18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawosławni i grekokatolicy dziś mają wigilię

Agata Grzelińska
Prawosławni i grekokatolicy dziś mają wigilię
Prawosławni i grekokatolicy dziś mają wigilię Jacek Babicz
Gdy większość legniczan zapomniała już o świętach, część mieszkańców właśnie rozpoczęła świętowanie. Dziś prawosławni i grekokatolicy obchodzą wigilie Bożego Narodzenia.

To początek trzydniowych świąt. W Kościele prawosławnym święta trwają bowiem trzy dni. We wtorek jest Boże Narodzenie. Środa (drugi dzień świąt) poświęcona jest pamięci Przenajświętszej Bogurodzicy, natomiast w czwartek (trzeci dzień świąt) prawosławni i grekokatolicy wspominają św. Stefana, pierwszego męczennika.

Mimo że polskie prawo gwarantuje wyznawcom prawosławia i grekokatolikom wolne na czas świąt, w praktyce bywa z tym różnie. Zazwyczaj wierni legnickich cerkwi świętują Boże Narodzenie, a już w drugi i trzeci dzień świąt wracają do pracy. Tylko niektórzy biorą urlopy.

Gwarantowane wolne wszyscy mają przynajmniej w wigilię, która wypada w katolickie święto Trzech Króli. Można więc spokojnie przygotować kolację i rozpocząć świętowanie.
- W Kościele prawosławnym wigilia jest to dzień srogiego postu. Nie można wówczas nic jeść aż do samej wieczerzy wigilijnej, która kończy 40-dniowy post filipowy, poprzedzający Boże Narodzenie - wyjaśnia ks. prot. Lubomir Worhacz, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Legnicy, do której należy ok. 500 osób. - Wigilia rozpoczyna się od dzielenia się prosforą i składania życzeń.

Prosfora to specjalny chlebek z maki pszennej i wody na zakwasie, który wypieka duchowny i w ostatnią niedzielę przed świętami podczas liturgii rozdaje wszystkim rodzinom. Po prosforze zazwyczaj spożywa się czosnek z chlebem i solą, który ma zapewnić całej rodzinie zdrowie. Potem na postnym wigilijnym stole znajdują się m.in. ryba, groch, fasola, pierogi z kapustą lub owocami, i nieraz, zwłaszcza w łemkowskich rodzinach, keselica, czyli rodzaj żuru.

Czego wyznawcy prawosławia życzą sobie podczas świąt?
- Zdrowia, spokoju, a przede wszystkim błogosławieństwa Bożego na święta i na Nowy Rok, który obchodzimy 14 stycznia - mówi ks. prot. Lubomir Worhacz.

Wszystkim naszym Czytelnikom, którzy świętują, życzymy zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku! A

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto