Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnicza studnia w sercu Jawora

Zygmunt Mułek
Archiwum:UM Jawor
Jaworska studnia, którą właśnie odkryto, nie była zaznaczona na żadnych mapach. – Została odkryta przypadkowo, podczas wymiany nawierzchni Rynku – mówi archeolog Witold Łaszewski. – Była całkowicie zasypana. Może pod warstwą ziemi są ciekawe przedmioty? – dodaje.

Studnia ma trzy metry głębokości. Jest ocembrowana cegłami. Na jednej z nich widnieją: data „1869” i dwa skrzyżowane kilofy. – Możliwe, że na Rynku było więcej takich studni – zastanawia się Mirosław Szkiłądź z jaworskiego Muzeum Regionalnego. – W średniowieczu przed każdą posesją były studnie, choć nie zawsze była w nich woda – tłumaczy.

Jak przypuszcza, podczas badań archeologicznych w studni uda się odkryć jeszcze inne ciekawe przedmioty. Dlaczego? – Na początku lat 90. ubiegłego wieku odkopano studnię w podziemiach dawnego kościoła bernardyńskiego, w którym teraz mieści się muzeum – wyjaśnia Szkiłądź. – Odkryto w niej wiele różnych przedmiotów ceramicznych. Na razie jest ona niedostępna dla zwiedzających. Ale mamy plany, by ją zagospodarować.

Studnia w Rynku też ma być atrakcją. – Myślimy o tym, by ją wewnątrz podświetlić małymi żaróweczkami – mówi Leszek Światkowski, naczelnik wydziału promocji jaworskiego magistratu. – Stwarzałoby to wrażenie głębi.

Prawdopodobnie prace przy studni rozpoczną się w przyszłym roku. Takie atrakcje są już w Legnicy i Złotoryi

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jawor.naszemiasto.pl Nasze Miasto