Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ochrona środowiska przede wszystkim. KGHM stosuje nowoczesne technologie

Ewa Chojna
Ochrona środowiska przede wszystkim. KGHM stosuje nowoczesne technologie
Ochrona środowiska przede wszystkim. KGHM stosuje nowoczesne technologie Piotr Krzyżanowski
Ochrona środowiska przede wszystkim. KGHM stosuje nowoczesne technologie. 46 nowych projektów w najbliższych latach i miliony zainwestowane w ochronę środowiska. Polska Miedź poszukuje nowoczesnych rozwiązań i nowatorskich pomysłów, które spowodują znacznie zmniejszenie oddziaływania legnickiej i głogowskiej huty miedzi na środowisko i zdrowie mieszkańców zagłębia miedziowego.

Ochrona środowiska przede wszystkim. KGHM stosuje nowoczesne technologie

Program BATAs, bo o nim mowa, ma na celu dostosowanie instalacji technologicznych w Hucie Miedzi Głogów oraz Hucie Miedzi Legnica do Konkluzji BAT dla przemysłu metali nieżelaznych wraz z ograniczeniem emisji arsenu.

Aby dobrze zrozumieć, czym są konkluzje BAT, musimy się cofnąć jeszcze do lat 90. Wtedy to, wraz z rosnącą świadomością ekologiczną, w Unii Europejskiej postanowiono uregulować aspekt środowiskowy funkcjonowania dużych instalacji przemysłowych. BAT to najlepsze dostępne technologie, które powinny być stosowane w dużych zakładach produkcyjnych, a do nich zaliczane są huty. BATAs jest zatem odpowiedzią miedziowego koncernu na zalecenia Unii Europejskiej w zakresie zapobiegania zanieczyszczeniom oraz ich kontroli na obszarze wspólnoty europejskiej. Celem nadrzędnym jest poprawa jakości powietrza, gleb oraz wód.

Zadanie to nie jest proste i wymaga wielu nakładów finansowych, ponieważ międzynarodowy przemysł metali nieżelaznych sięga po coraz wyższe normy środowiskowe. Projekt unieszkodliwiania arsenu w HMG o dofinansowanie przez NCBiR został złożony przez wiceprezesa ds. rozwoju w tak zwanej szybkiej ścieżce w 2016 roku. Spółce nie udało się uzyskać wsparcia. Mimo to KGHM realizuje projekt. Arsen będzie przekształcany w postać podobną do minerału naturalnie występującego w przyrodzie czyli skorodytu.

- Portfel projektów BATAs uwzględnia 26 zadań głównych oraz 20 powiązanych. Do końca grudnia przygotujemy niezbędne ekspertyzy i projekty techniczne - zapowiada Rafał Pawełczak, prezes oraz wiceprezes ds. rozwoju KGHM Polska Miedź S.A. - W 2019 roku rozpoczniemy etap realizacji tych inwestycji.

Zalecenia Unii Europejskiej określają docelowe wielkości emisji gazów powstających w procesach technologicznych przy produkcji między innymi miedzi, ołowiu, cynku, niklu, metali szlachetnych i pozostałych metali nieżelaznych. 20 programów prowadzonych będzie w Hucie Miedzi Głogów, sześć w Hucie Miedzi Legnica. Ponadto realizowanych również będzie 20 kolejnych projektów rozszerzających Program BATAs.

Program BATAs wynika z założeń strategii biznesowej KGHM na lata 2017 - 2021, która została wprowadzona w życie w ubiegłym roku. Jednak prace nad aktualizacją zadań w poszczególnych obszarach działalności Spółki, w tym wpływu na otoczenie, rozpoczęto jeszcze w 2016 roku.

Polska Miedź podąża przemyślaną ścieżką, ograniczając oddziaływanie swoich technologii metalurgicznych na środowisko oraz dostosowując je do wymagań BAT.

- Spółka planuje budowę instalacji, które poprawią stopień oczyszczania gazów emitowanych w trakcie procesów produkcyjnych w Hucie Miedzi Głogów. Prace obejmą między innymi rozbudowę instalacji odpylającej piece Dörschla oraz pieca Kaldo. Zmodernizujemy także instalacje odpylające gazy technologiczne z konwertorów głogowskiej huty - przybliża przykładowe projekty w ramach Programu BATAs prezes miedziowego holdingu. - Z kolei w Hucie Miedzi Legnica zajmiemy się usuwaniem zanieczyszczeń z gazów przed instalacją Solinox oraz modernizacją pieców szybowych w zakresie odpylania. Realizacja wszystkich projektów będzie miała wpływ na dalsze ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza, gleb i wód zarówno na terenie obu zakładów, w bezpośrednim ich sąsiedztwie jak i w znacznej odległości od nich. Zakończenie Programu przewidziane jest do sierpnia 2023 roku, ale kluczowe projekty, których efekty środowiskowe będą miały znaczący wpływ na poprawę środowiska zostaną zakończone do czerwca 2020 roku.

W ramach prac przygotowawczych dla wszystkich 26 projektów w lutym 2018 roku złożono wnioski o powołanie projektu, w których określono sposób realizacji każdego z nich. Na tej podstawie opracowano Definicję Programu, która w marcu 2018 roku została zatwierdzona przez Wiceprezesa Zarządu ds. Rozwoju. W marcu 2018 roku rozpoczęto również uruchamianie postępowań przetargowych w poszczególnych projektach. Budżet Programu jest znaczącą pozycją w ramach Planu Inwestycji Rzeczowych w budżecie KGHM na lata 2018-2022.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto