Polska Prezydencja w Unii Europejskiej

Artykuł sponsorowany
Prezydencja w Radzie UE
Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje Prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie państwo sprawujące Prezydencję staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Unii Europejskiej. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo. 1 lipca 2011 Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej
Prezydencja w Radzie UE Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje Prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie państwo sprawujące Prezydencję staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Unii Europejskiej. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo. 1 lipca 2011 Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej
Rozmowa z Piotrem Borysem, posłem do Parlamentu Europejskiego.

Dużo mówi się o polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, co kryje się pod tym hasłem?
Pierwszy raz w historii, Polska będzie przewodniczyć pracom całej Unii Europejskiej. W dniu 1 lipca 2011 roku przejmiemy na pół roku stery Rady Unii Europejskiej z rąk Węgrów. Polska, będzie pierwszym i największym państwem "trio prezydencji", w skład którego wejdą także kolejno Dania i Cypr.

Jaka jest rola Rady Unii Europejskiej?
Rada jest jednym z najważniejszych organów decyzyjnych UE, uczestniczy w uchwalaniu prawa i podejmowaniu wszystkich istotnych decyzji. Członkami Rady są ministrowie krajów członkowskich, natomiast przebiegiem prac kieruje zawsze minister kraju sprawującego prezydencję. Cztery razy do roku prezydenci lub premierzy państw członkowskich wraz z przewodniczącym Komisji Europejskiej spotykają się jako Rada Europejska. Jest to bardzo prestiżowy podmiot UE - w myśl Traktatu z Lizbony wyznacza kierunki rozwoju Unii i priorytety polityczne.

Czy przewodniczenie w tych organach jest naprawdę tak ważne?

Oczywiście, ponieważ to właśnie przewodniczący moderuje debaty, może uwzględniać uwagi, które są korzystne dla jego kraju. Będziemy mieć szansę przedstawienia na forum Unii Europejskiej priorytetów polskiej polityki, zaakcentowania najistotniejszych obszarów, przedłożenia własnych pomysłów i inicjatyw. Przewodnictwo UE utrwali wysoką pozycję Polski w Europie.

Kto będzie uczestniczył w tych posiedzeniach?
Najważniejsi są oczywiście szefowie państw i rządów, ale również ministrowie i ich zespoły robocze. W trakcie prezydencji Polskę odwiedzi tysiące gości: posłowie, urzędnicy krajów członkowskich, eksperci, lobbyści. Będzie to świetna okazja dla polskich samorządowców do obserwowania prac instytucji UE. Większość wydarzeń będzie relacjonowana przez europejskich dziennikarzy, co stanowi świetną szansę na dobrą promocję Polski oraz Dolnego Śląska.

Gdzie będą odbywały się spotkania?
W Warszawie, ale także we Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie czy Poznaniu. Moim osobistym sukcesem jest zorganizowanie w dniach 8-11 września 2011 roku wyjazdowego posiedzenia delegacji Komisji Edukacji, Kultury i Sportu PE do Wrocławia. Eurodeputowani z różnych krajów UE będą mieli okazję uczestniczyć w Europejskim Kongresie Kultury, ocenić przygotowania Wrocławia do Euro 2012 oraz do Europejskiej Stolicy Kultury.

Promocja Polski odbywać się będzie także w Brukseli?
Tak, organizujemy wielkie wydarzenia promujące Polskę, różne wystawy, koncerty oraz polską Wigilię. Wraz z Polskim Instytutem Filmowym organizuję w dniach 19-22 września Tydzień Filmu Polskiego, podczas którego zaprezentujemy najlepsze polskie filmy m.in. Rewers, Małą Moskwę czy Essential Killing. Natomiast w październiku w trakcie Open Days będzie też Polskie Miasteczko, które pozwoli na promocję polskich regionów, w tym również Dolnego Śląska.

Prezydencja w Radzie UE
Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje Prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie państwo sprawujące Prezydencję staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Unii Europejskiej. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo. 1 lipca 2011 Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej**
_

Piotr Borys**, polski polityk – poseł do PE VII kadencji, należy do Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Grupa EPL) największej i najbardziej wpływowej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim skupiającej 265 posłów z państw członkowskich UE.
Grupa EPL zrzesza zarówno centrowe, jak i centroprawicowe proeuropejskie siły polityczne z wszystkich krajów unijnych. Jest pierwszą w historii ponadnarodową partią polityczną utworzoną na szczeblu europejskim. Ma również najsilniejszą reprezentację w Radzie Unii Europejskiej. Deputowani z Grupy EPP zajmują szereg kluczowych stanowisk w Parlamencie, wywodzi się z niej Jerzy Buzek – obecny przewodniczący PE a także Janusz Lewandowski zasiadający w Komisji Europejskiej. _

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto