongresowego, a później przy pomocy odpowiednich programów stworzą własny utwór. Zajęcia poprowadzi wokalistka i autorka tekstów Marta Kołodziejczyk (niedziela 27 maja, godz. 11, zapisy: [email protected] ).

Goście z Czech

Partnerem tegorocznych DOBRYCH STRON zostało Czeskie Centrum w Warszawie, dzięki któremu Targi uświetni wystawa współczesnej czeskiej ilustracji dla dzieci pt. „12 światów”. Czeska ilustracja dla dzieci to w powszechnym odbiorze wciąż klasyczne nazwiska: Zdeněk Miler i Krecik, Radek Pilař i jego Rumcajs. Wystawa „12 światów” udowadnia jednak, że współczesna czeska ilustracja to o wiele więcej. Zobaczymy na niej prace autorstwa dwanaściorga współczesnych artystów. Pojawią się ilustracje autorów znanych w Polsce dzieciom (np. Galina Miklínová, ilustratorka serii o Niedoparkach), a także tych popularnych raczej wśród dorosłych (np. Lucie Lomová, autorka poczytnych komiksów) oraz niemal nieznanych, a niezwykle interesujących, jak np. Vendula Chalánková czy Lucie Dvořáková. We Wrocławiu wystawa będzie prezentowana tylko podczas Targów we Wrocławskim Centrum Kongresowym.
DOBRE STRONY osobiście odwiedzi Lucie Lomová – czeska autorka komiksów i ilustratorka, która poprowadzi warsztaty komiksowe i opowie o swojej pracy. Autorka pokaże, jak z pojedynczych klatek powstaje opowieść i jakie są poszczególne etapy tworzenia komiksu (sobota 26 maja, godz.16, zapisy: [email protected]). Kolejnym czeskim akcentem będą warsztaty plastyczne wydawnictwa Baobab pt. „Oto miato”. Zajęcia dla dzieci zainspirowane książkami obrazkowymi autorstwa Miroslava Šaška i Michaeli Kukovičovej poprowadzi Barbora Čermáková (niedziela 27 maja, godz. 12, zapisy: [email protected]).

Moc atrakcji

Jak co roku nie zabraknie również konkursów z nagrodami i kolorowych Bajarzy – animatorów, z którymi będzie można spędzić czas, poczytać książki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Czynna będzie strefa zabaw prowadzona przez Studio Tęczówka, gdzie dzieci pod opieką doświadczonych edukatorów staną się małymi artystami (program zajęć dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat). W strefie zabaw przez cały dzień odbywać się będą otwarte zajęcia plastyczne, a także spotkania wokół książek Wydawnictwa Zakamarki. W niedzielę 27 maja w godz. 14-16 co 15 minut będzie można wziąć udział w krótkich warsztatach „Skarby ukryte pod Złotym Słońcem” przygotowanych przez Muzeum Pana Tadeusza. W piątek 25 maja od godz. 12 na zajęciach „Kredki w dłonie w Pawilonie” uczestnicy zastanowią się, po co jest muzeum i co właściwie powinno się w nim znajdować. Odwiedzą także sąsiadujący z Targami Pawilon Czterech Kopuł, aby zobaczyć, czy to miejsce bliskie jest ich muzealnym wizjom. Na te zajęcia przygotowane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu: Muzeum Sztuki Współczesnej obowiązują zapisy: w godzinach 9:00–15:00 pod numerem telefonu 71/712-71-81 lub mailowo pod adresem: [email protected]. Przez cały piątek 25 maja dzieci powyżej 6 lat oraz młodzież mogą uczestniczyć w warsztatach z pierwszej pomocy, które przeprowadzi Grupa Ratownictwa Medycznego PCK Wrocław. Mile widziane będą grupy szkolne, należy jednak wcześniej zarezerwować miejsce (zapisy: [email protected]). Miłośników czworonogów zainteresują z pewnością otwarte weekendowe warsztaty (sobota 26 maja i niedziela 26 maja w godz. 13-15) „Z psem za pan brat” połączone z pokazem psich umiejętności i elementami dogoterapii. Najmłodsi nauczą się, jak zachowywać się w obecności czworonogów i jak interpretować ich zachowania. Spotkania poprowadzą profesjonalni trenerzy psów z Centrum Szkolenia Psów Krzysztofa Tatara.

Najlepsze książki

Tar­gom towarzyszy pre­sti­żo­wy konkurs „DOBRE STRONY” skie­ro­wa­ny do wy­daw­ców pu­bli­kują­cych książ­ki dla dzie­ci i mło­dzieży do lat 16. Na­gro­da „DOBRE STRONY” jest przyznawana za książkę po raz pierw­szy wy­da­ną w Pol­sce (od jednej edycji targów do kolejnej) w dwóch kategoriach, książka dla dzieci oraz książka dla młodzieży, i wynosi 20.000 złotych. Jej fundatorem jest Pre­zy­den­t Wro­cła­wia, a pieniądze laureaci muszą prze­znaczyć na wy­da­nie ko­lej­nej książ­ki dla młodych czytelników. Dzięki temu Wrocław co roku przyczynia się do promocji najbardziej wartościowych książek dla dzieci i młodzieży, pielęgnowania dobrych praktyk edytorskich oraz rozwoju czytelnictwa.
Wydawnictwa Wytwórnia, Zakamarki, Znak, Adamada, Nasza Księgarnia, Debit, Tako i Format powalczą o Wrocławską Nagrodę „DOBRE STRONY".
Ogólnopolski konkurs dla wydawców na Najlepszą Książkę dla Dzieci lub Młodzieży jest stałym elementem towarzyszącym wrocławskim Targom Książki DOBRE STRONY. Nagroda promująca najbardziej wartościowe pozycje przyznawana jest corocznie za najlepszą, wydaną po raz pierwszy w Polsce książkę dla dzieci oraz dla młodzieży. To prestiżowe wyróżnienie trafia do wydawcy, którego książka zostanie uznana przez jurorów za doskonałą pod względem literackim, plastycznym, merytorycznym i edytorskim.
Jury w składzie: Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Katarzyna Bury, Katarzyna Kujawa i Piotr Młodożeniec nominowało w każdej z kategorii po pięć pozycji. Oto one:
Książki dla dzieci:
– Blexbolex, Nasze wakacje, Wytwórnia
– Carl Johanson, Autochody, Zakamarki
– Dorota Kassjanowicz i Gosia Herba, Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!, Znak
– Susie Morgenstern i Serge Bloch, Różowa walizka, Adamada
– Ewa i Paweł Pawlak, Mały atlas ptaków, Nasza Księgarnia
Książki dla młodzieży:
– Elena Favilli i Francesca Cavallo, Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet, Debit
– Anna Hӧglund, O tym można rozmawiać tylko z królikami, Zakamarki
– Ewa Solarz i Robert Czajka, Wszystko widzę jako sztukę, Wytwórnia
– Pablo Neruda i Isidoro Ferrer, Księga pytań, TAKO
– Olga Tokarczuk i Joanna Concejo, Zgubiona dusza, Format
Laureata Nagrody DOBRE STRONY 2018 poznamy 25 maja o godz. 20 w klubie Proza podczas uroczystej gali towarzyszącej 9. Targom Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY. – Książki są bardzo różne w podejściu twórców do szukania kontaktu z czytelnikiem – mówi Anita Wincencjusz-Patyna. – Są wśród nich takie, które nazwaliśmy "podszepnikami", to drogowskazy dla czytelników, pokazujące, co dalej można robić samemu. Mają to być książki możliwie doskonałe w obu warstwach: graficznej i tekstowej – dodaje. – Wybór był dość trudny, podczas dyskusji wyłowiliśmy dziesięć najwybitniejszych książek, podzieliliśmy je na książki dla dzieci i dla młodzieży. Jest w nich duża różnorodność, są smutne i wesołe – dodaje Piotr Młodożeniec.
Organizatorem 9. Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRESTRONY jest Wrocławski Dom Literatury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto