Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziel się kroplą życia - do ZUS przyjedzie krwiobus

Ewa Chojna
Podziel się kroplą życia - do ZUS przyjedzie krwiobus
Podziel się kroplą życia - do ZUS przyjedzie krwiobus arch.
Podziel się kroplą życia - do ZUS przyjedzie krwiobus

Podziel się kroplą życia - do ZUS przyjedzie krwiobus

Rozwój medycyny jest tak ogromny, że leczenie – śmiertelnych kiedyś schorzeń – stało się codziennością. Krwi nie można jednak niczym zastąpić. Bez niej skomplikowane, ratujące życie operacje nie byłyby możliwe a do jednej operacji potrzeba aż kilku litrów krwi. Oznacza to, że potrzeba kilkunastu krwiodawców aby jedna operacja w ogóle mogła się odbyć. Krew podawana jest w stanach zagrożenia życia, więc to najcenniejszy dar, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi.

Jutro zusowianie być może uratują czyjeś zdrowie a może nawet życie. Swoją krwią pracownicy ZUS podzielą się w przeddzień Dnia Pracownika ZUS, który przypada 24 października.

- Dla nas to taki taki symboliczny gest, że dzielimy się tym, co mamy najcenniejsze w przededniu naszego święta – mówi Emilia Nowakowska organizatorka akcji. – Gorąca zachęcam mieszkańców Legnicy zwłaszcza z dzielnicy Tarninów, w której znajduje się siedziba ZUS do przyłączenia się do nas. Gdy oddajemy krew możemy wyobrazić sobie, że dzięki nam czyjeś życie zostanie uratowane, więc naprawdę warto – zaprasza Nowakowska.

We wtorek 23 października do siedziby Oddziału ZUS w Legnicy przy ul. Grabskiego 26, przyjedzie krwiobus oraz obsługujący go personel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Na chętnych czekamy w sali nr 100 na I piętrze (wejście główne od przystanku autobusowego) w godzinach 10.00-13.00. Przed naszą salą będzie uruchomiony punkt, w którym przed pobraniem krwi trzeba będzie się zarejestrować (potrzebny będzie dokument ze zdjęciem) i wypełnić ankietę na temat zdrowia. Następnie każdy odda próbkę krwi do badania laborantce oraz zostanie przebadany przez lekarza. No i na koniec już sama przyjemność – oddanie krwi.

Krew może oddać każda zdrowa osoba, która jest w wieku między 18. a 65. lat i waży nie mniej niż 50 kilogramów. Przeciwwskazaniem do oddawania krwi są wszystkie choroby przewlekłe, jak też ostra infekcja i świeży zabieg operacyjny. Już na dwa dni oddaniem krwi warto pić nieco więcej wody mineralnej a w dniu pobrania dobrze się wyspać i zjeść lekki posiłek. Oddawanie krwi nie boli. Do zabiegu stosuje się igły o specjalnie wyprofilowanym ostrzu, dzięki czemu moment wkłucia jest praktycznie nieodczuwalny. Samo pobranie trwa zaledwie kilka minut. Oddawanie krwi także nie uzależnia gdyż organizm po oddaniu wcale nie będzie produkował jej więcej na stałe. Uzupełni jedynie rezerwy powstałe na skutek odpływu pewnej ilości krwi.

Krew to jedyna obok limfy płynna tkanka w naszym organizmie, którą można porównywać do zatłoczonej w godzinie szczytu ulicy. Znajdują się w niej biliony erytrocytów, czyli krwinek czerwonych, które nie mają jądra i nie mogą się dzielić. Ich zadaniem jest transportowanie tlenu z płuc do wszystkich tkanek i narządów. Poza czerwonymi - w krwi są krwinki białe i płytki krwi. Świeża powstaje głównie w szpiku kostnym, natomiast zużyta jest niszczona w śledzionie. Krwinka czerwona żyje 100-125 dni, biała - w zależności od typu - od godziny do 10 lat. Żywotność trombocytów kończy się zwykle już po 9 dniach.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto