Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśnickie relikwie. Wierzymy, że święci pomagają w kłopotach

Katarzyna Kijakowska
Niemal każda parafia na naszym terenie posiada relikwie świętych. Wierni zawierzają im swoje najtrudniejsze sprawy

Kropla krwi Jana Pawła II na skrawku materiału trafiła w ubiegłym roku do bazyliki mniejszej w Oleśnicy. Docelowo ma się znaleźć w kościele Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej. Relikwie papieża-Polaka trafiły już chyba do każdego zakątka świata. Nie ma miesiąca, żeby cenne ampułki nie wędrowały z krakowskiej kurii do tych, którzy chcą je mieć. Znajdują się w Oleśnicy, ale też w niewielkim kościele w Boguszycach, gdzie proboszcz ks. Andrzej Augustym postarał o fragment szaty i włos papieża.

- Ks. Władysław Ozimek napisał w sprawie relikwii do kardynała Stanisława Dziwisza, który jest dysponentem relikwii Jana Pawła II - opowiadał ks. Jan Kudlik. - Niewykluczone, że pod uwagę wzięto fakt, że cząstka papieża Polaka trafi do świątyni, której patronką jest Matka Boża Fatimska, tak bliska papieżowi. Jaką wartość dla parafii ma kropla krwi błogosławionego Jana Pawła II? - Zważywszy na to, jak nasz papież bliski był Polakom, jak bardzo go kochali, to dla nas wielki zaszczyt i chluba mieć u siebie w kościele jego cząstkę - puentuje ks. Jan Kudlik.

W oleśnickiej bazylice możemy się modlić także m.in. przy relikwiach ojca Maksymiliana Kolbe, św. Jadwigi, Brata Alberta, sióstr Nazaretanek oraz św. Jana z Dukli. Ale bazylika to niejedyne miejsce, gdzie znajdują się cząstki świętych. Parafia w Bierutowie postarała się o relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej. - Codziennie przez cały rok o godz. 6.45 odprawiana jest koronka do Bożego Miłosierdzia - mówi ks. Ryszard Znamirowski. - Wierni modlą się do Faustyny o zdrowie, pokój w rodzinie, w intencji Ojca Św., Radia Maryja, Telewizji Trwam, w intencji najbliższych i księży. - Wierni oddają cześć świętym ponieważ wierzą, że ich życie nie zakończyło się z chwilą śmierci - wyjaśnia ks. Rafał Kowalski. - Będąc przekonanymi, że te osoby żyją i są blisko Boga prosimy ich o wstawiennictwo, to znaczy o modlitwę w naszej intencji. Można porównać to z prośbą o modlitwę w różnych naszych potrzebach, z którą zwracamy się do znajomych.

Ogromną wagę do relikwii przykładał poprzedni proboszcz parafii w Ligocie Małej. Ks. Piotr Semeniuk sprowadził do swoich kościołów m.in. relikwie Ojca Pio i św. Rity, o której głośno było w ubiegłym roku. To “Oleśniczanin” opisywał historię uzdrowień za wstawiennictwem świętej Rity, do której modli się co miesiąc ok. 150 osób. Są to ludzie walczący z wieloma przeciwnościami losu. Wśród nich była pani Danuta spod Wrocławia. - Ta kobieta walczyła z nowotworem, rokowania były złe - relacjonował ks. Piotr. Kobietę, która trafiła na nabożeństwo do Smolnej, czekała poważna operacja. Miała zarezerwowany termin w szpitalu i wiarę, że można wygrać z chorobą. - Gdy tuż przed zabiegiem trafiła do szpitala badanie USG powtórzono jeszcze raz - opowiada ksiądz. - Po nowotworze nie było śladu.

Stopniowanie relikwii

Relikwie pierwszego stopnia to ciało lub szczątki, które pozostały z ciała świętego (np. kropla krwi św. Jana Pawła II) . Relikwie drugiego stopnia to przedmioty związane z osobą świętego (takimi mogą być np. różaniec, na którym modlił się św. Jan Paweł II lub bandaże używane przez św. o. Pio do opatrywania ran). Relikwie trzeciego stopnia to przedmioty, które stały się relikwiami przez kontakt z relikwiami pierwszego stopnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto