Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do fabryki Mercedesa trwa! Nadasz się na to stanowisko?

Mateusz Różański
Choć wakacje w pełni, to na pewno nie dla pracowników jaworskiej fabryki Mercedesa. Zakład rośnie w oczach, ruszył kolejny, ważny etap rekrutacji. Wiemy też skąd taki gigant weźmie energię.

Ruszyła rekrutacja na stanowisko pracownika montażu silnika w fabryce Mercedes-Benz Manufacturing Poland. W poszukiwaniu idealnych kandydatów motoryzacyjnego giganta z charakterystyczną gwiazdą wspiera firma Randstad Polska - lokalny oddział w Legnicy.

- Co wyróżnia tę ofertę pracy spośród wachlarza ofert w Jaworze i okolicach? Przede wszystkim stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę oraz możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego w najnowocześniejszej fabryce silników na świecie - informuje nas Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Do zadań osób zatrudnionych na stanowisku „pracownik montażu silnika” należeć będzie m.in.: praca produkcyjna związana z montażem silnika spalinowego, zgłaszanie pomysłów innowacyjnych zgodnie z filozofią „ciągły rozwój”. Firma oczekuje z kolei m.in.: gotowości do pracy w systemie zmianowym, wykształcenia zawodowego lub średniego (preferowane kierunki techniczne), czy też znajomości rysunku technicznego. Wiadomo także, że doświadczenie będzie mile widziane w tym przypadku.

W całej fabryce, oczywiście na różnych stanowiskach ma być zatrudnionych nie 500 osób jak pierwotnie zakładano, a dwa razy więcej.

- W naszej nowej fabryce silników w Jaworze będziemy wyznaczać standardy w dziedzinie Przemysłu 4.0. Zaowocuje to wydajnymi i elastycznymi procesami produkcyjnymi oraz ergonomicznymi miejscami pracy - mówił w czerwcu dr Andreas Schenkel, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland. - Doskonale układa się nam współpraca z polskimi politykami i władzami lokalnymi, generalnymi wykonawcami oraz z naszymi kompetentnymi, zmotywowanymi pracownikami, zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Obecnie na terenie obiektu pracuje aż 900 osób. Wszystko po to, by już w 2019 roku rozpocząć produkcję wysoce efektywnych i najlepszych jakościowo silników Mercedes-Benz - dodał dyrektor.

Zielona energia z sąsiedniej gminy

Władze motoryzacyjnego koncernu od początku swojej inwestycji na Dolnym Śląsku podkreślały, że zakład ma być neutralny wobec środowiska pod względem emisji CO2.

Skąd zatem brać energię do zasilania takiego kolosa? Podstawą przyjaznej dla środowiska energii będą źródła odnawialne: wiatr i biomasa. Tym samym Jawor stanie się wzorem dla ponad 30 fabryk sieci Mercedes-Benz Cars na świecie. Zgodnie z obietnicą koncernu, do 2022 r. wszystkie fabryki Mercedesa w Europie będą konsekwentnie rozwijać produkcję przyjazną dla środowiska.

- O sile innowacji naszej fabryki świadczą nie tylko wysoko zaawansowane technologicznie metody produkcji, ale też oszczędzająca zasoby i środowisko koncepcja zasilania w energię elektryczną i cieplną. Staramy się postępować w sposób zrównoważony od produkcji do końcowego produktu. Całkowite zapotrzebowanie na energię będzie pokrywane tylko i wyłącznie z odnawialnych źródeł - mówi dr Andreas Schenkel, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland. - Bezemisyjna fabryka była od początku naszym celem. Cieszę się bardzo, że jesteśmy synonimem nowoczesnej i zarazem ekologicznej produkcji w branży motoryzacyjnej - dodaje Andreas Schenkel.

Najbliższa jaworskiej fabryce farma wiatrowa znajduje się w sąsiedniej gminie - Legnickie Pole. I to właśnie z farmy w Taczalinie popłynie prąd do zakładów z charakterystyczną gwiazdą w logo.

Działająca od 2013 r. farma składa się z 22 turbin wiatrowych firmy Senvion, o mocy znamionowej 2,05 MW każda oraz wysokości piasty 100 m. Łącznie park elektrowni wiatrowych osiąga moc znamionową 45,1 MW. Przy rocznej produkcji energii elektrycznej na poziomie około 109 GWh, park Taczalin jest w stanie pokryć szacowane roczne całkowite zapotrzebowanie jaworskiej fabryki. Park elektrowni wiatrowych zlokalizowany jest blisko autostrady A4, co wpływa na szybkość serwisu turbin wiatrowych i ciągłość produkcji energii elektrycznej dla fabryki.

- O wyborze dostawcy energii elektrycznej zadecydowały względy ekologiczne i ekonomiczne oraz bliskie sąsiedztwo parku elektrowni wiatrowych i fabryki silników w Jaworze. Podpisana umowa jest o tyle pionierska, że to pierwszy tego typu kontrakt w Polsce zawarty bezpośrednio z wytwórcą energii elektrycznej pochodzącej z siły wiatru, a jej odbiorcą, czyli naszą spółką - podkreśla Andreas Schenkel.

Przełomowy charakter takie modelu rozwoju podkreślają również przedstawiciele parku wiatrowego.

- Przełomowym krokiem jest decyzja podjęta przez międzynarodowy koncern samochodowy, żeby wykorzystywać ekologiczny prąd wytwarzany przez lokalną elektrownię wiatrową. Cieszymy, że możemy wspomóc firmę Mercedes Benz na drodze do produkcji neutralnej pod względem emisji CO2. - mówi Hubert Kowalski, prezes zarządu spółki VSB Energie Odnawialne Polska.

Początek produkcji nowoczesnych czterocylindrowych silników do pojazdów hybrydowych oraz z napędem konwencjonalnym przewidywany jest w połowie 2019 r. Trafią one do fabryk Mercedesa na całym świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto