Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myślę pozytywnie. Nowy program wkracza do szkół. Akcję promuje Barbara Kurdej-Szatan

Redakcja
"Myślę pozytywnie" to kampania i program Instytutu Edukacji Pozytywnej. Twórcy zachęcają uczniów i nauczycieli do pozytywnego myślenia, bo - i to nie tylko kwestia szarówki za oknem - coraz więcej ludzi ma problem z samoakceptacją, wiarą w siebie i budowaniem relacji międzyludzkich. W akcję zaangażowali się znani artyści, m.in. Edyta Górniak, Barbara Kurdej-Szatan i Dawid Kwiatkowski.

Przedstawiciele Instytutu Edukacji Pozytywnej podkreślają, że dobre samopoczucie psychiczne ma wpływ na nasze zdrowie. Niestety, bardzo wielu uczniów ma problemy, których w szkole się nie weryfikuje: stres, przemęczenie, trudność w budowaniu relacji, poczucie odrzucenia przez grupę. Program "Myślę pozytywnie" ma budować w nich poczucie własnej wartości. Do grudnia przeszkolonych zostanie w zakresie zdrowia psychicznego 3200 nauczycieli z całej Polski.

- Chcemy nauczyć Polaków, dzieci i młodzież, choć dorośli też powinni na to zwrócić uwagę, pozytywnego myślenia. Trzeba zadbać o to, żebyśmy czuli się w życiu szczęśliwi. Do tego wystarczy podejście budujące, a nie negujące wszystko, co dzieje się w naszym otoczeniu - mówi Małgorzata Nowicka z Instytutu Edukacji Pozytywnej. - Zdrowie psychiczne jest tematem, który wszystkich stopuje. Spotykamy się również ze stereotypowymi reakcjami, gdzie nauczyciele twierdzą, że im takie szkolenia nie są potrzebne. A my zdrowie psychiczne chcemy odczarować. Bo każdy z nas powinien zadbać o to, by czuć się szczęśliwym.

O depresji wśród dzieci się nie mówi, ale statystki są bezlitosne. Według NFZ-u w Polsce na depresję leczy się 8 tys. dzieci (dane z 2016 roku - przyp. red.). Powstaje pytanie, ile dzieci się nie leczy, a u ilu depresja, zaburzenia osobowości czy problem z własnymi emocjami są bagatelizowane. Co roku 23 lutego obchodzony jest Dzień Walki z Depresją. Stowarzyszenie Aktywnie Przeciw Depresji zwraca uwagę, że choroba ta dotyczy nie tylko kobiet, jak powszechnie się sądzi, ale także innych grup: mężczyzn, seniorów, a w ubiegłym roku tematem przewodnim kampanii "Twarze depresji" była właśnie depresja u dzieci. Przedstawiciele stowarzyszenia powołują się tutaj na statystyki udostępnione przez profesora Piotra Gałeckiego, krajowego konsultanta ds. psychiatrii. W 2015 roku samobójstwo popełniło 177 dzieci, w roku 2016 - aż 476 dzieci (10 osób w kategorii wiekowej 7-12 lat, 466 w kategorii wiekowej 13 - 18 lat).

- To zatrważająca liczba. Przede wszystkim warto podkreślić, że brakuje pewnych rozwiązań systemowych. Mało tego, wprowadzane są rozwiązania, które wręcz przeciwnie, przysparzają dzieciom więcej stresu. Zlikwidowanie gimnazjów to kolejne obciążenie, jakim obarcza się młodzież. Teraz nastolatki szybko muszą nadrobić to, czego nauczyłyby się w ciągu trzech lat. Dorosły człowiek na etacie spędza w pracy 42 godziny, dzieci w szkole - 39 godzin. Do tego dochodzą zajęcia dodatkowe. Presja jest olbrzymia - mówi Joanna Chatizow ze Stowarzyszenia Aktywnie Przeciw Depresji. - Rodzice posyłają dzieci na warsztaty taneczne, zajęcia muzyczne, często tylko po to, żeby albo zadbać o ich przyszłość, bo to narzuca nam system, albo po to, by spełnić własne ambicje, a to nie tędy droga. Efekt jest taki, że dzieciom brakuje czasu na odpoczynek czy zabawę z rówieśnikami.

Do projektu "Myślę pozytywnie" zgłosiły się szkoły z Dolnego Śląska, m.in. szkoły z Milicza, Wołowa oraz Oleśnicy. W ramach programu prowadzone są szkolenia dla nauczycieli. W przyszłym roku wprowadzony zostanie także program dla rodziców (w pięciu szkołach przeprowadzono już pilotaż). Przedstawiciele Instytutu Edukacji Pozytywnej zamierzają go zaproponować wszystkim szkołom w Polsce.

- Chcemy być w każdej szkole, w której pomoc jest potrzebna - deklaruje Małgorzata Nowicka. - Prowadzimy też zajęcia z seksualności, a nawet z deseksualizacji (chodzi o to, żeby język dzieci nie był nacechowany seksualizacją). Kiedyś była taka koncepcja, żeby w szkołach pojawił się przedmiot "komunikacja", tym bardziej, że coraz częściej relacje międzyludzkie opieramy na technologii, smsowaniu, a nie relacjach interpersonalnych. Uważam, że w programie edukacji szkolnej takich przedmiotów brakuje.

Na ten problem zwraca uwagę również Joanna Chatizow. - Uczymy dzieci różnych rzeczy, ale nie uczymy ich samoobsługi i odpowiedniego podejścia do życia. Efekt jest taki, że dzieci nie wiedzą, jak radzić sobie ze stresem. W szkołach brakuje programów odpowiadających za zdrowie psychiczne - mówi Chatizow. - Do tego skok w rozwoju technologii sprawia, że dzieci zderzają się z falą hejtu w Internecie.

I tak wystarczy jeden negatywny komentarz na temat figury, wyglądu czy stanu posiadania danego dziecka, by podkopać jego poczucie własnej wartości i spowodować, że dziecko poczuje się odrzucone przez grupę. Czy jednak propagowanie idei pozytywnego myślenia wystarczy?

Część psychologów twierdzi, że szerzenie idei pozytywnego myślenia za wszelką cenę doprowadza do tego, że nie potrafimy akceptować negatywnych zdarzeń, jakie przytrafiają się w naszym życiu. Małgorzata Nowicka mówi jednak, że i na to zwrócono uwagę w tworzeniu programu "Myślę pozytywnie".

- My nie namawiamy do tego, żeby nie przyjmować negatywnych rzeczy w swoich życiu. Przeciwnie, trzeba zauważać swoje błędy, ale należy także umieć wyciągnąć wnioski - komentuje Nowicka. - Nie powinniśmy myśleć w sposób: "Zdarzyło mi się coś strasznego, nie potrafię sobie z tym poradzić, to koniec świata". Błędy, porażki mają być wyzwaniami. One mogą być trudne dla nas w danym momencie, ale warto potraktować je jako lekcję. Każda negatywna sytuacja jest po to, żeby w przyszłości nie popełnić tego samego błędu. Tego uczy się na przykład w szkołach w Finlandii.

W ramach programu "Myślę pozytywnie" uczniowie będą mogli korzystać z aplikacji na smartfony "Dziennik wdzięczności". W aplikacji można podać swój nastrój czy zachować zdjęcie uwieczniające jakąś miłą chwilę z danego dnia.

Zobacz też: Wrocław. Zdjęcie dnia. Piękno codzienności w jednym kadrze

Natomiast już niebawem, bo 30 listopada, swoją premierę będzie miał program internetowy, w którym aktorzy, piosenkarze i celebryci znani z telewizji rozmawiają na tematy dotyczące zdrowia psychicznego. Oprócz tego powstanie 15-odcinkowy serial w konwencji produkcji Rodzinka.pl, którego tematem przewodnim będą wartości ważne w życiu człowieka oraz to, jak ogromne znaczenie ma pomoc innym ludziom.

Ambasadorami akcji "Myślę pozytywnie" zostali znani artyści, m.in. Edyta Górniak, Barbara Kurdej-Szatan, Otylia Jędrzejczak, Majka Jeżowska, Ela Romanowska, Jula, Lanberry, Antek Smykiewicz, Kacper Kuszewski, Patryk Kumór, Sound’n’Grace, Marek Kaliszuk, Piotr Gacek, Margaret, Michał Szpak oraz Dawid Kwiatkowski. Twórcy programu twierdzą, że są mile zaskoczeni, bo nikt z zaproszonych gości nie odmówił swojego zaangażowania w całe przedsięwzięcie.

Na stronie myslepozytywnie.pl do pobrania są narzędzia, które pomagają w samoakceptacji i nauce pozytywnego myślenia.

Zobacz wideo:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto