Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Miedzi zaprasza fanów motoryzacji na wystawę „Czar starych aut..."

MSZ
Muzeum Miedzi zaprasza fanów motoryzacji na wystawę „Czar starych aut..."
Muzeum Miedzi zaprasza fanów motoryzacji na wystawę „Czar starych aut..." materiały prasowe
Muzeum Miedzi zaprasza fanów motoryzacji na wystawę „Czar starych aut..." Kolejne atrakcje w Muzeum Miedzi! W jaką tym razem podróż się udamy? Były już miniaturowe domki dla lalek, czas na coś dla dużych i małych chłopców: Auta!

Muzeum Miedzi zaprasza fanów motoryzacji na wystawę „Czar starych aut..."

Czy jesteś niedzielnym kierowcą, czy miejskim rajdowcem tego wydarzenia nie możesz przegapić.

To wynalezienie koła (w połowie IV tysiąclecia p.n.e. w Mezopotamii) stało się motorem rozwoju dziedziny życia, którą nazywamy powszechnie transportem. Dziś, kiedy podbijamy niebo i kosmos, trudno nam wyobrazić sobie życie codzienne bez samochodu, roweru czy chociażby pociągu. Jednak początki transportu były trudne, mozolne i długotrwałe.

Bowiem od pierwszego użycia koła przez człowieka do transportu rzeczy i osób do zbudowania pierwowzoru automobilu minęły całe stulecia. Myśl technologiczna ruszyła w 1764 r. - pierwszy pojazd napędzany silnikiem dwucylindrowym parowym przeznaczony do ciągnięcia przedmiotów. Potem poszło już z górki: 1802 r. - pierwsza lokomotywa drogowa, 1827 r. - pierwszy pojazd parowy do komunikacji pasażerskiej, 1884 r. - został zbudowany pierwszy pojazd benzynowy. Jednak to końcówka XIX w. stała się momentem przełomowym w historii rozwoju cywilizacji.

Po 150 latach od pojawienia się pierwszych egzemplarzy pojazdów spalinowych wyprodukowanych przez Karla Benza i Gottlieba Daimlera, samochody służą nie tylko jako środek transportu. Stały się wręcz fenomenem kulturowym, obiektami wokół których wciąż rodzą się wieloletnie namiętności i pasje. Z kolei najlepsze realizacje, tworzone przez wybitnych projektantów, w pełni zasługują na miano dzieł sztuki.

W zasadzie od momentu narodzin motoryzacji powstawały również ich misterne, pomniejszone repliki, wytrwale poszukiwane przez kolekcjonerów. I nie mówimy tu wcale o pospolitych resorakach, nieodłącznym elemencie czasów dziecięctwa każdego chłopca i wielu dziewczynek na świecie. Lecz o miniaturach, oddających każdy szczegół kultowych samochodów.

Wystawa „Czar starych aut…” idealnie wpisuje się w obecne trendy miniaturyzacji wszystkiego. Ponadto stanowi wyjątkową okazję, by zobaczyć w jednym miejscu około 400 miniatur samochodów z wytwórni modelarskich z całego świata. Jest to część jednej z największych w Polsce kolekcji, którą stworzył Sławoj Gwiazdowski. Liczy ona ponad 3,5 tysiąca modeli odwzorowanych w różnej skali.

- Ekspozycja stanowi fascynującą lekcję historii rozwoju motoryzacji, począwszy od pierwszych, rękodzielniczych egzemplarzy, aż po wozy produkowane seryjnie - zachęca od odwiedzenia wystawy Barbara Sulowska z legnickiego Muzeum Miedzi. - Na wystawie znalazły się zarówno modele samochodów do przewozu towarów oraz ludzi, tych zwykłych jak i najbardziej zamożnych.

Ponadto w legnickim muzeum będzie można ujrzeć wiele kultowych modeli służących niedzielnym wyjazdom rodzinnym jak i szaleństwom na torach wyścigowych. Wystawa czynna jest do 5 maja 2016 roku.

Muzeum Miedzi zaprasza fanów motoryzacji na wystawę „Czar starych aut..."

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto